יובל המבולבל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על יובל המבולבל.
ShabtayTzvi.JPG הערה: קדוש

ערך זה הינו ערך קדוש! נא לא-

בזמן קריאתו.
כמו כן, מומלץ לא לאכול שישליק במשך 24 שעות מתום קריאתו.


המבולבל בפתח הקליניקה שלו

יובל המבולבל הוא פסיכולוג קוגניטיבי שהתפרסם בשל עבודתו עם ילדים, בפרט בשיטת בלון גדול בלון קטן לפיתוח תפיסה חזותית אצל בעלי-לקויות. מחקריו נחשבו פורצי-דרך בשעתם, וזיכו אותו בפרס "מזדיין החודש" פעמיים בשנה, כבוד לו זכה רק ממציא טנק "מרכבה", אחמד טיבי.
למרות שקהילת-החוקרים מכירה בחשיבותם, ממצאיו נחשבים שנויים-במחלוקת, במיוחד בכל הנוגע לקשרי מטפל-מטופל. אך כבר בחייו נחשב למחדש בתחומו, וניכר שהציע תרומה חשובה לפסיכולוגיה הקוגניטיבית, מדעי-המוח והפילוסופיה של המדע.

יובל המבובל ניזון מילדים קטנים וחמודים במיוחד שהם בצבע שחור, הוא משתף פעולה עם מני ממטרה אשר אוהב להשפריץ על ילדים.

חייו

אובאל מבולבלשוילי (ოვალ მევულბალშვილი) נולד למשפחת-סריסים גיאורגית ששירתה את אוסאמה בן-לאדן (أسامة بن لادن). אביו, נוא מבולבלשוילי (ნოე მევულბალშვილი), זכה לתואר "נערת-תפנוקים" בשל משחקו בכדור-צמר וגרגורו הערב, שהזכירו לבן-לאדן את החתול האהוב שלו, מזלטלטול (مازالطالطول). בזכות חיבתו של בן-לאדן לאב, זכה אובאל הצעיר להתחנך על-ידי טוביה צפיר. המבולבל הודה שהיה זה צפיר שנטע בו את העניין בפסיכולוגיה:

"טוביה הושיב אותי על הברכיים וביקש ממני לומר לו הכל. אז כמובן ששאלתי למה והוא טלטל אותי, שזה הכרחי בטיפול. אז ניסיתי לומר לו הכל ואז אמרתי: "זהו, אמרתי הכל." והוא אמר: "טוב, תודה." אז התחלתי לחשוב מה-זה שבן-אדם מנסה להסתכל מהעיניים של עוד בן-אדם. אז טוביה טלטל אותי עוד, שזה הכרחי לטיפול, והוא טלטל אותי המון."
~ יובל המבולבל על טוביה צפיר


כותב הביוגרפיה של המבולבל, ד"ר יחזקאל בלחסן, טוען שקולו הייחודי של יובל התפתח מהטלטולים הללו.

כשהגיע לפרקו החליט אובאל לעלות ארצה, וביקש מאוסאמה בן-לאדן שיבריח אותו ארצה בלי שישים לב. אוסאמה הסכים, ולקח אותו עד לנמל-התעופה כסוי-עיניים, שם נפרד ממשפחתו במעמד מרגש ורווי-דמעות. הוא השתכן במושב נהרדע בצפון, ושינה את שמו ל"יובל המבולבל".

המבולבל הוא בוגר המגמה לפסיכולוגיה קוגניטיבית בתיכון הטכנולוגי בחיפה, שם פגש את חברו לחיים אסי עזר. הם נישאו בטקס לא-פורמאלי בקפריסין, שם מת מוות טבעי עקב בליעת מחסום-פה מכוסה עור-נמר על מיטה מסתובבת, אליה נקשר ברצועות פלסטיק גס, עירום ועטוף בניילון נצמד.

המבולבל סובל מטראומה חזקה בעקבות מותה של אמו שנתיים לפני לידתו.

עבודתו

המבולבל היה חדשני במגוון סוגיות תיאורטיות ופרקטיות בפסיכולוגיית-ילדים קוגניטיבית. אך הוא מוכר ביותר בזכות שיטת בלון גדול בלון קטן שפיתח.

בלון גדול בלון קטן היא שיטת-טיפול ותיאוריה, שאמורה להביא לשיפור התפיסה החזותית בעזרת סביבת טיפול תומכת ומגרה. המטפל כולא את הילדים באולפן-טלוויזיה, מתלבש בבגדים צבעוניים ושר להם שירים. המטפל מציג את עצמו לילדים בשמו ("שלום לכם, ילדים וילדות, אני ____________") ומקפיד לדבר בחרוזים למשך הטיפול. הדיבור בחרוזים 'אקוטי', כי תפיסה חזותית לקויה מפוצה לרוב בתפיסה שמיעתית מוגברת, וזיהוי דפוסים שמיעתיים משמעותיים יכול לפתח דפוסים חזותיים, שיביאו לאיזון בראש שלו. המבולבל ממליץ לפנות לילדים בקול צרוד ומוזר, כדי שלא יזהו את המטפל עם "המבוגרים" ויסמכו עליו. הוא חוזר ואומר שהוא רוצה להקנות למטופלים שלו כלים לחיים, ולא לטפל בבעיות נקודתיות בלבד:

"היה לי מטופל שקראו לו רמיטל, שהוא יצא מהטיפול וגם יצא מהחיתול. ומטופל שני היה לי שקראו לו עננטלי, שהוא הלך על שתי ידיו והוא הולך רגיל עכשיו."
~ יובל המבולבל על התוצאות של טיפול מתמשך בשיטתו


בלון גדול בלון קטן מבוססת על ההנחה המוכחת שילדים הם עם מטומטם ושצריך לחזור על כל דבר פעמיים ולדבר לאט כדי שהם יבינו אפילו חצי ממה-שאתה אומר. המבולבל מסיק מהנחה זו מסקנות מרחיקות-לכת, וטוען שילדים לא רק זקוקים לסיוע בהבנת אמיתות ורעיונות מורכבים, אלא גם את הדברים הפשוטים ביותר, כמו למשל הצבע והגודל של בלון, או הקולות שכל חיה עושה, או מתי בוקר ומתי ערב.

עוד חידוש של המבולבל הוא הנפקת קלטות, המתעדות את מפגשיו עם מטופלים. למרות שכתב עשרות מאמרים וספרים בנימה אובייקטיבית ומרוחקת ביותר, הוא תמיד חשש לאבד את המגע עם הפרקטיקה. אי-לכך, הקליט כמה מאות קלטות שמתעדות בפרוטרוט ובליווי מוסיקלי את המפגשים שלו עם קבוצות-ילדים שמצא ברחוב ולקח.

יחסי מטפל מטופל

המבולבל קיים יחסי-מין עם מטופליו הקטינים ודיבר על כך בפתיחות:

"הילדים נורא סקרנים שהם באים אלי, והם צריכים למצוא כל מיני דרכים לפרוק את הסקרנות הזו. תראה, אני מורה שמלמד אותם משהו מאוד מאוד לא-שגרתי, שזה להכיר את העולם מלמטה. שהם מופתעים, נרגשים נורא, שהם מתנסים במשהו פעם ראשונה. הם פונים אליי, ובלי זה חסר להם משהו. וחוץ מזה, גם לי יש צרכים ואני גבר מושך, ותמיד השתדלתי להיכנס איתם למצבים אינטימיים בהסכמה. אז ממה אנחנו בעצם פוחדים? הא? הא? ממה? הא?"
~ יובל המבולבל על סקס עם ילדים קטנים


בזמנו עמדותיו של המבולבל נחשבו מאוד שנויות במחלוקת, וגם במעגלים אקדמיים הרימו גבה לגבי היכולת שלו לשמור על מזג אמפירי בעודו מקיים יחסי-אישיות עם מטופליו. אבל בימינו החברה מקבלת יחסים כאלו בהבנה יחסית, וחידושיו של המבולבל נמנים עם אלה של פסיכולוגיים נוספים שעסקו במיניות.

מורשתו

כאמור, המבולבל היה מחלוצי הפסיכולוגיה הקוגניטיבית לילדים. עם תלמידים וממשיכי דרכו נמנים רינת גבאי, ציפי שביט, דודו זר וכל מנחי ערוץ הילדים לדורותיהם. אלה מהם שלא הורשעו בהזנחה פושעת או בניצול מיני של קטינים עדיין משתכרים ממרכולתם במיטב הקליניקות ואולפני ההקלטות ברחבי הארץ. אבל מאז 2017, הוא הפך למדינה ביבשת אסיה.

קישורים חיצוניים