ט"ו בשבט

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

ט"ו בשבט הוא מועד יהודי שנחוג לזכר שיחרורו של שבתאי צבי מהמוסד הפיכיאטרי אברבאנל, ביום ט"ו בשבט תש"ט.

האשפוז

פז פזיז (פזיזה) בורשטיין אקליפטוס

שבתאי צבי קרא בתורה את הפסוק "כי האדם עץ השדה" וחשב שהוא עץ אקליפטוס. לאחר דיון קצר הוחלט לאשפז אותו. במשך כתשעה חודשים שהה צבי במוסד, תוך שהוא טוען שהוא משיח האקליפטוסים. ביום י"ג בשבט תש"ט החליט הפסיכיאטר שאולי צריך לתת לצבי ליטוע אקליפטוס במחלקה הסגורה. צבי לא הסכים ונלחם עם רופאו במשך יומיים. בליל ט"ו בשבט חלם צבי שנטיעת האקליפטוס תוכל לשחררו מהמוסד, ובבוקר הוא נטע את האקליפטוס. עם יציאתו מהמוסד הוא התריס כלפי הרופא "שלח את עמי" והרופא, שפחד מצבי, שיחרר עוד 119 חולים, ביחד הם הקימו את הכנסת הראשונה.

הפזיזות של פז פרק אחד - האקליפטוס

"פז יצאה מן הכיתה" כך מספר יעקובי האקליפטוס הגמוסי זקוק לפוטוסינטזה..

מנהגי היום

  • בט"ו בשבט נוהגים לאכול גרבילים יבשים, זכר לגרבילים שאכל שבתאי צבי בשהותו במוסד.
  • ט"ו בשבט הוא יום חג באברבנאל, בו נוהגים לחלק תעודות סיום לבוגרים ולמצוא להם מקומות עבודה. אחד ממקומות העבודה, שאיכלס את בוגרי המחזור הראשון של המוסד הייתה האספה המכוננת של מדינת ישראל, שלימים הפכה להיות הכנסת הראשונה.
  • הרחוב שליד המוסד נקרא רח' קרן קיימת לישראל בבת-ים, על שמו של הרחוב, ומתוך הוקרה לשבתאי צבי שהינו בוגר המוסד, קמה חברת נטיעות ישראלית בשם הקרן הקיימת לישראל, שנוטעת עצים בט"ו בשבט.
Wooly.pNg ערך זה הינו קצרמר בנושא ט"ו בשבט. אתם מוזמנים לתרום לאיןציקלופדיה ולהוסיף בו בדיחות, תכנים אירוטיים ו/או מסרים קומוניסטים. במקום ליצור ערך קצרמר עדיף לכתוב את השטות הקצרה בבנק הרעיונות.