גרוויטציה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

גרוויטציה הוא כוח הכובד שהוליד ניוטון אחרי שהתפוח הארור נחת על ראשו. זהו אבי כל החוקים שממנו מסיקים על ההתפשטות הבלתי מודעת של החלל. כוח הגרוויטציה הידוע לשימצה הוא זה שתוקע את כדור הארץ שלנו סביב השמש ולא מאפשר לנו להפליג ברחבי החלל בחופשיות מקסימלית. הוא זה שמפחיד חייזרים ומונע פגישתם עמנו.


ההיסטוריה

מימיו הראשונים של האדם, כוח הכובד לא היה קיים. אנשים כמו גם פרות ודולפינים היו חופשיים לעופף בכדור הארץ. החופש היה אינסופי. אולם חירות זו נקטעה בידיו של ניוטון. ניוטון נולד בשנת 1643 בכפר אווירי קטנטן. היה הוא פיזקאי שחיבר את ה"עקרונות המתמטיים של פילוסופיית הטבעונות והטבע".

יום אחד כשהתעופף לו במרחבי הכפר, נתקל בתפוח זהב. מסתבר שהתפוח כלל לא נפל על ראשו של ניוטון, כפי שהאגדה הרווחת סוברת, אלא התעופף אליו. ניוטון טעם ממנו והקיא. כל גופו נמתח, אנרגיות לא מהעולם הזה היו לניוטון וברגע אחד ואכזרי, הוא ייצר את כוחות הכבידה של היקום!

מאותו היום בני האדם היו כבולים. כבולים לכוחות שהומצאו על ידי מחשבת האדם האחד. ואז החכם תלמוטיפוס אמר: "זהו הגרם האחד המשפיע, הגרם האחד שמושך את כל הקיום והיקום. כן רבותיי זהו האדם, ולא כל אדם יכול להיות הגרם המשפיע, רק בעל הזעם יהיה זה. ההיסטוריה מוכיחה לנו ונותנת לנו דוגמאות, אחד האישים הכי בולטים הוא ניוטון. שהפך את הגרמים לכוחות שימשלו ביקום."

פיזיקאים רבים אחרי ניוטון התפעמו מכוחות הכבידה שיצר. הרי הם המניעים כוכבי לכת בשמיים, הכוחות האלה אחראים למעגל החיים של החיות והאדם, הכוחות יוצרים שפל וגאות בים. כל איתני הטבע קשורים לכוח הכובד! עובדה זו עוררה סקרנות בקרב יוהנס קפלר שהחל חוקר תנועות של כוכבים מתוך החוקים שהוסקו מהכבידה.

ביום בהיר אחד, כשהשמש צבעה את השמיים והים בצבעים מופלאים, התעוררו כוחות במדען קפלר, הוא יצר את הצורה הבלתי סבירה- אליפסה! הסיפוק לא מילא את קפלר, ומכיוון שרצה כי יזכרו אותו לדורות ולעידנים, החליט על דעת עצמו לנתב את כוכבי הלכת למסלול אליפטי. וכך השפיע על כוחות הכבידה ושבר את הפשטות שלהם.

פיזיקאים ואסטרונומים ניסו מתקופת קפלר לייצר כוחות שייגברו על הכובד אך ללא הואיל עד שיום אפל אחד, איינשיטין הביא לנו את שקילות המסה אנרגיה. כוח אנרטי שהביא הישר מליבו ומסמל את הבחירה של האדם בחיים או מוות.


משמעות פיזיקלית

לכל דבר ביקום משמעות פיזיקלית וכמו שאנחנו קשורים בחבלים בלתי נראים לעולם, כל כוכב, כל גרם של מסה משתלב במרחב בכוחות כבידתיים.