דז'ה וו

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"יש לי תחושה שכבר קראתי את הערך הזה כבר..."
~ שבתאי צבי על דז'ה וו
"יש לי תחושה כאילו קראתי את הציטוט הזה כבר..."
~ שבתאי צבי על הציטוט הקודם
"מוזר, הייתי בטוח שכבר החטפתי לצרפתי הזה בעיטה מסובבת.."
~ צ'אק נוריס על הצרפתי הזה


דז'ה וו זו למעשה תחושה, שאירוע מסויים קרה כבר לפני כן, כשלמעשה הוא לא קרה בכלל, הרי זה לא הגיוני... בעצם, יכול להיות שזה קרה כבר? אני די בטוח שכתבתי את השורות האלה לפני זה. משהו פה לא בסדר... בכל מקרה, נמשיך.

היסטוריה

הדז'ה וו הומצא על ידי שבתאי צבי במאה ה17, כשהוא היה חזק בקטע של צרפתים. הוא נהג לקיים יחסי מין עם אותו אדם, מדי יום בשעה 17:04. פעילות זו עוררה תחושה מיוחדת אצל שבתאי צבי, ולכן החליט לתת לתופעה את שמו של אותו צרפתי, דז'ה (ה-"וו" נוסף כ70 שנה מאוחר יותר ע"י הרפובליקה הרוסית, בתור ניסיון לקחת בעלות על הביטוי, ולהיראות מתוחכמים.)

"אה! שוב אתה במיטה שלי!"
~ שבתאי צבי על דז'ה


מאז, פסיכולוגים חקרו את התופעה, והגיעו למסקנה שהתחושה נוצרת בעקבות "חור" בזיכרון, אבל זה פשוט לא יכול להיות, כי אני זוכר שחלמתי על זה אתמול בלילה! אני לא מדמיין! זה פשוט מוזר. טוב, נחזור לערך. מחקרים גם מצאו קשר ישיר בין תחושת הדז'ה וו לתופעת הדיווח על ראיית עב"מים. (תופעה נוספת המקשרת ביניהם היא הרעב הנורא והכמיהה לבמבה, הידועה יותר בשמה "מאנצ'יז")

מהו דז'ה וו?

דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. דז'ה וו זוהי הרגשה שמתרחשת כאשר אתה חושב שחווית אירוע מסויים בעבר ואתה חווה אותו שוב. זוהי למעשה תחושה, שאירוע מסויים קרה כבר לפני כן, כשלמעשה, טוב, משהו פה לא מסתדר לי, זה קרה, אני בטוח שזה קרה!