קלוד מונה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

קלוד מונה (באנגלית: קלוד מונה *במבטא אנגלי*) היה צייר, פילוסוף ונהג מונית. קלוד מונה היה צייר צרפתי בזמן התקופה התקופמודורניסטית הוורודה.

מונה מוכר לכולנו בתגלית החשובה שלו שהייתה כמובן בעבודתו בתור נהג מונית, הוא בעצם זה שהמציא את המונה כדי לדפוק לכולנו את הכסף. בנוסף לקריירה המצליחה שלו בתור נהג מונית מפורסם הוא גם ידע לצייר קצת, הטכניקה שלו בציור הייתה משיכות עדינות של המכחול בשביל ציור יצירות מופשטות. ההתמקדות המיוחדת שלו הייתה בעיקר בצורת האור ודיוק הצבעים. הדבר המיוחד ביצירות של קלוד מונה זה שלקלוד מונה יש זקן מגניב כזה כמו להרצל רק ב 5 סנטימטרים קצת קטן יותר, הרבה טוענים שהוא אהב בעלי חיים וגידל פשפשים בזקן.

חייו

"הכיסא"

ילדותו

עוד בילדותו הפגין מיומנות רבה בתור נהג מונית והעניינות באיך לדפוק כסף מאנשים. מורותיו סיפרו שהם מצאו במחברותיו ציורים של מונית ובה מונה, כאשר המורה ראתה בפעם הראשונה את הציור היא אמרה "למה אתה כזה חרא לאנשים" הוא ענה לה תשובה חצופה אך חכמה "למה את נולדת בתקופה התקופמודורונסיטית ולועגת לי אישה טיפשה שכמותך? האם היני האדם או היני הצייר הדגול? את חושבת שהיני רק נהג מונית לכי קפצי לי" הכן מילות חוכמה ללא שום הגיון היו המילים שלו, הציטוטים שלו כל כך יפים וכל כך חסרי משמעות. רבים טענו שהוא אהב מאד שירה ובגלל זה ענה בתשובות יפות שכאלה אחד המסרים הקשים ביותר לפענוח במילותיו היו המילים "קפצי לי" למה הוא בעצם התכוון בכך? עד היום מנסים לשער אך לא ידיעה. קלוד מונה היה בעצם הערס הראשון כל הילדים בכיתה שלו אמרו שהוא נהג להסתובב עם מגן דוד וכיפה ולפעמים אפילו נהג לעשות גלאח כשהיה לו משעמם לבד בבית.

קצת אחרי ילדותו

כאשר המורה שמעה את המילים הגבוהות האלה היא ישר נדהמה והחליטה להקפיץ אותו כיתה היא חשבה שפירוש המילים "קפצי לי" זה אנא הקפצי אותי כיתה בשפה גבוהה שאף היא לא הצליחה להבין, בכל פעם שהוא אמר אותו לדבר לכל מורה חדשה שלו היא הקפיצה אותו כיתה. בכיתה תתת"א החליט מונה לפרוש מבית הספר וללכת לעבוד, הוא התחיל לצייר בהתחלה חשב מונה בוא נצייר דברים שאני אוהב... אוקיי אז מה אני אוהב? אני אוהב שתי דברים: כיסאות, מונית. אמממ זה קשה טוב בוא נתחיל בקשה אני יצייר קודם מונית. כמובן ששיטת החשיבה הזאת היא בעצם חשיבה אסוציאטיבית ברמה גבוהה מה שהעניק לו יתרון רב על חבריו הערסים בשחמט. בשנת 1657 לפנה"ס החליט קלוד מונה לצייר את הציור המושקע הראשון שלו הוא צייר וצייר ושנתיים מאוחר יותר התקבלה יצירת האומנות הראשונה שלו שנקראת "כיסא" אחד הסיבות שהיצירה כל כך מפורסמת היא בגלל המסתוריות בשם, אף אחד לא מצליח להבין מדוע הוא קרא ליצירה בשם הזה.

מאוחר יותר הוא נסע להולנד ואז לעוד כל מיני ארצות ובילה בכל מיני מקומות שלאף אחד לא אכפת אפילו לא לאמא שלו ואז קראו כל מיני דברים כגון פדרציה רוסית, התפשטות הקומוניזם ובלהבלהבלה.

מותו

מותו היה קשה מאד, הוא מת כתוצאה מנפילה מכיסא (אחד הדברים שהוא הכי אהב), אך הוא נפל מהכיסא כשהוא היה מאד מבוגר... הוא היה בערך בן 32.

ציוריו

  • "הכיסא", 1655 לפנה"ס.
  • "השולחן", 1653 לפנה"ס.
  • "האברם מהמכולת", 1651 לפנה"ס.
  • "אישה עם שמשייה", 1649 לפנה"ס.
  • "אישה יושבת על אסלה", 1647 לפנה"ס.

ראו עוד