אטילה ההוני

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Bouncywikilogo.gif
אזהרה: ערך אמיתי

עקב אילוצים שונים בהם נתקלה מערכת איןציקלופדיה, ייתכן שדף זה מכיל עובדות אמיתיות במינון העולה על המותר על פי חוק. מערכת האיןציקלופדיה מבקשת להבהיר כי היא אינה אחראית לכל נזק שייגרם כתוצאה משימוש בלתי מבוקר בעובדות הכלולות בערך זה.


אטילה ההוני (453 - 406) היה מלכם האחרון של ההונים, שלט במשך 19 שנים על אימפריה אירופאית עצומה -גבולותיה נמתחו מנהר הריין שבמרכז אירופה עד לים הכספי ומנהר הדנובה עד לים הבלטי. מרכז שלטונו של אטילה היה בפאנוניה (בשטח הונגריה כיום) והוא נחשב לאחד האויבים הגדולים של האימפריה הרומית.


על אף שלאחר מותו קרסה האימפריה ההונית ולא הותירה אחריה מורשת ראויה לשמה מלבד פולחן אישיות, קברי אחים ,שאריות מזון וצלחות מטונפות. נותר אטילה דמות אגדית בהיסטוריה האירופאית, ואף נזכר לעיתים בסרטים של ג'קי צ'אן כה"רע" שחייב להפסיד בסוף.

עדויות היסטוריות חדשות מגלות כי אטילה היה אמן מחונן שהקדים את זמנו וכיום יצירות שיצר נמכרות במחירים מוגזמים ליאנקים עשירים וסוחרי בורסה רצחניים.


על חייו

אטילה נולד בשנת 406 לספירה לשבט לוחמים "ההונים" אשר נודעו באמירתם בה דבקו ופעלו לפיה "הילחם היום ומחר נראה".על פי ההיסטוריון מספולקולו לידתו לוותה בדם ותמרות עשן שיצאו מאמו בעת לידתו.

אטילה היה ילד בישן ומנומס ולא פעם ביקש סליחה כאשר הטיל מום בכומר שעבר בסביבה.אביו ארחבאן שהיה צייד עיזים נודע בשבט לא פעם ניסה להדגים לאטילה הצעיר כיצד יש לצוד נכון עיזים מתוך תקווה כי אטילה הקטן יגדל להיות היורש של עסק צייד העיזים המשפחתי.לדאבונו של האב, אטילה, בגיל 18 החליט כי לא מעוניין בחיים השלווים והשקטים של צייד עיזים ופנה לכיוונים אחרים של עשייה.

אטילה טיפס במהרה לצמרת שלטון השבט לאחר שהכניע את יריביו הפוליטים במשחקי סדום שונים. לבסוף בגיל 21 התמנה למנהיג השבט.

על מפעל חייו

אטילה פיתח מיומנות וכישרון יחודי לעשיית צמידים ושרשראות מכליות ומעיים אנושיים. אחד הפריטים היפים ביותר שיצר שהשתמרו עד ימינו היא שרשרת צוואר העשוייה מעור לבקן רומני ותליון לבלב משומר(שמורים היום בארכיוניו הסודיים של הוותיקן בצנצנת פורמלין). כשרונו יוצא הדופן של אטילה הלך לפניו והוא נודה כיוצר מוכשר של תכשיטים לגברות ,ברברים צפוניים וקניבלים.

בשנת 441 שיכנע אטילה את בני שבטו (ההונים) לפלוש לאימפריה הרומית המזרחית לאחר שחשק בקורקובנים של בני האזור.

בשנת 446 אטילה סיים את היצירה שיש המבקרים הטוענים כי היא הנפלאה והחשובה ביותר מבין פירות עבודתו, בגד גוף שלם העשוי מעור אנושי. אנשים שראו את הפלא התשיעי הזה טענו כי יופיו עולה על פסל דוד של מיכאלנג'לו. החליפה נהרסה לאחר שנה עקב אי מילוי נכון אחר הוראות הכביסה.

מותו

בשנת 453 לספירה, במהלך אחת מחתונותיו הרבות שתה אטילה לשוכרה וכתוצאה מדימום באף נחנק מדמו שלו.