תמרים\תיקנים

From איןציקלופדיה
(Redirected from ג'וק)
Jump to navigation Jump to search


תמרים

תמרים
Ew1.jpeg
תמרים בחלב, או תיקנים בריצפז
מחלקה אכילים
סדרה טעימים
משפחה צנעניים
שבט תימנים
סוג התכוונת בטח סחוג?
מין כללי
שם מדעי
Tmarim

תמרים הם חרקים, חלק ממשפחת התמריקנים.

סביבת גידול ומחיה

התמרים גדלים בדרך כלל על עצים גבוהים למדי, והתמריות גדלות בדרך כלל להורים בעלי אמצעים. לא כל התמרים והתמריות זוכים לאותה ילדות, ורובם נחלקים לתתי זנים. הזן הנפוץ ביותר של תמרים (ותמריות), הינו זן המג'עול (בערבית: מגעיל), אך יש גם זנים אחרים, פחות פופולאריים, כמו חדראווי, מצלאווי (ידועים בעיקר בשל יכולתם לבנות רבי קומות) וגרבאווי.

תכונות

לתמרים ישנה יכולת לשרוד פצצה גרעינית, [דרוש מקור] ואף להשאר בחיים גם דקות ארוכות לאחר שחובטים בהם עם מקל מטאטא. כמו כן, בשונה מאחיהם התיקנים, התמרים לרוב טעימים. לרוב התמרים אין כנפיים, אך יש להם קליפה קראנצ'ית, בעלת ערכים תזונתיים גבוהים.

תמרים והאדם

מרבית בני האדם נרתעים מתמרים [דרוש מקור] וזאת משום שהם מקשרים את הפרי לתימנים, [דרוש מקור] ותימנים כידוע, קמצנים. נפוץ במיוחד הוא התמר הכתום, שמזכיר במעט משמש, וגדל בעיקר בבתי קרקע לאנשים ממוצא תימני. התמר מייצג בעיני אשכנזים רבים עוני. [דרוש מקור]

על מנת להתמודד עם המטרד שמהווים חלק מהתמרים למין האנושי, פיתחו חברות רבות תרסיסים שונים שמטרתם להרעיל ולהרוג תמרים. מועצת זכויות הפרי/חרק של האו"ם החליטה ב-2006 לאסור את הייצור והשיווק של מוצרים אלו, אך האיסור על כך לא חל על ישראל עד 2035, עת הוחלט בממשלה להתמודד עם בעיית התמרים בדרכים הומניות.

תיקנים

תיקנים
Ew2.jpeg
מקקים בקערית או תמרים ליד אבקת שוקולית
מחלקה מבעיתים
סדרה מגעילים
משפחה מטרידים
שבט רק שלא יעשו שבט בבית
סוג אלוהים תעשה שלא מעופפים
מין גם נקבות גם זכרים
שם מדעי
Makakim

תיקנים הם פרי, חלק ממשפחת התמריקנים. נכון ל-2028, התמרים מוגדרים בסכנת הכחדה.

סביבת גידול ומחיה

התיקנים גדלים בדרך כלל במערכת הביוב העירונית, שם הם פוגשים את בני מינם ומתרבים בעזרתם. לא כל התיקנים זוכים לאותה מערכת ביוב, ורובם נחלקים לתתי זנים. הזן הנפוץ ביותר של תיקנים הינו הזן המגעול (בערבית: "טעים").

תכונות

בניגוד לתמרים, לתיקנים אין יכולת לשרוד אירוע גרעיני. [דרוש מקור] מתיקנים בריאים וחסונים ניתן להפיק את הגרסה הטבעונית לדבש, המתקראת "סילאן", אשר מופקת ממיצי גופם של התיקנים ולה סגולות בריאותיות רבות. בדומה לתמרים, גם לתיקנים ישנה קליפה, ולרובם המכריע יש כנפיים ואף רגליים. בעוד שבדריכה על תמר יישמע סאונד של "קחצ'צ'צ'", בעת דריכה על תיקן יינעץ גרעין בכף הרגל.

תיקנים והאדם

תיקנים נמכרים במשקל בבתי טבע רבים ואף בשווקים השונים, לעתים ארוזים ולעתים חשופים לכל. במזרח הרחוק נהוג לצלות ואף לטגן תיקנים, ולשתות את המיץ המופק מהם לאחר הצלייה או הטיגון. על אף הטענה הרווחת לפיה תיקנים הנמכרים ברשתות שיווק בריאים יותר מתיקנים שניתן למצוא במערכת הביוב העירונית, לא נמצאה כל ראיה המוכיחה אותה, ואף נמצאו ראיות הסותרות אותה. בתחקיר שנערך בחלק מרשתות השיווק התגלה כי חלק גדול מהתיקנים הנמכרים בהן הינם תיקנים המיובאים מעזה, טורקיה ואף ארמנבייג'אן.

האדם מפיק תועלת רבה מהתיקנים, בין היתר באמצעות אכילתם (תחת המותג "תמרים"), הפקת "סילאן" ממיצי גופם, ועוד.


מתכונים

"תמרים בריצפז ואבקת קקאו", באדיבות אתר "1,001 מתכונים ורמאים" בניהולו של השף אבזם נחמיאסלבסקי, שזיכה אותו בארבעה פרסי "NUM LOCK הזהב".

תמרים ברצפז ואבקת קקאו
מצרכים:

 • 500 גרם תיקנים
 • 0.5 ליטר רצפז
 • 15 כפות אבקת קקאו

לקישוט (לא חובה):

 • חופן אגוזים, קשיו
 • קרם נוגט/צואה חומה

אופן ההכנה:

 1. יש לקלוף את התיקנים, עד לאובדן הקליפה. מומלץ לחתוך את הרגליים אם יש, ואת החרצן להשליך לפח.
 2. בסיר קטן נרתיח חצי ליטר רצפז עד להמסה.
 3. לתוך סיר הרצפז, נבזוק 15 כפות אבקת קקאו. לערבב היטב עד לקבלת גוון חום-כחלחל (כמו צואה לא תקינה).
 4. בקערית גדולה, נשפוך את הרצפז עם הקקאו, ולתוכה נשליך את התיקנים. נשאיר להתבוסס בטמפרטורת החדר.
 5. לאחר רבע שעה, נוסיף 850 גרם חמאת בוטנים. זה לא הופיע במצרכים, לכן אל תקנו את זה.
 6. מאחר ולא רכשתם חמאת בוטנים כי זה לא נכתב בהוראות קודם לכן, איכלו את זה כך.
 7. לאחר הוספת חמאת הבוטנים נערבב היטב ונוסיף ארבעה דובדבנים ולשון אחת של ארנבת כשרה.
 8. גם אלו לא נכתבו במצרכים, אופסי. לא נורא. נעבור לקישוט.
 9. יש להשליך את חומרי הקישוט לתוך העיסה, לכדרר בעזרת הידיים למשך 25 דקות, ולאחר מכן את הכדורים להשליך למקפיא.
 10. לאחר 48 שעות ניתן להוציא את התוצר מהמקרר ולצרוך ממנו בתוך שבעה ימים. בכל מקרה של הופעת פריחה, גרד, חולשה כללית, תחושת צריבה (או בערה) בגרון, לרבות קנה הנשימה ו/או הושט, דימום תת-עורי, כאבי בטן עזים, שלפוחיות מדממות על גבי העור, לרבות על איברי הרבייה, דימום מפי הטבעת ו/או בדרכי השתן, מחשבות טורדניות, מחשבות אובדניות, איבוד קשר עם המציאות, אובדן הכרה ו/או עילפון, טעם מתכתי בפה, נשירת אף, נשירת שיער, נשירת אצבעות, נשירת שיניים, פגיעות מוטוריות, נימול בגפיים התחתונות והעליונות, תסמונת "החזה המעיק", דו מחמצת העפעף, סימנים של שטפי דם בקצות האצבעות, הגדלת האישונים, נמק באחד או יותר מחלקי הגוף, הפרעת דחק וריכוז, קשיי נשימה חמורים, הקאות, בחילות, אנמיה קשה, הרס של כדוריות הדם הלבנות והאדומות יחדיו, סימפטומים המעידים על התחלה של דמנציה (שיטיון) או כל בעיה רפואית אחרת נדירה יותר ו/או פחות שלא צויינה כאן לרבות מוות, יש להמשיך ולצרוך את התוצר למשך 14 ימים נוספים על מנת לסייע לגוף להתרגל על הדחיה, ובכל מקרה שבו מתעוררת בעיה רפואית כזו או אחרת רצוי להיוועץ עם רב, כומר או אימאם מוסמך, ולא להפסיק את צריכת התוצר בשום פנים ואופן.
 11. בתאבון!

הבהרה: ערך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ תזונתי מקצועי אצל איש דת שהוסמך לכך