יוסי גיספן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"הבן אדם הזה גאון הרבה מעבר לכתיבת שירים"
~ כיסא על יוסי גיספן


"אני אפצה אותך ואקנה לך דוד חשמלי"
~ בן אדם על הגבר שגמרו לו את המים החמים


יוסי גיספן

ידוע בשמו המלא - אמדאוס וולפגן יוסי גיספן. מדען, סופר, משורר, פילוסוף, ואיך לא - רפד. מומחה לחרוזים, ועובד בשיתוף עם אייל גולן, דודו אהרון, ויובל המבולבל. עשה תואר בחרוזים באוניברסיטת אוקספורד, וסיים בהצטיינות עם התואר "הרפד המלומד". אחד משיריו המפורסמים הוא ההמנון הלאומי- התקווה.

ילדותו של גיספן

מאז צעירותו, היו לו קשרים מיוחדים עם כיסאות, תוכים. גדל בשכונת התקווה ביפו, ולמד את מקצוע הרפדות. יוסי גיספן גדל, איך לא, בביתו שבערוץ 24. תחביביו היו להידחף במאחורה של האולפן השקוף, ולהגיד "אמא, אני בטלוויזיה". מאז ילדותו, היה משורר מוצלח, ובין הביטויים שקבע בסלנג הישראלי: "נה נה בננה, הישבן של אילנה". עם השנים המילה ישבן התחדשה לתחת. כיוון שיוסי נולד בתקופת האבן, לכן אין הרבה עדויות על ילדותו, אבל כולם יודעים שהוא היה ילד לא מקובל בחברה, על פי עדויות חבריו, שהיה קשור מאוד באותם ימים, לספות, כורסאות, וכיסאות.

יוסי כרפד

הכיסאות מעידים עליו, שהוא הלוחש לכיסאות, ואפילו קיבל תוכנית בערוץ נשיונל גאוגרפיק, לאילוף כיסאות עצבניים. ידוע בכינויו "הרפד מהמלין", כיוון שכל פעם שהוא מקריא את שיריו, הכיסאות רצים אחריו בשקיקה. בעברו, לא חשב על קריירת הרפדות, אלא על סטרט אפ חדש, בשם "ספא לספה". פתח בים המלח מכון עיסוי לספות, כיסאות וכל שאר בעלי הריפוד, ותרם את כל רווחי המקום, לחברה להגנת הספסל.

יוסי במלחמת 6 הימים

יוסי התגיס למלחמה והגיע בעירום מלא. כולם ראו לו את הצ'וצ'ו. הוא היה שעיר בחזה עם תלתלים גינגים. יוסי גיספן כתב במלחמת 6 הימים את השיר "בא לה לרקוד" ואת השיר "שישו ושמחו". כשהוא היה ערום, הגיעה לו השראה. אמא גיספן נספתה בשואה דרך אגב. יוסי גיספן גדל בבית דתי נוצרי חילוני וחי את החיים במלואם "live life to the fullest". יוסי הגיע למלחמה עם רובה מסוג M16 ארוך ונהג להסתובב איתו כשהוא תקוע לו בחור תחת שהסגיל ובשלב מסויים הרובה היה כחלק מגופו. יוסי גיספן בסופו של דבר נפגע במוח ביריית תותח ביום השביעי של מלחמתת 6 הימים.

יוסי ובנו מתן גלילוב

מתן גלילוב הידוע לשמצה כיוחאי שושן. מתן גדל עם מכות שוט מאבא יוסי. ובכך ביטא את הכאב בשיריו הדיכאוניים. מתן גלילוב היה מתכנת וטייס בצהל ושירת בכל תפקיד שהוא תפקיד חשוב. יש לו קול של חרגול והוא שר שירי ראפ בדרך כלל.

מתן גלילוב כאסף מתכות

למתן גלילוב יש טבלה מרוכזת עם סוגי מתכות והוא מסמן וי כל פעם שמשיג את הסוג מתכת. נשאר לו ניקל ואלומיניום (ע"פ 2015)

מתן גלילוב חי את מאימי ישראל וגם כספת לא תסגור לו את הלב. חלמשיריו של יוסי

יוסי כתב בחייו מספר להיטים גדולים, וביניהם:"יפיופה, מי שמאמין, ואין כמו במבה."

גיספן הוציא שיר חדש, שמורכב משירים שכתב והלחין בעבר. גם ככה כל השירים בנויים אותו דבר... את הביצוע מבצע יובל המבולבל, בשיתוף עם מיטב אמני ישראל וכוכבי ערוץ הופ בפרט (שיריו מודגשים):

"כן כן כן כן ללעולם בעקבות השמש"

ערב טוב לך, מלכת היופי שלי,
יפיופה, זה אני.
אלף ימים ולילות, רק איתך,
את העולם שלי, כאילו אין מחר.
אף פעם לא קיבלתי,
את הילד שביקשתי.
מה בא לך, קפה או סרט?
או אולי איזה קוראסון?
את חיה בסרט זה אסון.
דוקטור, ערב טוב לך.
סך הכל נשיקה, אחותי,
אוהב אותך, אבל מציאותי.
כל הנשים יפות, יפיופה,
אוהב אותך, למרות שאת קופה.
תאמיני לי,
שאני איתך, אני לא מדונה.
השחור זה הלבן,
וזה לא כאילו אני גזען.
פתגם סיני אומר:
צ'ה גווארה, קזה קזה צ'ופי צ'ופי.
מי יאהב כמוני, אחותי?
שוב אוהב אותך אבל מציאותי.