אסלה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"שיט."
~ כושי על ההפיכה לאסלה עקב בקשה להיות לבן ושבנות ישבו עליו.
"בלופ."
~ מי אסלה על החומר החום והמוזר אשר מפריע למנוחתם.

האסלה היא מקום מושבה של ישראל.

היסטוריה

ב14 במאי, 1948, התבלבל דוד בן גוריון והכריז על הקמת מדינת ישראל, במקום על התוכנית לנחות על הירח. בן גוריון, לדעת ההיסטוריונים נמנע מלהודות בטעותו ולכן נאלץ להקים מדינה. על מנת להסתיר את הטעות, הקים בן גוריון את ממשלת ישראל שתקיים שלטון דמוקרטי במדינה שהקים. את מקום מושבה קבע בעת שעשה את צרכיו וחשב לעצמו מה חסר על מנת לחרבן בנוחות מירבית. כך נקבע מקום מושבה של הממשלה החדשה- האסלה.


היסטוריה מדוייקת יותר

לפני המצאת האסלה עשו בני האדם את צרכיהם אל תוך בור המוכנה בור תורכי או שרותי בול פגיעה. ההיסטוריונים מתווכחים מי היה הוגה רעיון האסלה, אך כולם מסכימים שהיה זה גבר שניסה לקרוא עיתון בשירותים אך התקשה בכך. יש הטוענים שדוד בן גוריון, ראש ממשלת ישראל הראשון הוא ממציא רעיון האסלה, אך קשה להאמין לקביעה זו כיוון והאסלה היתה קיימת עוד לפני הולדתו. רעיון האסלה אף צץ במוחו בעת שהשתמש באסלה, ולכן הסבירות שאכן היה זה בן גוריון נמוכה.

ההנחה הרווחת היא של עד 20 אחוזים ללא כפל מבצעים.

הנחה נוספת היא שממציאי האסלה היה ז'אן פול ואן דאם, זוג צרפתי שהתפרנס מפיטום אווזים. האגדה מספרת שז'אן היה נוהג בעת פיטום האווזים לפטם מעט גם את עצמו, ולכן היה חוזר לביתו כשהוא לחוץ. כיוון והעיסה שבה פיטם את אווזיו ואת עצמו היתה לא קלה לעיכול כלל וכלל, נאלץ ז'אן לכרוע במשך שעות מידי ערב, פעולה לא פשוטה. ז'אן ניסה למצוא לעצמו עיסוקים בזמן הכריעה על מנת להסיח את דעתו מן המאמץ הרב, וכאן נכנסה לתמונה זוגתו, אן, והסתירה את כל שאר המשפחה שהצטלמה. אן הציעה לז'אן לקרוע את העיתון "לה-אחרונתה ידיעותה" הצרפתי, וכך עשה. עוד מספרת האגדה, שבאחד הערבים, בעת שז'אן כרע וקרא, הכה בו לפתע הרעיון. (ז'אן החזיר לו עם מטהר האוויר שהיה לידו.) ממש מול הציור השבועי לילד חשב ז'אן פול על רעיון האסלה!

ז'אן פול ואן דאם בנו את האסלה הראשונה במו ידיהם. לאחר שראו כי האסלה משרתת נאמנה את שניהם והבינו את הפוטנציאל שיש בידיהם, זנחו השניים את עסק פיטום האווזים והחלו מייצרים אסלות. העסקים שגשגו וז'אן פול ואן דאם התעשרו ועברו לגור בפריס. אך לאחר מספר שנים נפרדו השניים לאחר ריב מר ומכוער שנסוב סביב הויכוח האם להוריד או להשאיר למעלה את קרש האסלה.

קטגוריה:האסלה כיום

כיום האסלה היא פריט בסיסי בכל בית, חוץ מבית השחי. ניתן למצוא אסלות רבות ומגוונות, חלקן מנגנות, חלקן מחממות את כיסא האסלה, ולחלקן ריפוד עור או פרווה.

האסלה הגדולה ביותר בעולם נמצאת בירושלים, ונקראת כנסת ישראל.