זין בעין

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

זין בעין הינה תופעה בלתי־מוסברת בה איבר המין הגברי, המכונה זי"ן (זכר יעשה נשים), יוצר מגע פיזי עם קרנית העין. מאורע זה עלול לגרום אחריו כאב בלתי־נדלה לאחד הגורמים באינטראקציה, תחושה מוזרה לשני ואווירת ייאוש לכל מי שמסכן מספיק כדי להיות בחדר במהלך ההתרחשות. כיום, סבורים שתופעה זו קיימת וישנם הסברים שונים למקורה ותכליתה, אך אף אחד לא באמת יכול להסכים על למה לעזאזל זו אופציה.

דמונסטרציה של תופעת הזין בעין בסביבת מחקר מבוקרת.

היסטוריה

העדות הכתובה הראשונה לתופעה מגיעה אלינו מתקופת מרד החשמונאים בארץ ישראל. במגילות קיר עתיקות שנתגלו באזור גניוס (גן יבנה של ימינו), נמצאו התייחסויות ראשונות למושג. אלו מופיעים בקובץ מגילות גנוז, שנכתב על ידי פלג מקומי של קבוצת מכבים, שנקראה בקצרה מכבי. המגילות חושפות שגזרות אנטיוכוס נגזרו לא על ידי אנטיוכוס עצמו, אלא שעליו השפיעה בחשאי מוכרת המזון שלו, הקרויה הפועל הזונה. זאת הייתה אנטישמית וערמומית ביותר, וציוותה על צבא אנטיוכוס, שנשא את שמה, להשתין ביינם של המכבים "כי הם גנובים אחושרמוטה" (ספר מקבים א', פרק ז'). תחילה חשבו שמדובר בשמן, והתפלאו מהנס שבו היין התחלף בשמן והתמלא. אך לאחר שדלק ה"שמן" החדש שמונה ימים, התחילו לחשוד. אחד המכבים לגם מהנוזל וגילה את האמת הכואבת. המכבים יזמו מתקפת־נגד על צבא הפועל. כאן מעלים על הכתב לראשונה המכבים את תכסיס הזין בעין, בו חיכו במאורה חשוכה לחיילי אנטיוכוס, ולאחר שאלו נכנסו, זינקו עליהם ללא מכנסיים. מתקפה זו סייעה למרד החשמונאים בארץ, והעלתה את יהודה למעמד של טקטיקאי גאון.

לאחר מרד החשמונאים

תיאוריות לגבי תכלית התופעה

בתחום המחקרי, קיימים הסברים שונים לפשר תופעת הזין בעין וללמה זה דבר בכלל. אדם אקראי שהפרעתי לו במקום ציבורי אומר "זה זין בעין כי זין מתחרז עם עין ודברים שמתחרזים הולכים ביחד, כמו למשל אהה, נו... סעמק, איזה חרוזים יש? תן לי דקה".

ישנם גם הסברים הלכתיים לזין בעין. חז"ל מסבירים כי החשמונאים לקחו את הטריק ממסורת מקצינה של טקס ברית המילה, בה על המוהל להסיר את העורלה עם עפעפיו. בתורה שבעל פה נכתב: "ובעת המילה, חייב מקיים־המצווה בעינו להוריד העורלה, כאמור "עין תחת זין"".

חוקרי היסטוריה מודרניים מספקים הסברים ביקורתיים יותר לקיום המושג. לטענתם, הכנסת הזין לעין התבצעה בתקופות קדומות כדי לבחון מקרוב מחלות אפשריות שעלולות להתפתח באיבר המין. "אז לא היו מיקרוסקופים או צילומים", גורסת ד"ר חווה אדם, "ולכן כדי להבין את גוף האדם, רופאים קדומים היו מסתכלים ממש חזק על הגוף מקרוב". הסבר זה די הגיוני, אך מצד שני, הוא ניתן על ידי אותם אנשים שדפקו אתכם עם 6 שעות שבועיות של תנ"ך ומבחן בגרות, אז לא הייתי לוקח אותם ברצינות.

"אהההה! קפה ומאפה! הנה משהו שמתחרז והולך טוב יחד!". אני לא מאמין שלקח לו 20 דקות לעלות על זה, ראיינתי אותו בסניף ארומה.

  דף זה נמצא בתהליכי עבודה!
Israel road sign 302.svg
אם אתם כבר רוצים לקרוא את המשך הערך, בעיה שלכם.