אורי אבנרי

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"אם אשכחך פלסטין , תלבין שערתי האחרונה!"
~ אבנרי נשבע אמונים


דודו של מוקי אבנרי, פעיל ציבור. ארכיהגמון של השמאל הקיצוני בישראל, סופר ועיתונאי

נולד בגרמניה, בן למשפחת משכילים מיסודו של משה מנדלסון עליו השלום. שימש כדוגמן ממתקים בילדותו והיגר לארץ ישראל. כאן למד בגימנסיה ובתנועת הנוער של העולים החלוצים מיסודו של חלוץ שרקרקיא . אז עוד היה לו שיער שחור. אחרי כן לחם במלחמת העצמאות. במסע הפלישה לפלסטין ראה את סבל והשכול של הפלסטינים ונוספו לו כמה שערות לבנות לקרקפתו. נבחר לכנסת והיה מפריע למנחם בגין לנאום על אודות הרחבת מפעל ההתנחלויות. מצא הבנה רבה אצל חיים יבין ותקופה מסויימת עשה חלטורות כליצן שיוצא מתוך פיתה וגם כתב באצבעוני תחת שם העט מ. שיערלבני.

העולם הזה

כשנעשה בעל שיער לבן לחלוטין. יצא אל השטחים ושוב ראה את עניי אחיו הפלסטינים וקיבל מהם דעות ה"מיוחדות". כך חצה את הגבולות מהעולם הזה לעולם הבא המתקרא עולם הפוסט ציונות אלא שבאותו עולם הבא המתקרא גם "עולם שכולו טוב" לא מצא מנוח ורצה לפסוע בדרכו אל עולם טוב יותר אך לא כך קרה והוא נשאר באותו מקום כאותו אחד מיתולוגי שנתקע ונקלע לשאול או לשלשה שנכנסו לפרדס ואחד מהם לא יצא ממנו. לשיא השמלאנות הגיע כשהחל לבנות בית בכפר הפלסטיני איבן אל משאוושה ועין המצלמה תפסה אותו כשהוא שר "מי יבנה יבנה בית בפלסטין". בשנה האחרונה החליט לחגוג סדר פסח כהלכתו והזמין צנצנת אחת של גפילטע פיש מהסופר של עזרא.

העימות עם משה בואנו

זה היה כשנפגש עם אחיינו החוזר בשאלה מוקי אבנרי במסעדה ברחוב בזל יחד עם אפרת ארמטורה מעריצה שלו. משה בואנו הרב עבר במקום וזיהה את מוקי אבנרי תלמידו לשעבר. הוא נכנס לעימות עם אורי אבנרי, אורי שתק. בואנו פקד עליו לקרוא תהילים ואורי התחיל לקרוא. עצם דבר ההשפלה וחוסר המענה המיידי של אבנרי פגע ביוקרתו השמאלנית ומעמדו כארכיהגמון ירד:

"איפה אורי אבנרי השש אלי ויכוח?" שאלה אפרת "נחשפת בקלונך, לא הכרתי אותך בצורה כזאת! עוד היית חוזר בתשובה!" והמלך אבנרי, לא היו לו עוד שערות להלבין, כי השערה השחורה האחרונה הלבינה לפני דקה בדיוק והוא נחרד כי נחשף במערומיו. כי בסופו של דבר כל מלך הוא עירום"

מקורות