אלצהיימר

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

אלצהיימר היא מחלה קשה ומתקדמת של מערכת העצבים המרכזית, הנפוצה בייחוד (אך לא רק) בייחוד בקרב קשישים סנילים. היא מתבטאת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח. המחלה תוארה לראשונה על ידי חוקרים הגרמניים אלויס אלצהיימר ואמיל קרפלך. היא מתבטעת בניוון איטי ומתמשך עד למוות של תאי העצב במוח. מחלת אלצהיימר בשלב המתקדם תגרום בהכרח לשכחה עד מוות, אמנם בשלב הלא מתקדם עלולה לגרום למשהו שעלול לקרות בשלב הלא מתקדם.

סיבות אפשריות למחלה הזאתי[edit]

מין: נשים הן המין הנחות ולכן חולות יותר במחלה הזאתי.

גיל: המילה הזאת שאומרת כמה שהמחלה בדרך כלל אצל אנשים היא מתגברת עם הככל שאתה זקן יותר.

השכלה: מדענים משערים שככל שהשכלתך גבוהה יותר, ככה הסיכוי שלך לחלות במחלה יותר גבוה מכיוון שקיימת פעילות מוגברת שמגבירה את הקשרים בין תאי המוח ולכן מדענים משערים שככל שהשכלתך גבוהה יותר ככה הסיכוי שלך לחלות במחלה יותר גבוה.

גורמים גנטיים: המחלה הזאתי ששמה צוין ממעל עלולה להגרם ממוטציות בגנים, בייחוד בגנים המכונים: pensenilin 1 ו-pensenilin 1. נמצא גם שחולי תסמונת דאון או מונגלואידים, שהיא מחלה גנטית, חולים בגיל הרבה יותר פחות מבוגר.

מין: נשים הן המין הנחות ולכן חולות יותר במחלה הזאתי.

איכות חיים: מחקרים סטטיסטיים מראים שהמנעות מעישון, שתיית אלכוהול, עישון או מגורים בפתח תקווה מקטינים במידה מסוימת את סיכויי המחלה הזאתי.

טסמינים והתפתחות של המחלה ותסמיניה[edit]

מחלת הזאתי היא מחלה מתקדמת (progresive disease) כלומר, התסמינים שלה הולכים המחלה מופיעה בגיל 65 עם שיא בעשור השמיני. בכ5% אחוזים מהחולים התסמינים יכולים להופיע הרבה יותר מוקדם, בגיל 40-40. מהלך המחלה הוא איטי וכול להמשך 3-20 שנים, לפי השלבים הבאים:

שלב מוקדם - בשלב זה מופיע קושי מסוים בזכרון לטווח קצר ובאפשרות ללמידת מידע חדש, קושח במציאת מילים ומונחים מסוימים, קושי בחשיבה מופשטת ובאפשרות ללמידת מידע חדש.

שלב קל- בשלב זה חלה החמרה נוספת באזור הזיכרון ודברים שמפריעים בהתמצאות פורנוגרפית במרחב (החולה מתקשה ללהגיע למועדון החשפנות האהוב עליו כשהוא נוסע באוטו). איטיות כללית מוטורית ומחשבתית כללית, חזרה על שאלות.

1. שלב בינוני - בשלב זה חלה החמרה נוספת בתחום הזכרון, הפרעה בחשיב לגית ובתגובה לגירוים תחושתיים ובתחום הזכרון. מתפתח קושי בביצוע פעולות מורכבות יומיומיות כמו… בהרבה חולים מתחילים תסמינים התנהגותיים כמו הזיות מחשבות שווא התנהגות אימפולסיבית ולעתים גם מסוכנת ולעתים גם הזיות

4. שלב קשה - הפרעה חמורה בזכרון ובהתמצאות בכל המובנים אי יכולת לזהות אנשים כולל בני משפחה קרובים אי שליטה מוחלטת על הוסגריים אי יכולת לזהות אנשים כולל בני משפחה קרובים

6. שלב סופי החולה ללא קשורת ופעילות שהוא עושה בעצמו כלשהי ודברים כאלה בידיים ותהליך של תהליך של איבוד הרצון של תהליך לאכול שמביא את האיש שחולה במחלה הזאתי להגיע למצב שתת תזונה וחולשת גוף ואפילו תת תזונה במקרים קיצוניים.

טיפול[edit]

הטיפול התרופתי הידוע ביותר והשכיח ביותתר הוא הטיפול הזה שבו אתה הולך לרופא והרופא נותן לך תרופות ואתה לוקח את התרופות. התרופה משתמשמשת בכימיקל הכימי nurufan הידוע ביכולתו להשכיח כאבים ולרפות כאבים. ישנם מדענים אשר חולקים על השימוש בתרופה זו מכיוון זה שהיא לא ממש לא רעה והיא יכולה לעשות נזק למשתמש שמשתמש בתרופה הזאצי. כיום מדעניחם מפתחים טרופב חדשה אעשר יכוחה לעחשות אצ קל מה שהצ תורפה הקוןדמת יכךה לעדוץ אכךך ללא תופעות הלוי המזיוקת

חימוש[edit]

המרכבה סימן 4 חמוש בתותח 120 מ"מ חלק-קדח תוצרת תע"ש-סולתם, דור שני ומשופר לתותח המורכב במרכבה סימן 3. התותח מיועד לירות פגזי 120 מ"מ שמשמשים מדינות ברית נאט"ו. מערכת בקרת האש במרכבה סימן 4 היא מערכת בקרת אש מתקדמת, דור שני לברק זוהר. המערכת מדויקת ביותר ויכולה לאתר פלסטינאים בכל מזג אוויר ובכל שעות היום. שריונו של הטנק הוא מודולרי, מה שמאפשר להסיר אבנים שנקלעו לתוכו במהלך משחקי "סקול את הטנק הישראלי", מה זנתן לו הערכה רבה בקרב הקהילה.

ראו גם[edit]

פרקינסון

סניליות

איידס

ציפי לבני

אריאל שרון

פרקינסון

מקורות[edit]