אדון שעועית

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"Bean"
~ אדון שעועית על כל דבר


אדון שעועית (Mr. Bean) היא סדרת טלוויזיה מז'אנר תכניות המציאות אשר צולמה ושודרה לראשונה בבריטניה בין השנים 1990 ו-1995. התכנית תיעדה את חייו של אדם בריטי, אשר זוהה כ"אדון שעועית", הסובל מאוטיזם (הסיבה לכינויו הוא ש"שעועית" היא המילה היחידה שהיה מסוגל לומר), ושמה אותו ללעג ולקלס, לעתים תוך צילום רגעים אותנטיים מחייו, ולעתים באמצעות מתיחות יזומות כנגדו. לסדרה צולמו 14 פרקים בלבד עקב מותו של בין בהשתלשלות אירועים בלתי צפויה אשר נגרמה בעת שצחצח את שיניו. הסדרה זכתה לפרסים רבים.

חייו של המוטנט

כבר מגיל ילדותו של אדון שעועית התגלתה מוטציה קטלנית. הרופאים גילו ש-50% מה-DNA של אדון שעועית הינו שעועית, 49.9% של גרביל ו-0.1% של אתיופי אלבינוני. "אדון שעועית" סבל מאוטיזם קשה, והמילה היחידה אשר היה מסוגל להגיד היא "Bean" (שעועית). החוסר באינטראקציה חברתית גרם לו להיקשר באופן עז לבובת הדוב שלו, אשר כונתה בסדרה "טדי", ולהאמין כי היא מסוגלת לחשוב ולדבר. למרבה ההפתעה, הצליח שעועית לנהל מערכת יחסים רומנטית קצרה עם הספרנית ירמה גוב (Irma Gobb), אשר לבסוף התברר כי הייתה לא אחר מאשר הזמר הישראלי ההומוסקסואל גידי גוב, אשר חבש פאה נוכרית וניצל מינית את שעועית. פעמים רבות במהלך התכנית תועד שעועית נוהג במכונית צהובה מסוג "חיפושית" משנות ה-40 אותה לקח ללא רשות ממגרש הגרוטאות הסמוך לביתו. בשלב מסוים הבין שעועית כי מתנהל אחריו מעקב, ומאז החל לנסות להתנקש בחייהם של הצלמים אשר עקבו אחריו בכל פעם שראה את מכוניתם התכולה.

הפקות נלוות

על בסיס הסדרה הופקה סדרת אנימציה, וכן שני סרטים בכיכובו של הכפיל רואן אטקינסון, אשר בניגוד לבין היה מסוגל לדבר, מה שהוסיף עומק לעלילה ותרם להצלחת הסרטים.