גן עדן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

ערך זה עוסק בגן הילדים של הילדה החמודה עדן. לפירושים אחרים נא לקנות את האנציקלופדיה העברית במהדורה החדשה והעדכנית שלה.

גן עדן הוא גן ילדים שבו מלמדים בשיטות חינוך שהיו מקובלות בעדן בירת דרום תימן או צפונה.

טעם גן עדן

המורי, בגן עדן שלפני הרפורמה החינוכית (ר' להלן), היה יושב בפני ילדי הגן והם חייבים היו לדקלם את מה שהוא אומר. מי שלא מיהר לקרוא, טעם את מכת המקל על פרקי אצבעותיו. יחד עם זאת, למדו את ערכי כיבוד הזולת, העזרה לחלש, האחריות לחברה ולמשפחה, וכן נימוסי וגינוני כבוד להורים ולמורים.

הקצרמר הוא שיטת לימודים הנוגדת את שיטת "טעם גן עדן". במקום הבטחות לחיי נצח ענוגים ומתוקים, מבטיחים לילדים סוף קצר ומר. הילדים מתייאשים, ומפסיקים להפריע לגננת בזמן שהיא מחלקת את העוגת יומולדת ולא בטוחה כמה ילדים יש היום בגן, ועוד מעט ההורים מגיעים.

כיום כאשר העולם הוא ערכי יותר ומלא בערכים, הקצרמר נחשב כל כך שנות הששים. מחקר שערכו באוניברסיטת ביר זית מצאה שאמהות יהודיות (פולניות) עדיין משתמשות בשיטת חינוך זו, בתנאי שהבן שלהם עבר את גיל השישים.

הרפורמה בחינוך - בגן עדן

ביקורת על כך שהשיטה אינה מוסרית או מתחשבת בתלמידים, הובילה לשיטות חינוך חדישות על פיהן יש לפנק את הילדים, ולהתחשב בגחמותיהם. שיטות החינוך הללו אומצו לחלוטין ברשת גן עדן, הוכיחו את עצמן, וכעת מאות אלפי ילדים לומדים על פי שיטה זו. אין ספק וברור לחלוטין שאין לשיטה החדשה כל חלק בתופעות חוסר הריכוז, אי ידיעת קרוא וכתוב, האלימות, הכהות החברתית וההתפוררות המשפחתית הפושה כיום בקרב צעירים יוצאי השיטה. תופעות אלו היו תמיד, ורק רואים אותם בבירור ובפרסום גובר, בעקבות השיטה החדשה, אך מחקרים שנעשו מורים על כך שכל התופעות הללו דווקא נמצאים במגמת ירידה. (כלומר: רבים מהצעירים האלימים, האנלפבתים, הבלתי נאמנים לבני זוגם, וההיפר-אקטיביים יורדים מהארץ)

בעקבות הוצאת השוט משיטת החינוך, מוסדות גן עדן החליטו להנציח את העבר שאינו עוד, ובתכתובת הרשמית רושמים את שם המוסד: "גן עדן לשוטים".

יש הטוענים שסגירתו של גן עדן נבע מפעילות חשאית של סוכן רואה-ואינו-נראה בשם גנידין, ששתה בטעות ממשקה סגול בכוס שהשאיר פרופסור האפבייק המפורסם, בשעה שחיפש את טבעת הזיכרון שהמציא מעט קודם, ולא זכר איפה הניח אותה. אחרים סבורים שפיצוח הדנ"א התורשתי האנושי הוא שהוביל לנפילתם של חומות גן עדן, עם גילוי הגן הסופי הנקרא באנגלית The E.N.D. Gene. המתרגם היה דיסלקטי וזה מה שיצא. בעיתונות של אותה תקופה היו שטענו שראו את מחבר ספר החשבון בני גורן (שאז עדיין לא עיברת את שמו לגורן ועדיין שם משפחתו הלועזי היה "ישראל") מסתובב שבע פעמים סביב יריחו, במה שנקרא "היקף המעגל ההיפרבולי" ואחרי כל הקפה אומר: "שופר שוֹגוּד" שהן כנראה מילות מאגיה. בפעם השביעית אמר "מה שהיה להוכיח", וכל הנחות היסוד נפלו.

אך מרבית החוקרים סבורים שלא היה זה הסוכן גנידין, אלא ראש הממשלה עצמו באותה תקופה, מר אהוד לא-אומרת, אשר שתה ממשקה שקוף, שהוא עצמו הביא למשרד, בשעה שחיפש מעטפה שהשאיר במקום, ולא זכר איפה הניח אותה. סברה זו מתקבלת על הדעת, במיוחד לאור זאת שקצת אחרי מציאת המעטפה, הוקם מתחם מגדלים ענק ובולט מעל גן עדן והאזור כולו, שנקרא פרוייקט פארק עדן, על שם החניה השמורה, שהוא הותיר לאופנוע של האבא של עדן.

על עדן

עדן כיום תחגוג בעוד חודש יום הולדת ארבע. היא אוהבת מאוד את הגן שלה. בבוקר יש להם סדנת כתיבת קורות חיים (למנהל הגן קוראים "חיים", והם תמיד שותים "לחיים" לפני הסדנה, וההליכה על הקורות היא כדי להכין אותם לאולימפיאדה שעלולה לפרוץ בכל יום). את המחקר האקדמי שלה "על יחס החברה לאשה בעידן המודרני" היא מסיימת בזמן הקרוב. בתפקידה כראש ארגון הגג לטועמי הקוטג' עם צימוקים וקקאו" היא חוללה מפנה, והיא היוזמת של "מהפכת המקרר" לפני הנקיון של פסח אשתקד. (פסח אשתקד - הוא שמה של החברה הכי טובה של עדן).

לעדן משפחה עניפה, והידוע ביותר הוא הדוד שלהף בִּין. - בִּין לעדן (המכונה גם מיסטר בִּין). כשהדוד בין לעדן מגיע לגן עדן, עליו להסתיר את עצמו, מכיוון שכולם חושבים שהוא נהרג. וזאת כדי להפתיע את כולם במסיבת היומולדת 5 של עדן כשהוא פתאום יופיעו וכולם ישמחו. לעדן היו גם פעם תאומים, אבל הם הוכחשו (מושג שיסבירו לעדן כשהיא תגדל יותר ותבין שלא כל הסיפורים אמיתיים, שאין סנטה קלאוס, שהיהודים הם כוזרים, שאיך יכול להיות שקראו למחבל מוחמד אתה, בלי ששם משפחה מצחיק כמו "אתה" לא יעורר חשד, ושאי אפשר להתחשמל ממקרר.

גן ארועים

גן עדן משמש בשעות הערב כגן ארועים בהכשר הרבנות [לא לאוכלי קטניות]. בקרוב, כל החתונות ייערכו רק בגן ארועים זה, כמו שאומרים בברכה אחרי החופה - "בגן עדן מקדם". בינתיים היה ארוע רב נפגעים אבל יש רק פצועים קל. התברר שבועז יונה קפץ מהקומה השלשים של מלון רב קומות, אשר חברת חפציבה בונה במתחם. הוא ניצל רק בגלל שהבניין היה עדיין על הנייר. המשטרה הוזמנה על ידי צ'אק נוריס למקום, ולכן הגיעה. המז"פ מצאו את טביעות האצבעות שלו על הנייר וכך ידעו לכוון את הניידת אליו. הבעיה היתה שהם היו בנתניה במקום בגן עדן. זאת היתה אי הבנה

גן עדן לחסידי אומות העולם ושניצולי שואה

האגודה המרכזית לחסידי אומות העולם וארגון הגג של שניצולי השואה נפגשים אחת בשנה ביום חגם, חג השואה והגבורה, אחר הצהריים, לסעודת חגיגית בגן עדן. בסעודה מוגשים שישה שניצלים, בהכשר הרבנות לא לאוכלי קטניות. מכיוון שכל שניצולי השואה אוכלים קטניות הם לא יכולים לאכול את השניצלים, וכך המדינה חוסכת את הכסף ויכולה לשלם עם זה את תקציב הבטחון ואת הפנסיה של הטבחים. השניצל עוף, שמטוגן בביצה שהיא הטילה, מסמל את המסר המוסרי: "אותו ואת בנו לא תשחטו ביום אחד" וגם "לא תבשל גדי בחלב אמו", ומזכיר לנו שגם התרנגולת היא בן אדם, ולא רק נתון סטטיסטי. אגב, נתון סטטיסטי: אפשר לדחוס חמישים תרנגולות בכלוב בלי שהם יפסיקו לנשום ליותר משלש דקות.

סעודת השניצלים החגיגית היא המקור לביטוי השגור על שפתי שניצולי השואה "ממש גן עדן" - בתשובה לשאלה: "איך אתם מרגישים כיום במדינה?"

שבתאי צבי

שבתאי צבי לא קשור לגן עדן, אבל היה לו כלב שהיה קשור לפתח של גן עדן. עקב שגיאות כתיב שקשורות לחסר כיווניות (דיסלקסיה בלע"ז), שבתאי צבי רשם בשלט האזהרה "חלב כשר לפסח" במקום "כלב קשור לפתח". המונים נהרו למקום, וכך מצאו את פתח גן העדן בזכותו. לכן היהודים בפסח אינם חורצים לשון לכלבים עד עצם היום הזה, וגם נמנעים מלשבור לו את העצמות ככתוב: "וְעֶצֶם לֹא תִּשְבְּרוּ בּוֹ" (שם, שם).

אגב, בדומה לפסח שלנו, לפני ארוחת השניצל עוף השנתית של הציקלופים הנקרא חג השניצלופ, גם לציקלופים יש מנהג דומה למנהג הכפרות שלנו, רק שאצלם הם משתמשים בכלוב במקום בכלב, זה עם החמישים תרנגולות הדחוסות. הציקלופֵיוֹת עפות עם כנפי הפרפר שלהן סביב הכלוב ושואלות באופן טקסי: "אומרים שכלוב נובח אינו נושח. המדובר בכלוב הזה?" באופן טקסי הציקלופים משחררים בזהירות את החמישים תרנגולות, שלא ישברו להן העצמות (כי אצל הציקלופים שניצל עם עצמות זה לא מקובל) ואחר כך מסובבים את הכלוב מעל לראש ג' יפית פעמים ושואלים את הציקלופֵיוֹת אם הן התכוונו ל"זה? כפרתי?"

האיןציקלופדיה וגן עדן

עורפי האיןציקלופדיה אינם מאמינים בגן העדן, שאינה עולה בקנה אחד עם אמונתם של הציקלופים (אשר תמיד משתמשים ברובה דו קני). משום כך הילדה עדן עצובה ודמעותיה מסתירים את פתח גן עדן ממנה. עורפים יקרים וקורעים נכבדים: התוכלו לעזור לילדה הקטנה עדן למצוא את דרכה אל הפתח (הארגון המכונה אש"ף)?

הודעה חשובה

למכירה שניצל בהזדמנות