ויקיפדיה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"מותה של ויקיפדיה", פאבלו פיאסקו, 1944
"מיליון חנונים שעושים את שיעורי הבית שלך בחינם לא יכולים לטעות"
~ שבתאי צבי על ויקיפדיה
" הם עושים מאיתנו צחוק!"
~ משתמשי איןציקלופדיה על ויקיפדיה


ויקיפדיה (שילוב של המילים "ויקי", על שם האם המיסדת ויקי כנפו, ו"פרודיה"), המוכרת יותר כ"גיקיפדיה"' "ויקי-פדיחה" ו"דיכי-פדיה", מציגה את עצמה כ"מיזם רב לשוני לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, חופשית ומהימנה", אך למעשה היא פרודיה על איןציקלופדיה, למרות שויקיפדיה טוענת טענה הפוכה (וטוענת בצדק שאיןציקלופדיה טוענת טענה הפוכה, וכן הלאה). ויקיפדיה הנכתבת על ידי אוסף חובבנים נחשבת לפרוייקט המוביל בכך שמצליח לאחד אנשים חסרי ידע בנושאים אליהם הם כתובים תחת מסגרת רב תרבותית וחסרת תקדים ברמת בורותה.

מומחי האינטרנט העולמיים מסכימים כי הטעות הגדולה ביותר של ויקיפדיה, אשר אינה מאפשרת לה להפוך לאתר בעל היקף סביר וטעם טוב, היא ריכוז כל הדפים והעריכות באתר אשר מכילים ערך איןציקלופדי כלשהו לתוך דף אחד. ויקיפדיה, למרות מאמציה להיחשב כאנציקלופדיה, גם אם פארודית, היא למעשה אוסף של ערכים הזויים כדוגמת רשימת טנקים, כדורגלנים ישראלים, דמויות מסרטי מלחמת הכוכבים, סדרות טלויזיה ישראליות, וכן ערכים בידיוניים לגמרי כגון "חולדה ארצישראלית" ו"פתח תקוה", ושיא השיאים: ערך מסולף לחלוטין ורווי דברי הבל וכזב אודות הגרביל, אשר הינו המכרסם האולטימטיבי לכל הדעות.

בניגוד לגישתה ה"אין"-ינית של איןציקלופדיה, גישה שפותחה בידי שבתאי צבי ומטרתה להדגיש את ההיבט ה"איני" של כל מושג, ויקיפדיה בחרה, כנראה מתוך בורות ועממיות-הארץ, להעדיף את הפן ה"אאוטי" או ה"חנוני" של כל ערך.

הוויקיפד הממוצע

ויקיפדיה נהגה להציג את מספר הערכים שבה בצמוד ללוגו שלה עד שנכתב הערך השישי. איןציקלופדיה, לעומתה, העדיפה להציג דברים מהותיים יותר לצד הלוגו שלה.

הוויקיפדים הם נתיניה של ויקיפדיה. השאיפה הגדולה בחייהם של הוויקיפדים היא ביצוע מספר גדול ככל האפשר של עריכות תוך זמן קצר ככל האפשר. על פי תפיסתם, איכותו של כל ויקיפד נמדדת לפי מספר עריכותיו. עובדה זו גורמת לוויקיפדים בעלי ניסיון להימנע ככל האפשר מהוספת ערכים שלמים, משפטים הגיוניים או אפילו מחרוזות הגיוניות של אותיות, מכיון שזהו ביזבוז יקר של זמן. נקודות עריכתיות מוענקות לויקיפדים מידי הביו-ויקידידקטים, אשר מונו בידיו של קיסר ויקיפדיה, רלף פון שוונץ, שמונה על ידי שבתאי צבי בכבודו ובעצמו בשעה שהיה תחת השפעה של פרק מתוך הסדרה פיק אפ (מיוחס לגלגול ה-171 כיגאל עדיקא). השיטות הנפוצות ביותר לשם עליה ביוקרה העריכתית הן מלחמות עריכה, וכן קישור מגמתי של משפטים שלמים ללא כל סיבה נראית לעין מלבד צפיה מוגזמת בסרטים כחולים הנובעת מחוסר יכולת בסיסית ליצור קשרים עם בני המין השני.

יוטוויומ"ט - נקודת מבט מנטרלת

כחלק מגישתה הפחדנית, ויקיפדיה מחיבת את המשתמשים בה ל"נקודת מבט מנטרלת", אשר דורשת לנטרל את הערך ממשמעותו (או לחילופין ממפעילי המערכת לנטרל את משתמשי-הרקק ממחשבותיהם העצמאיות).

מאפין נוסף של יוטוויומ"ט הוא תיאור עובדות מחיי היום-יום כ"דעות מקובלות", לדוגמה, המשפט חסר כל המשמעות "למרות שיש לשער בנפשנו כי לא קימת בעולם ראיה מוצקה ו/או מוכחת לחלוטין לסברה זו, ולמרות שרבים טוענים להיפך, יש הגורסים כי שמעון פרס הינו לוזר" במקום המשפט התמציתי והאמיתי לאמיתה "פרס לוזר".

על מנת לכתוב ערכים בעלי נקודת מבט מנטרלת יש להימנע מ:

  • כתיבה על דעות פוליטיות.
  • כתיבה על פוליטיקה.
  • כתיבה על פוליטיקאים.
  • שימוש באותיות סופיות.
  • כתיבת דבר מה אשר רומז כי חיים בן פסח, לו סוגדים מפעילי האתר, אינו היצור הנעלה ביותר עלי אדמות, למרות שידוע ברברים כי זהו בעצם הגרביל.
  • כתיבה על ערבים, פולניות, ושאר מיני מזיקים.
  • לכתוב כי בן לאדן הינו בן זונה מניאק.
  • לכתוב כי רוני סופרסטאר הינה זמרת גרועה ו/או כי היא מהוה מטרד ציבורי.
  • לכתוב שכוכב נולד היא חרא של תוכנית.
  • לכתוב.

היסטוריה

ויקיפדיה נוצרה ב-0069 בידי צבי שבתאי כבדיחה פנימית שיצאה מכלל שליטה: הגשמת חזונו של בנימין זאב נוסטרדמוס לראש ממשלה מזרחי בישראל. שבתאי יצר את כדורגלן העבר ויקי פרץ, שממנו עתיד לצאת משיח האמת של העדה המזרחית, עמיר פרץ. נוסח הבדיחה ידוע אמנם לבני המין האנושי דובר העברית, כפי שהוא מנוסח בספר נתניהו, אך משמעותו איננה ברורה לחלוטין. ניסיונות סרק רבים לפרש בדיחה זו, שראשיתם הוא אותו משפט קלוקל המוצג בתחילתו של ערך זה, הובילו למעין מגדל בבל מודרני, שתוצאתו הטרגית היא ויקיפדיה של ימינו-אנו. ויקיפדיה נוסדה מחדש בשנת 1883 על ידי חיים בן פסח כהכנה לייסוד תנועת שלום עכשיו וזכתה לכינוי הביניים "ויקיפסח". זאת גם הסיבה שאין שם אף ערך על דוד שי. המיזם נזנח עד לשנת 1992, אז פנו האוגנדים לאו"ם בדרישה ליצור אנציקלופדיה חדשה בלא אף ערך על חזית השמאל הלאומי, אשר הופיע באנציקלופדיה בריטניקה דאז וגרם שערוריה זוטא, 1000 טוקבקים וסרטון תגובה ביו-טיוב. האו"ם מכר לאוגנדים את ויקיפדיה ברווח יפה ב-2006 נוצר הערך החמישים אלף של ויקיפדיה: היסטוריה של עלייתה ונפילתה של פרוסת הלחם עם חרדל (גז עצבים) (שיר של שירי מימון) (2007), והפך לערך הראשון שנוצר חודש לפני שכתבו אותו, בעזרת טכנולוגיה שאנשי ההיי טק של ויקיפדיה העתיקו משבתאי צבי. תלונה נפוצה הנוגעת לויקיפדיה היא פולחן האישיות המוקדש לחיים בן פסח.

ראו גם

קישורים חיצוניים

Bouncywikilogopink.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על עצמם.
Chamin.JPG (למופלצים נוספים) העמידו ערך להפלצה או הצביעו למועמדים קיימים כאן!


Muflatz.png