אדגר אלן פו

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על אדגר אלן פו.

אדגר אלן פואנגלית: "Winny the Poe") היה משורר וסופר אמריקני.

ילדותו

אדגר אלן פו נולד ב-19 בינואר 1809 בעיר בוסטון, בחדר קטן ואפל. במשך כל שנות ילדותו היה מרותק למיטת ברזל שמעליה התנדנדה הלוך ושוב מטוטלת בעלת להב חד. הטראומה גרמה לו להשתכר, להתייתם מאמו, להרוג את אביו, ולהתתיחס לאביו המאמץ באופן משפיל, עד ששלח אותו ללמוד בקנזס.

הסתבכותו בלימודים

בשנת 1820 החל כותב שירים בחקותו את סגנונם של משוררים ידועים. בגיל חמש עשרה התחיל ללמוד שירה, אולם אז החלה לעקוב אחריו מי שהתחזתה לאהבת חייו, אלמירה רויסטר. היא הייתה הראשונה בהיסטוריה שביצעה "סטוקינג", מעקב מתמשך, עקשני וחסר עכבות, אחרי האובססיה שלה. רויסטר המשיכה לעקוב אחרי פו כל חייה, עד שמתה כשהיה בן שש עשרה. ההלם שגרם לפו הגילוי כי הוא תחת מעקב רומנטי גרם לו להתגייס לצבא, ולהשתחרר בדרגת גנרל.

שירותו ושירתו בצבא

מלא מרירות עזב פו את קנזס לאחר מות אהובתו כדי לפרסם את קובץ שיריו הראשון. על מנת להתקיים התגייס לצבא בשם הבדוי "פו הדב" והוצב במחנה אשר בפורט מולטריי. לאחר חצי שנה הבין את הרעיון של "היות חייל פשוט" (כשם אחד משיריו הארוכים וחסרי המשמעות) וביקש לעבור לאקדמיה לקצינים "ווסט-פוינט". לאחר חצי שנה באקדמיה הוא כתב שיר ארוך אף יותר, והרבה יותר חסר משמעות.

מותו

עד ימינו לא ברור דיו מה התחולל בימיו האחרונים. ידוע היה כי ב-27 בספטמבר נכח בהרצאה בעיר בוסטון. בדרכו לניו יורק התעכב בבולטימור. שישה ימים אחרי כן, ב-3 באוקטובר הובהל מכר ותיק שלו לבית החולים, שם סיפרו לו כי מצאו את פו שרוע באחד הרחובות ללא לבוש על גופו וממלמל מילים חסרות פשר, ועל ידו קטר רכבת, כדור פורח, וחיפושית עשויה זהב. חמישים ושישה מטובי הבלשים בבולטימור ניסו לפצח את התעלומה, ורק בחורה צעירה ששמה מארי רוג'ט-רוג'רס הצליחה לגלות שהוא ככל הנראה נעקץ על ידי החיפושית, ובשל כך נפל מהכדור הפורח ונדרס לבסוף על ידי קטר הרכבת. סיבת המוות שנקבעה על ידי הפתולוג הייתה שתיית אלכוהול מוגברת, ולכן מארי רוג'ט הוצאה להורג כתחמנית.