ערך מופלץ

טנק

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"תן לאיש טנק והוא יינצח בקרב אחד. תירה באיש אחד בטנק והוא יישמח לשארית חייו"
~ מהטמה גנדי על טנק

טנק היא יצירת אמנות שעשתה על ידי האמן אברהם אגם סבו של יעקב אגם. היצירה משלבת בין תנועה במישור לתנועה סיבובית בתוספת אש ופיצוצים. את הרעיון שאב אברהם אגם מיצירה של האמן האיטלקי ליאונרדו דה וין-צ'י.

מבנה

הטנק נבנה בצורה של מלבן עם שרשראות, מכיוון שהוא היה קל מדי בנו אותו מפלדה והוסיפו לו מנוע כדי שלא יעוף ברוח החזקה שהייתה בחפירות. מכיוון שלא הייתה שום דרך לדעת איפה הקדימה ואיפה האחורה של היצירה הוסיפו לה תותח בחזית. לאחר שמספר יצירות הוצבו הפוך, שמו את התותח על צריח מסתובב שניתן יהיה לסובב אותו לכל כיוון שרוצים וגם שלא רוצים.

היסטוריה

היצירה הוזמנה בראשונה על ידי הבריטים שהיו תקועים בחפירות במלחמת העולם הראשונה ונמאס להם מהאגרטלים מפגזים שהיו בכל מקום.שר החוסר חינוך הבריטי ווין-שרון סטון יצחק צ'רציל הזמין מאברהם אגם יצירת אמנות שאותה הציב בחפירות. הצבא הגרמני שהיה חסר תרבות או שנא אמנות מודרנית או שניהם גם יחד ירה על היצירות וכדי להגן על היצירה הבריטים היו חייבים לירות עליהם בחזרה מתותח הטנק. הטנק לא היה אמור לזוז אבל שכחו להתקין בטנק בלם יד והוא הדרדר לחפירות הגרמניות והצבא הבריטי נאלץ לכבוש את החפירות הגרמניות כדי להחזיר אותו. לאחר שהם השתלטו על הטנק אחד החיילים התניע אותו ובמקום להכניס להילוך ראשון הכניס לרוורס ונסע לתוך גרמניה הצבא הבריטי נאלץ לכבוש עוד שטחים עד שהגרמנים נכנעו והחזירו את הטנק לבריטים.

לאחר המלחמה אסרו על הגרמנים לבנות טנקים בגלל שזה היה מוריד את התפוקה של המרצדסים ונהגי המוניות איימו לשבות אם לא יקבלו מרצדס חדשה. למרות זאת הגרמנים בנו טנקים ובמלחמת העולם השנייה הם הסיעו אותם לתוך פולין ולצרפת כדי שהם יראו כמה יפים הטנקים שלהם. בתגובה הכריזו מבקרי האמנות הצרפתיים והבריטיים מלחמה על גרמניה.

במלחמת העולם השנייה הרוסים הבריטים והאמריקאים בנו כל כך הרבה טנקים שבסיום המלחמה הם מכרו אותם כקישוט למדינות אחרות.

הרס"ר של פלמ"ח החליט לקשט את הבסיסים ביצירות אמנות אותן גנבו מהבריטים. לאחר קום המדינה המשיך צה"ל לקשט את בסיסו בטנקים. לאחר מספר שנים התברר שבטנקים שמוכרים לנו האמריקאים לא ניתן לשים אהיל ומייבש שיער כי המתח שם הוא 110 וולט ולא 220 כמו בישראל. לכן החליטו לבנות את הטנק הישראלי עגלה (השם שונה מאוחר יותר למרכבה). הטנק נכנס לראשונה לשירות בצה"ל בשנות השמונים ואפילו האויבים שלנו הסכימו שהוא מאוד דקורטיבי.

לזכר סבו, ממציא הטנק, הציב האמן יעקב אגם במרכז תל אביב יצירה שמכונה מזרקה אבל למעשה היא מטרת ירי לטנקים. [[ http://hikipedia.info/wiki/Tankki]]

Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!