פרויקט השקל (The Shekel Project)

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
פרויקט השקל
Image: 300 pixels

מקור=כדור הארץ


מקור {{{מקור}}}

שנות פעילות 2012—היום

ז'אנר רוקנרול
ראפ
קומדיה

חברת תקליטים קופר שיווקים

חברי ההרכב סקאיילר האיום - שירה, לחן
תום הבודד - קול ליווי וכתיבה
הבראש מחיפה - זמר אורח

אתר {{{אתר}}}


פרויקט השקל

פרויקט השקל היא להקת מערוכנים מאולתרים ורוקנרול שהוקמה ב-19 לפברואר 2012 על ידי הצמד תום וסקאיילר שהקדישו את חייהם לניצחון ב"רוקטרון", אירוע הרוק הגדול והפופולארי ביותר בעולם. הלהקה נוצרה באופן אקראי לחלוטין ובאותו היום שבו נוסדה, שיחררה כבר את אלבומה הראשון "פרויקט השקל" שזכה להצלחה מיידית ופופולאריות רבה בקרב תושבי מרכז ישראל כגון: חולון, בת ים וראשון לציון. למען האמת, האלבום הראשון היה כל כך מוצלח שבמשך שנים הלהקה החליטה להמשיך להשמיע אותו בהופעות הרבות שלה מתוך ההבנה שהחומר שנוכח באלבום כל כך טוב שלעולם לא תהיה סיבה להשמיע משהו אחר. מעריציה הרבים של הלהקה היו גם הם מרוצים ביותר ולכן מעולם לא דרשו חומר חדש. הלהקה ידועה בכך שאילתרה את כל שיריה (וכל שיר הפך באופן אוטומתי ללא פחות מלהיט) על המקום, ולקחה השראה רבה מהלהקה "טניישס די".

תחילת הדרך 2012

הלהקה הוקמה ב-19 לפברואר 2012. המפגש הראשון היה בביתו של סקאיילר, שבזמנו קיבל אורגן חדש ורצה להדגים לתום את יכולותיו. הלחן הראשון שאותו אילתר על המקום היה הלחן שבהמשך הקריירה יהפוך ללהיט "אי שם בדרום", שהיה גם השיר שגרם לצמד להכריז על הקמתה של להקת "פרויקט השקל", על אף שבשלב זה, עדיין לא היה שמה הרשמי של הלהקה. לאחר המפגש הראשון, הסינגל היה כבר טמון בראשם של הצמד והשניים החלו להיפגש קבוע בביתו של סקאיילר ולאלתר שירים נוספים. השיר השני של הלהקה היה "יש לך שקל?", שיר אשר בוסס על סרטון אנימציה קצר מאת ניר שחרור בשם "שקל". השיר הפך גם הוא לסינגל פופולארי מאוד בקרב חבריהם של הצמד, והשירים הבאים שהגיעו לאחר מכן כללו וריאציות שונות של המילה "שקל" כגון: "יש לך שקל?", "שקל בודד", "שקל ראפ" ועוד. כתוצאה מהעיסוק האובססיבי למילה שקל (שזוהי גם עמלת הכניסה להופעה שגרתית של הלהקה), השם "פרויקט השקל" הוצע והוחלט פה אחד ברוב של שניים מול אפס. ברגע שנבחר השם, הלהקה רשמית הוקמה והחלה את דרכה לתהילה.

 • ב-29 לפברואר 2012 הלהקה הוציאה לפועל את הופעתה הראשונה בבית של אחת המעריצות הגדולות ביותר שלהם, שזכתה להצלחה מסחררת. במהלך ההופעה, ללא ידיעתם של צמד הרוקרים, עמדו מספר אנשי עסקים מחברת "קופר שיווקים" שפנו אליהם עם הצעה לחתימת חוזה וקבלת גיבוי עבור שחרור האלבום של הלהקה.
 • ב-24 למרץ 2012 להקת ה"רד הוט צ'ילי פפרז" הודיעו שיעשו הופעה גדולה בישראל והזמינו במפורש את "פרויקט השקל" לקחת חלק כמופע חימום. הלהקה סירבה וטענה כי אין ברצונם להיות "מופע חימום בלבד", מה שהוביל את סולן הרד הוט אנתוני קידיס לבקש להיות מופע החימום של פרויקט השקל בפארק הירקון בתל אביב.
 • ב-26 למרץ 2012 הלהקה נכנסה לקושי כאשר סקאיילר נאלץ להתגייס לצבא, אך היות והאלבום היה בשלב זה כבר מוכן וזכה להצלחה מסחרית אדירה, הלהקה הצליחה להתנהל במשך שלוש שנים כהרגלה.
 • ב-27 למרץ 2012 הלהקה שיחררה קלטת ילדים בשם "סקאיילר ותום חוזרים בזמן". סרט באורך שעה וחצי המתאר הרפתקאה ארוכה החל מעידן הדינוזאורים ועד העידן המודרני בו "פרויקט השקל" מצילים מספר פעמים את העולם עם כוחם המוזיקלי. הקלטת מכרה ביום הראשון כעשר מיליון עותקים ונבחרה כ"סרט השנה של 2012". הסאונדטרק כולו נעשה על ידי "פרויקט השקל".
 • ב-15 לאפריל 2012 שמועה עברה על פירוקה של להקת "פרויקט השקל", אך לבסוף התברר כי מדובר בתרגיל שיווקי לקראת המופע הבא.
 • ב-3 לאפריל 2012 הספר "היסטוריה קצרה על פרויקט השקל" שוחרר על ידי תום הבודד וזכה להצלחה מסחררת. הספר עסק בחיי הלהקה בזמן גיוסו של סקאיילר לצבא.
 • ב-21 לאפריל 2012 המופע "שיגעון המדיטק" יצא באופן ספונטני וזכה להצלחה רבה. תלמידי כיתות ט' התאחדו והפכו למעריצים מושבעים.
 • ב-21 לפברואר 2012 חברת קופר שיווקים שיחררה את משחק המחשב "פרויקט השקל גיטר הירו" שזכה להצלחה מסחרית.
 • ב-3 למרץ הלהקה שיחררה את הסינגל "ממזר תיכוני" שכלל תוכן גס ובלתי הולם. שיר זה הפך ללהיט אך למרות זאת הוחלט בהמשך להסירו מהפלייליסט המלא של הלהקה.
 • ב-24 למרץ המופע "שיגעון המדיטק 2" יצא לפועל וזכה להצלחה מסחררת. המופע היה עוצמתי כל כך שהמעריצים לא שלטו בעצמם וקפצו על הבמה כדי לקחת חלק מול המצלמות ואור התהילה. בריאיון שנעשה עם סקאיילר ותום על האירוע, אומרים השניים כי "אנחנו פה בשביל המעריצים והמעריצים פה בשבילנו".
 • ב-19 למאי 2012 הלהקה החליטה לנסות משהו חדש ולכתוב שיר דרמטי ורומנטי בשם "סיוון". שיר זה היה גם הוא גס וולגארי, ואף על פי שהשיר הפך גם הוא ללהיט בין לילה, הוחלט בהמשך להסירו כחלק מהפלייליסט היות והוא עלול לפגוע בנשים בשם "סיוון".
 • ב-12 ליוני 2012 המעריצים כתבו שיר כמחווה ללהקת "פרויקט השקל".
 • ב-16 ליוני 2012 נפתח ערוץ ה-YouTube הרשמי של הלהקה, אך מהר מאוד הוסר ונחסם על ידי YouTube שטענו כי השירים כל כך טובים שאנשים לא טורחים לצפות יותר בסרטונים אחרים באתר וכתוצאה מכך הם נפגעו כלכלית.
 • ב-23 ליוני 2012 המופע "פרויקט השקל בג'סי כהן" עלה וסחף אחריו עשרות ערסים שטענו כי המופע נתן להם את המוטיבציה לצאת ממעגל הפשע ולהקדיש את חייהם להערצת הלהקה.
 • ב-23 ליוני 2012 נפתח ערוץ ה-Flix הרשמי של הלהקה בפורום תפוז, אך פעם נוספת ערוץ זה הוסר ונחסם היות והוא גרם לאנשים להפסקת צריכת תוכן שאינו "פרויקט השקל".
 • ב-26 ליוני 2012 הודלף סרטון המציג עותק צרוב של האלבום של "פרויקט השקל".
 • ב-2 ליולי 2012 סקאיילר שחרר את גרסת הקריוקי של השיר "הבתול העירוני" שמהר מאוד הפך ללהיט בפני עצמו ונקנה על ידי אולמות קריוקי רבים ברחבי הארץ.
 • ב-14 ליולי נכתב השיר "ראש הממשלה הכי טוב בעולם" שנכתב כמחווה לפוליטקאי מר הורוביץ שרץ לבחירות מטעם מפלגת "רעים". השיר נגנז ונעלם.
 • ב-4 לאוגוסט 2012 השיר "אלתור נוסף" נכנס והגודר כ"המשך רוחני לשיר האלתור האחרון". שיר זה נגנז ונעלם.
 • ב-9 לאוגוסט 2012 נעשה אירוע השקה לספר "סקאיילר, תום ושירים אחרים" בו נכתב על השירים הגנוזים של הלהקה. הספר הפך להצלחה מסחרית ונמכר במיליוני עותקים ברחבי הארץ.
 • ב27 לספטמבר 2012 המופע "פרויקט השקל על הדרך" עלה בו פרויקט השקל צעדו לאורך הרחובות ושרו באקראי לעורבי אורח.
 • ב-25 לנובמבר 2012 השיר "ללא כרית" נכתב ושוחרר אך בהמשך נגנז ונעלם מסיבה שאינה ידועה.
 • ב-20 לדצמבר 2012 עלה המופע האחרון של להקת "פרויקט השקל" לפני תקופת הקיפאון בחוף ראשון לציון והיה הצלחה מסחררת.

הפסקת הפעילות 2012-2019

בסוף 2012 הלהקה הודיעה כי מפסיקה את הפעילות. מתוך ריאיון שנעשה עם הצמד נאמרו הדברים הבאים: "היה לנו כיף כל עוד זה נמשיך, אך גם דבר טוב בסופו של דבר מגיע לסופו. אנו מודים למעריצים שעמדו לצידנו וזכו לשמוע אותנו. אנו משאירים בידיכם את האלבום הראשון והאחרון שלנו, אחרי הכל, זה כל מה שתצטרכו בחיים כדי להסתדר". סקאיילר יצא לקריירת סולו מצליחה עם מקהלת ליווי ברחבי הארץ ואילו תום היגר לגרמניה לסבב הופעות בבתי אבות. השניים מדי פעם תקשרו אחד עם השני אך הקשר נותק עם הזמן והלהקה רשמית נכנסה לתקופת קיפאון שנמשכה שנים רבות. תגובת המעריצים הייתה אגרסיבית ומסוכנת, הרחובות התמלאו בעשן ואש, דבר אשר נמשך תקופה ארוכה עד שהגיעה רגיעה הדרגתית שנמשכה זמן רב. איבחונים רבים של פסיכולוגים תיארו אנשים במצב נפשי קשה. לטענתם "המחקרים מציגים באופן חד משמעי, כי על מנת לטפל בלבם השבור של האזרחים, אחד חייב להאזין ל"פרויקט השקל". לאורך תקופת הקיפאון, הלהקה המשיכה לצבור סטטוס אגדי בזכות האלבום ששחררו שהפך גם לכלי טיפול מרכזי בחיו של האדם הטיפוסי.

התמכרות להימורים

בתקופת הקיפאון היצירתי של הלהקה, שמועות עלו על מצבם הנפשי והבריאותי של תום וסקאיילר. מקור עיתונאי אשר חשף פרשת הימורים גדולה על ידי הצמד בלאס וגאס ותיאר בכתבה כי "פרויקט השקל השתתפו באירוע גדול במיוחד בו זכו כל פעם. כתוצאה מכך, מס הכנסה רצה לגבות מהם נטל גדול מהזכייה ולכן נאלצו לשחק שוב ולנצח על מנת שיוכלו להשלים את הסכום שנלקח מהם. כתוצאה מכך, נוצר מעגל זכייה שגרם לסגירתו של הקזינו ולחשיפתו ועצירתו של ארגון פשע אשר שלט במקום. בשיר מאדר פאקר נשמע בקול חלש על ידי סקאיילר המשפט הבא: "איימ נוט מייק אה גמבלינג אולרייט אה מאדאפאקה".

חזרה לפעילות 2019-היום

 • ב-10 לספטמבר 2019 ובימים שקדמו ליום זה, סקאיילר ותום תקשרו רבות ומספר דיונים בנוגע למופע איחוד וקאמבק של פרויקט השקל עלו. השניים החליטו שבביקור הקרוב של תום בארץ, להעלות מופע איחוד בחוף תל אביב. המופע היה הצלחה מסחררת ותיירים גרמנים רבים הצטרפו כחלק מהקהל שהלך וגדל. אנשים לא יכלו להתאפק ושלפו מצלמות מכל עבר על מנת לתעד את האירוע.
 • ב-2 לאוקטובר 2019 נמסרה ההודעה: "הלהקה הטובה בעולם" על ידי תום, אחד המייסדים של הלהקה. קבוצת הפייסבוק הרשמית של הלהקה חזרה לפעילות מלאה. האלבום המלא של הלהקה פורסם שם פעם נוספת הפעם ב-HD והלהקה הוסיפה לקבוצת הפייסבוק גם את ה-EP "השירים שלא נכנסו" ופרסמו מספר שירים מהעבר שנגנזו.
 • ב-13 למרץ 2020 נמסר על ידי תום על מופע מתוכנן למאי, אך מופע זה בוטל עקב משבר הקורונה.
 • ב-25 למרץ 2020 עלו שמועות בנוגע להופעת ZOOM של "פרויקט השקל" אך הרעיון נמחק עקב חוסר התאמת זמנים בין סקאיילר ותום. נכון להיום השניים עדיין מתקשרים והם פעילים בעיקר בקבוצת הפייסבוק של הלהקה.
 • ב-10 ליוני 2020 הלהקה חשפה שיר חדש בשם "ראפ על הדרך" שהיה פרויקט מאולתר ומשולב עם ראפר בשם "הבאראש מחיפה". השיר זכה מיידית להצלחה והקהל הפגין מחמאות ושמחה רבה על שובה של הלהקה עם חומר חדש.
 • ב-8 ליולי 2020 ערך האין-ציקלופדיה הרשמי של הלהקה נפתח והמעריצים שמחו שיכלו לקבל הצצה נוספת להיסטוריה הברורה והמפורטת של הלהקה מאז היווצרותה.
 • ב-12 ליולי 2020 נחשף באופן רשמי תסריט "פרויקט השקל: הסרט".
 • ב-16 ליולי 2020 נחשף באופן רשמי תסריט "פרויקט השקל 2: "הסרט חלק ב'"
 • ב-3 לאוקטובר עשתה הלהקה שחרור מחודש לשיר "שקל ראפ" עם הקליפ הרשמי.
 • ב-4 לאוקטובר שיחררה הלהקה אלבום קצר בשם "דה שקל פרוג'קט קלאסיק" שכלל בתוכו את השירים המקוריים שבהם הלחן נעשה באמצעות אורגן במקום גיטרה.
 • ב-14 לאוקטובר נחשף באופן רשמי הפלייליסט של אלבומה השלישי של הלהקה.
 • ב-24 לדצמבר נוצר אתר האינטרנט הרשמי של הלהקה.
 • ב-25 לדצמבר שוחרר הלהיט "עולים במדרגות יורדים במדרגות.

דיסקוגרפיה

פרויקט השקל שיחררה עד היום אלבום אחד בלבד שזכה להצלחה ביקורתית ומסחרית עצומה. שני אלבומים נוספים נכתבו וחלקם גם הוקלטו, אך מוגדרים כ"שירים גנוזים". תאריכים לשחרורם הרשמי עדיין לא ידועים.

פרויקט השקל

Image: 200 pixels

 1. סקאיילר ותום
 2. טניישס די
 3. יש לך שקל?
 4. שקל ראפ
 5. אי שם בדרום
 6. זכויות יוצרים
 7. וונדי
 8. גויאבה
 9. קליט
 10. קטשופ
 11. גרעפס באוזן
 12. ממזר תיכוני
 13. האלתור האחרון
 14. ילד שמן
 15. הבתול העירוני

פרויקט השקל (2)

לאורך שנות הפעילות של הלהקה עלו מספר פעמים שמועות רבות על ידי המעריצים בנוגע לאלבום נוסף של להקת "פרויקט השקל". האלבום השני ששמו "פרויקט השקל" (המספר 2 מופיע רק על עטיפת הדיסק בתור "סימן פיס") לכאורה כולל בתוכו כמה מהשירים הפופולארים של הלהקה שנכתבו על ידי הצמד ואפילו הושמעו מול קהלים רחבים, אך לבסוף הוחלט שלא להכניסם לאלבום הראשי מהסיבה ש(על פי ציטוט מהכתבה של ה"רולינג סטונס"): "הקהל לא יוכל לעמוד בכמות האוסום". הפלייליסט התאורטי כולל בתוכו את הבאים:

Image: 200 pixels

 1. הנפילה
 2. סקראפי קוקו
 3. הדוד בוב
 4. סמוד קרימינל
 5. שקל בודד
 6. מאדר פאקר
 7. שיר ההפגנות
 8. סניור
 9. ללא הכרית
 10. למה לא הולך לנו אלתור טוב?
 11. יום יבש / באבא יאגה
 12. דה ג'וני בראבו סונג
 13. משאינס
 14. רגשות אשם
 15. כימיקל איקס

פרויקט השקל (3)

שמועות על אלבום שלישי צצו בשנת 2020 והפלייליסט הרשמי נחשף על ידי חברי הלהקה. האלבום השלישי מורכב מכל שיריה הגנוזים של הלהקה בנוסף לשיר חדש שנכתב עם הראפר "הבאראש של חיפה". נכון להיום אין עדיין תאריך חד משמעי לשחרורו של האלבום.

Image: 200 pixels

 1. ראפ על הדרך
 2. מאנקי דאנס
 3. הכסף מדבר
 4. טריביוט לטריביוט
 5. ראש הממשלה הכי טוב בעולם
 6. מחכים ללקוחות (סקאץ')
 7. דיגידיגידיגי
 8. ליק מאי פיט
 9. שוגר בייבי
 10. טמבור
 11. עולים במדרגות יורדים במדרגות
 12. טריביוט לטריביוט

שיתופי פעולה

לאורך השנים הלהקה לקחה חלק במספר שיתופי פעולה עם אומנים אחרים, שעזרו לפופולאריות שלה ושלהם.

הבאראש מחיפה

הבאראש מחיפה הוא כינויו של אחד החברים הקרובים של להקת "פרויקט השקל". מדובר בראפר בין לאומי שמאז הקמה של הלהקה רצה לקחת בה חלק. השיר הראשון (שלא הוקלט) נקרא "סקאיילר אני אוהב אותך" ונשמע בשנת 2012 במהלך הופעה ספונטנית של הלהקה במגרש הכדורגל של בית הספר אורט בחולון. השיר נפתח בלחן שכתב סקאיילר והמשפט הראשון והאחרון שלו "או אחי אני אוהב אותך..." הופסק מיידית בסופו על ידי סקאיילר שטען שהלהקה אינה עוסקת בשירי אהבה אירוטים. הבאראש מחיפה נעלב, ואף על פי שהמשיך להתמיד בהליכתו להופעות הלהקה, לא לקח בה חלק עד שיחרורו של הסינגל "ראפ על הדרך" ב-2020. אף על פי שהבאראש מחיפה לא לוקח חלק גדול בשיר, הוא נותן גיבוי לשאר חברי הלהקה עם הראפ הייחודי שלו הנקרא "ראפ ה-Y".

דודו זר

הזמר וכובב הסדרה הפופולארית "פרפר נחמד, דודו זר, לקח שלא ביודעין חלק בלהקה. למרות העובדה שקולו לעולם לא נשמע באחד השירים, הוא נתן לצמד השראה לחלק משיריהם ושמו מוזכר מספר פעמים בשיר "האלתור האחרון" ו-"מאשינס". הלהקה תמיד משתמשת בשמו בקונוטציה חיובית. בריאיון של ערוץ 13 עם דוד זר בנוגע ללהקת פרויקט השקל נמסר: "שמחתי שנבחרתי להשמע על ידי הלהקה, לא יכולתי לבקש יותר מזה".

דה שקל פרוג'קט אקספיריאנס

להופעה טיפוסית של להקת "פרויקט השקל" יש בדרך כלל סגנון מאוד מיוחד ואישי. ראשית כל, המעריצים יגיעו ליעד הנבחר (לדוגמה: מועדון X בתל אביב). הם ישלמו בכניסה שקל אחד בלבד על מנת להיכנס לזמן בלתי מוגבל, ולהנות ממגוון משקאות חינמים לאורך האירוע. הצמד יעלה על הבמה, דבר שמוביל בדרך כלל לכחמש עד עשר דקות של צעקות הערצה בלתי פוסקות מהמעריצים, ולכן בזמן זה, הצמד ידון בינו לעצמו על השירים, יעסקו בחימום לקראת ההתחלה או ינהלו שיחת טלפון. ברגע שהקהל יפסיק לצעוק, יתחילו הצמד במופע באורך שעה (מינימום) עם עלילה מלאה אשר מקשרת את כל השירים לשרשרת אחת ארוכה. העלילה גם היא נכתבה על ידי חברי הלהקה. מספר המעריצים הטיפוסי המתואר מהופעות של הלהקה הינו בין מיליון (מינימום) עד כמיליארד אדם. היות והופעה של "פרויקט השקל" נוטה להיות אירוע גרנדיוזי משמעותי הדורש תכנון רב ואבטחה כבדה, הלהקה משתדלת לערוך את את ההופעות שלה במתכונת מצומצמת.

Image: 500 pixels

פרויקט השקל בתרבות

לאורך השנים הלהקה מספר תכנים נוספים כדי למלא את בקשתם של המעריצים:

סקאיילר ותום חוזרים בזמן

סקאיילר ותום חוזרים בזמן הוא סרט הרפתקאות מוזיקלי שיועד במקור לגיל הרך, אך לאורך הזמן התברר כי ההורים אשר רכשו את הקלטת לילדיהם הפכו גם הם במהירות לקהל דמוגרפי פוטנציאלי. כתוצאה מכך, אף על פי שמדובר בקלטת ילדים, מדובר באחד הסרטים אשר מדברים לקהלים הצעירים הבוגרים והמבוגרים כאחד. דבר אשר הוכרז כהישג מרשים כל כך, שגרם בסופו של דבר ללהקה לקבל את פרס "סרט השנה של 2012" בפער משמעותי מהסרטים האחרים. הקלטת מכרה כבר ביום הראשון כעשרה מיליון עותקים והסאונדטרק כולו נעשה על ידי הלהקה.

הסרט מגולל את סיפורם של סקאיילר ותום, שבזמן עבודה והשקעה רבה לקראת הרוקטרון, נשאבים לחור שחור אשר שולח אותם למספר תקופות פופולאריות במהלך ההיסטוריה כגון: עידן האדם הקדמון, תקופת העבדות במצרים, המהפכה הצרפתית, הקמת מדינת ישראל והרשימה עוד ארוכה. כל תקופת זמן כללה שיר מסוים אשר נכתב על ידי סקאיילר ותום, אך שירים אלו לעולם לא נחשפו לציבור.

היסטוריה קצרה על פרויקט השקל

"היסטוריה קצרה על פרויקט השקל" הנו סרט דוקומנטרי אשר נכתב ושוחרר על יידי תום הבודד וזכה להצלחה מסחררת והפך בין לילה לרב מכר. הסרט מכסה את ההיסטוריה של להקת "פרויקט השקל" מאז הקמתה, ומכסה מגוון נושאים וסודות שלא ניתן למצוא באף מקום אחר על כתיבת השירים, ההשראות, והרגעים הקשים כמו מחסום הכתיבה וגיוסו של סקאיילר לשלוש שנות שירות בצבא ההגנה לישראל, בה אינם יכלו להמשיך את כתיבת החומרים, דבר אשר השפיע רבות על תפקודה של הלהקה. חשוב לציין כי סרט זה מכסה את שנת הפעילות המרכזית של הלהקה (שנת 2012) בלבד, ואינה כוללת את תקופת הקיפאון ותקופת החזרה.

סקאיילר, תום ושירים אחרים

"סקאיילר, תום ושירים אחרים" הנו ספר שנכתב ושוחרר על ידי להקת "פרויקט השקל" ומתמקד בעיקר בשירים הגנוזים של הלהקה, השירים שצונזרו, סיפורים ומיתוסים של מעריצים בנוגע לשירים שלעולם לא היו קיימים ועוד. הספר הפך להצלחה מסחרית ובפרס "ספר השנה" ונמכר במיליוני עותקים ברחבי הארץ.

פרויקט השקל: גיטר הירו

ב21 לפברואר 2012 שוחרר על ידי חברת קופר שיווקים משחק המחשב "פרויקט השקל: גיטר הירו" שלקח השראה מסדרות המשחקים הפופולאריות "גיטר הירו" ו"רוק בנד". המשחק נותן לשחקן את ההזדמנות לנגן את גל השירים מההיסטוריה של פרויקט השקל. משחק זה זכה בתואר "משחק השנה" של האתרים IGN ו-Gamespot". המשחק הוגדר כ"קל להיכנס אליו, קשה לשלוט בו". רבים מהמעריצים נתקשו עם הרמות הקשות יותר של המשחק היות ולהקת פרויקט השקל מדגימה יכולות מורכבות במיוחד.

Image: 266 pixels

הקאבר של טריביוט (Tribute)

שמועות רבות עלו בנוגע לקאבר גנוז של חברי להקת "פרויקט השקל" לשיר Tribute של טניישס די. מהמקורות נמסר כי הקאבר לוקח את השיר המקורי והופך אותו לגרסה נשית על מנת להנגיש אותו לקהל הנשים שמאזין ללהקה. השיר לעולם לא הוקלט אך מקור לא ידוע טען כי מילות השיר הן הבאות: This is the girliest song in the world TRIBUTEEEE!!!!!!!! long time ago, me and my girlfriend here we were hich hiking down, the big longsome Mall IN THE MALL all of ah sudden there shined a shiny nail polish in the middle of the MALL

פרויקט השקל: הסרט

ב-12 ליולי 2019 שמועות ומידע חדש החלו לצוץ על סרט באורך מלא שעוקב אחר המסע של להקת פרויקט השקל בעקבות תהילה וניצחון ברוקטרון. התסריט והעלילה נכתבו על ידי תום הבודד בשהייתו בגרמניה, ואין מידע חד משמעי בנוגע לשחרורו לקולנוע. על פי מבקרים שקיבלו את האפשרות לקבל הקרנות פרטיות נמסר כי מדובר בסרט הטוב ביותר בכל הזמנים וצפוי במהרה להגיע למקום הראשון ברשימת "100 הסרטים המשפיעים בכל הזמנים" באתר הסרטים IMDB. הפסקול של הסרט נעשה כולו על ידי הלהקה.

עלילת הסרט

הסרט נפתח עם שיר הפתיחה הקבוע של הלהקה במופעים: "סקאיילר ותום". לאורך הפתיח שאורכו כדקה אנו רואים את כלי הנגינה של הלהקה, החדר של סקאיילר בו נכתבו השירים והצצה על הצמד. הפתיח מסתיים שאחיו הקטן של סקאיילר נופל על הרצפה ועושה את צרכיו היות ואינו יכול היה לשלוט בצחוק ובהנאה שקיבל.

הסצנה הראשונה לאחר הפתיח מציגה לנו את חברי הלהקה שבדיוק סיימנו לנגן את השיר "סקאיילר ותום" שנשמע קודם לכן. תום טוען בפני סקאיילר כי בקצב ההתקדמות הזה, השניים לעולם לא יהיו טובים מספיק לרוקטרון. סקאיילר מבקש מתום הסבר על הרוקטרון ולאחר הסבר קצר, השניים מחליטים לצפות בסרט "טניישס די: מפרט הגורל" כדי לקבל השראה ובסיומו תום כל כך מתרשם שהוא מתחיל לדבר על טניישס די רבות לימים שבאו לאחר מכן. סקאיילר טוען שאינו יכול לשמוע יותר על טניישס די והשניים פורצים בשיר "טניישס די", מה שגורם להם באופן רשמי לקבל מוטיבציה להתחיל לעבוד בעצמם על הסרט של "פרויקט השקל".

השניים עושים מחקר קטן ומגיעים להבנה שעל מנת לעשות סרט, הם זקוקים לתקציב, אך היות ובשלב זה "פרויקט השקל" עדיין לא היה מותג, הם מחליטים לנסות לגבץ נדבות ברחוב מאנשים זרים. סצנה זו מועברת לצופה בתור קליפ וידיאו מוסיקלי של השיר "יש לך שקל?" שהיה מבין שיריה הראשונים של הלהקה.

בסופו של דבר הצליחו הצמד לאסוף מספיק כסף, אך בדרכם הביתה נתקלו בסיטואציה בעייתית כאשר חבורת עבריינים מנסים לשדוד אותם לאחר שראו את כמות הכסף שהצליחו להשיג. אחד העבריינים מאיים על תום הבודד, וכתגובת נגד סקאיילר קופץ בינהם ומתחיל לשיר את "שקל ראפ" שגורם לצמד לצבור את אמונם של העבריינים ולקבל את תמיכתם. העבריינים מציעים לחברי הלהקה הסעה למקום שבו לטענתם יוכלו להתעשר מהר יותר וכך יוכלו להפיק את הסרט, אך בהמשך סקאיילר ותום נבגדים ומושלכים מהרכב על כמות חול, דבר אשר גרם להם להבין שהם ננטשו בלב המדבר.

בזמן השהייה שלהם במדבר, תקופה שנמשכה לאורך זמן רב שאינו ידוע, הצמד המתוסכל החל לשיר את השיר "אי שם בדרום", שנתן להם את המוטיבציה להמשיך ללכת עד שהתעלפו כאשר דמות לא מוכרת נראית מרחוק שהתקדמה לכיוונם בדאגה.

הדמות שאת פניה לא היה ניתן לראות מטפלת בחברי הלהקה ומחזירה אותם לתפקוד מלא. הצמד שאל את הדמות כיצד יוכלו להוקיר לה כבוד ותודה על מה שעשתה עבורם, והדמות מבקשת מהם לשיר לה שיר של להקת ה"רד הוט צ'ילי פפרז". השניים פותחים בשיר Snow אך כאשר מבינים שמדובר בגניבת שיר מלהקה אחרת, השיר הופך לשיר "זכויות יוצרים".

הדמות מסירה את הכפייה מהראש ומתברר כי מדובר בנוודית מדבר זקנה בשם "סבתא וונדי" שטענה כי עקבה אחרי הצמד לאורך כל הדרך וחיכתה לרגע הנכון בו תוכל להביע את תמיכתה בלהקה. הזקנה, סקאיילר ותום החלו לשיר את "וונדי" שבסופו העבירה הזקנה באמצעות כישוף את סקאיילר ותום חזרה לעיר.

כאשר סקאיילר ותום נחתו על רצפת הבטון חזרה בעיר, גויאבה נפלה על ראשו של תום הבודד. סקאיילר תהה מדוע גויאבה תיפול מהאוויר ללא סיבה, ובחור צעיר אשר עבר בסביבה התקדם לכיוונם של הצמד והסביר שגויאבה זה פרי ממש טעים וגם הכינוי האישי שלו מהבית. השניים החלו לשיר את השיר "גויאבה".

בסיום השיר "גויאבה" קול עבה בעל אקו נשמע ברקע, זו הייתה הזקנה מהמדבר שאמרה לצמד שאם יאכלו מהגויאבה, יקבלו השראה ליצור את השיר הקליט ביותר עליי האדמות. השניים נגסו בפרי והחליטו לנסות לאלתר שיר חדש דבר שהוביל אותם ליצור את השיר "קליט" שגרם לקהל רב להגיע ולהעריץ את הלהקה. הם החליטו לקרוא לשיר "קליט" כיוון שלא היה שם אחר שהתאים לו.

בעל המבורגריה שעבד באזור שמע את השיר והתרשם כל כך שהציע לצמד לאכול אצלו המבורגר על חשבונו. בזמן האוכל הבינו השניים שהקטשופ אשר התלווה להמבורגר היה הקטשופ הטוב ביותר שאכלו אי פעם ולכן החלו לשיר את שיר הקטשופ לאות תודה.

רגע אחרי שיצאו מההמבורגריה, תקע תום גרעפס באוזנו של סקאיילר וכתוצאה מכך השניים החלו לשיר את "גרעפס באוזן", השניים תהו האם השיר אינו פוליטקלי קורקט.

בעקבות הדיון על פוליטיקל קורקטיזם, תום נזכר באחד הרגעים מעברו הרחוק שרדפו אותו עד יום זה. סקאיילר שהיה שקוע בסיפור ולא שמע אותו לפני, הצטרף אליו בשירת השיר "ממזר תיכוני".

לאחר השוק שקיבל סקאיילר מהסיפור של תום, הוא ניסה לשכוח מכל מה ששמע על ידי אלתור שיר אחר, אך לרוע המזל האלתור הזה לא היה טוב והשניים תיקנו אותו עם השיר "האלתור האחרון".

הצמד נהיה מקורב אחד לשני יותר מאי פעם ולכן סקאיילר החליט גם לפתוח את ליבו בפני תום ולספר לו סיפור מהתקופה בה היה ילד שמן וששמו האמיתי הוא בעצם אביאל. השניים החלו לשיר את השיר "ילד שמן" וכעת ששניהם נעשו חדורי מוטיבציה, הם הגיעו למסקנה שזה הזמן המתאים להתחרות ברוקטרון.

הצמד הגיע לתובנה שעל מנת לנצח ברוקטרון, הם לא צריכים לחשוב על כסף, תהילה או יצירת סרט, אלא פשוט לכתוב שיר מהלב. כאשר הרוקטרון בפתח, הם עולים לבמה ושרים את "הבתול העירוני" שחושף את סודם הכמוס שלעולם לא סיפרו לאדם, מלבד הקהל שהיה נוכח באותו אירוע. הצמד זוכה ברוקטרון והשיר סוגר את הסרט.

הצלחה מסחרית

הסרט במהרה הפך ליצירת הקולנוע המשפיעה בכל הזמנים. הביקורות היו חיוביות במיוחד ותיארו את הסרט כ"היצירה החשובה ביותר של הדור הנוכחי" ו"יצירה מרגשת עד דמעות". רבים המליצו לשים את הסרט במקום הראשון ברשימת "100 הסרטים הטובים בכל הזמנים באתר IMDB" אך לבסוף הוחלט שלא לכלול את הסרט ברשימה היות ופעולה זו תעשה אי צדק לאיכותו.ה-DVD וגרסת ה-Blue Ray ברזולוציית 10K הפכו לפריטי אספנים שכמעט ולא ניתן להשיג.

פרויקט השקל 2: חלק א'

אף על פי שהסרט הראשון נצפה בהקרנות פרטיות למבקרי סרטים מסביב לעולם ובפסטיבלים של סרטים בגרמניה, נורווגיה ועוד, הדרישה לסרט שני הייתה כל כך גדולה שהלהקה מיד החלה לעבוד עליו ולשווקו. הסרט השני, שלוקח גישה רצינית וכבדה יותר לעלילותיהם של סקאיילר, תום והרוקטרון זכה מיידית להצלחה מסחררת גם היא ועלילתו נחשפה ב-16 ליולי 2020.

עלילת הסרט

הסרט נפתח כעשרים שנה לאחר עלילת הסרט הראשון ונפתח עם השיר "הנפילה" שמוצג כמונטאז' קצר מהופעתיה של להקת פרויקט השקל והצלחתה לאורך השנים. מתברר לנו שסקאיילר ותום ניתקו קשר והשניים כשלו יחדיו בקריירות הסולו שאליהן פנו לאחר פירוקה של הלהקה. תום מחליט לחדש את הקשר עם סקאיילר, כאשר מתברר שמופע הרוקטרון עומד לחזור באירוע הגדול ביותר אי פעם, ומציע לסקאיילר את ההזדמנות לשלב כוחות על מנת לנצח פעם נוספת ולהחזיר את הלהקה לפסגה.

על מנת לעשות זאת, השניים מחליטים לפנות לסקראפי, אחד המפיקים הישנים שלהם, במטרה לקבל גיבוי כספי ומוטיבציה מהמורה הרוחני שלהם. כאשר הם פוגשים אותו במשרד ומגלים שהוא הפך לבטלן שתיין לאחר פירוקה של להקת "פרויקט השקל", השניים שרים עבורו את השיר "סקראפי קוקו" שגורם למפיק לתת להם צ'אנס נוסף ולהצטרף אליהם למסע משותף.

השלושה יורדים לביוב דרך דלת הרצפה של סקראפי, שם נמצא בוב, הדוד של סקראפי, שיוכל גם הוא לעזור בפרסום הלהקה. מתברר לשלושה שהוא במצב אפילו גרוע יותר, והם מבינים שפירוקה של הלהקה השפיעה על אנשים הרבה יותר ממה שהם ציפו, דבר שגורם להם לקבל הערכה מחודשת ליכולותיה והצלחה של הלהקה. הצמד מתחיל לשיר את "הדוד בוב".

בסיומו של השיר, השניים מגלים שבוב לא באמת רצה לעזור להם, אלא להקליט שיר של להקת פרויקט השקל שיוכל למכור באופן בלתי חוקי על מנת להתעשר. מרוב התסכול הצמד פותח בקאבר "סמוד קרימינל" תוך כדי סצנת מרדף אחרי בוב. ברגע שהצליחו לתפוס אותו ולהכניעו, מספר להם הדוד בוב שאישתו לשעבר של תום הייתה מעורבת בתאונת דרכים, דבר ששובר רגשית את תום. סקאיילר מחליט להתלוות אליו לביקור בבית החולים.

השניים מגיעים לבית החולים ומתברר להם שכדי להציל אותה, עליהם לאסוף סכום כסף מסוים. הם עושים זאת די בקלות על ידי מכירת השיר האחרון שאלתרו על המקום, אך לאחר שהגיעו לרופא ושילמו, הרופא חושף בפניהם שהכסף לא מספיק והטיפול כשל. תום תוהה כמה כסף היה להם חסר, והרופא מגיב שהיה חסר שקל אחד, מה שמוביל את סקאיילר לפרוץ בשיר המרגש "שקל בודד".

תום וסקאיילר חוזרים הביתה, ותסכולו של תום כלפי הסיטואציה הובילה אותו לזעם עצום ולצעוק "מאדר פאקר!", סקאיילר צועק על תום חזרה "אל תקרא לי מאדר פאקר! אתה מאדר פאקר!" והשניים לפתע מתחילים לשיר את השיר "מאדר פאקר", דבר שגורם לאנשים להצטרף אליהם בזעקות שבאופן ספונטני הפכו לפתע לסמל מחאה פוליטית נגד הממשלה.

תום וסקאיילר יוצאים מהבית רק בשביל לגלות שלמעלה מ-50 אלף איש עוקבים אחריהם במחאה ודרישה לשיר מחאתי. השניים פוצים ב"שיר ההפגנות" שזוכה להצלחה ולשלטון הרע במדינה לקרוס. לאחר הצלחת המחאה, השניים מרואינים בטלוויזיה, והמראיין מבקש מהם להקדיש שיר עבור ראש הממשלה הנוכחי. השניים טוענים כי הוא לא ראש ממשלה אמיתי, אלא אדם רגיל, מיסטר. והם מתחילים בשידור חי לשיר את השיר "סניור".

השניים במהרה נזרקים לכלא על השיר ששרו בטלוויזיה, ובעודם יושבים בתא בין ארבעה קירות, סקאיילר שבדרך פלא הצליח להשחיל את הגיטרה לתוך התא, שר את השיר "ללא הכרית" שמעניק לאסירים את המוטיבציה לעזור לחלץ אותם לחופש בעודם מקריבים את עצמם לעוד עשרות שנות מאסר חדשות.

הצמד שכעת הגיע למצב שאין לו רכוש, כסף או אפילו מקום מגורים נאלץ לגבץ נדבות ברחוב, אך אנשים חולפים על פניהם ולא מזהים אותם. לכן הצמד מתחיל לשיר את "למה לא הולך לנו אלתור טוב?", שעדיין לא מצליח לעזור להם לצאת מהתסבוכת אליה נכנסו.

כתוצאה מכך, הצמד החל להמשיך ללכת ברחוב עד שנתקלו במסעדה בשם "באבא יאגה". השם הקליט גרם לסקאיילר להתחיל לנגן את השיר "באבא יאגה" שהפך ל"יום יבש", גרסה ארוכה יותר לשיר מהסצנה הקודמת. שיר זה, בניגוד לקודם, הצליח למשוך את תשומת לבן של מספר בחורות נאות שמנסות לפלרטט עם הצמד.

הצמד המופתע והמתרגש מחליט לכבוש את ליבן על ידי שירת "דה ג'וני בראבו סונג", אך שיר זה אינו עובד, אלא גורם להם לקבל תלונות הטרדה מינית מאותן בחורות.

מתוסכלים יותר מאי פעם, השניים שרים את "רגשות אשם" שלפתע גורם לשיר הקודם להישכח ולצמד להעמיד פנים שדבר לא קרה.

השניים מחליטים שהיות וכל המסע היה נורא, עליהם לנסות ליצור דמויות בעלות כוח על, כאלו עם כוחות ויכולות כל כך חזקות שיוכלו להחזיק את המצב לקדמותו ותוך כדי הניסוי המדעי שערכו במעבדת אוניברסיטה שאליה פרצו, הם התחילו לשיר את "כימיקל אקס", דבר שמוביל אותם בטעות לפתוח שער שממנו יוצא מורפיוס מטרילוגיית המטריקס.

מורפיוס מסביר להם שהסיבה שהכל כל כך נורא, היא שתום וסקאיילר בדרך שאינה ברורה עברו לממד אחר הנשלט על ידי מכונות ושהאנושות כולה נהרסה לחלוטין. השניים מתחילים לשיר את "מאשינס" שסוגר את הסרט. בסצנה שלאחר הקרדיטס, אנו מגלים שהזמר מהסדרה "פרפר נחמד" דודו זר הוא למעשה הנבל והסרט מסתיים ב"המשך יבוא".

הצלחה מסחרית

הסרט במהרה הפך ליצירת הקולנוע המשפיעה בכל הזמנים באותה רמה של הסרט הראשון. הביקורות היו חיוביות במיוחד ותיארו את הסרט כ"יצירה קודרת ואפילה, אך מסתורית ומעניינת" ו"חייבים לדעת את ההמשך". רבים המליצו לשים גם את הסרט הזה במקום הראשון ברשימת "100 הסרטים הטובים בכל הזמנים באתר IMDB" אך לבסוף הוחלט פעם נוספת שלא לכלול את הסרט ברשימה היות ופעולה זו תעשה אי צדק לאיכותו.ה-DVD וגרסת ה-Blue Ray ברזולוציית 10K הפכו לפריטי אספנים שכמעט ולא ניתן להשיג.

מועדון המעריצים

עד היום שיריה של להקת "פרויקט השקל" לא זמינים לציבור הרחב באתרים כגון YouTube, Dailymotion ודומיהם. הבעיה המרכזית שעלתה מהרעיון היא ששירי וסרטוני הלהקה תמיד גרמו לצופים להפסיק לצפות בתכנים האחרים, דבר אשר פגע כלכלית בהכנסותיהם של יוצרי התוכן המתחרים. לפי סטטיסטיקה על פי "מכון מדגם", מתברר כי לא פחות מ-100% מאוכלוסיית משתמשי האינטרנט אשר קיבלו גישה לתוכן של "פרויקט השקל" נשארו שם. כתוצאה מכך, הלהקה החליטה שלא לפתוח את התוכן לציבור הרחב, אלא להתמקד בקבוצת הפייסבוק של הלהקה המוגדרת כ"סודית" בה נוכחת כמות מסוימת ומצומצמת של אנשים והדרך היחידה לקבל גישה לקבוצה זו היא מפה לאוזן או באמצעות תקשורת ישירה עם חברי הלהקה וקבלת אישורם, דבר אשר דורש בירוקרטיה ארוכת זמן. בנוסף, הוחלט לקיים הופעות במתכונת מצומצמת על מנת שלא לגרום לסיטואציות רבות של חסימות כבישים.