יוני

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

יוני הוא אדם חיובי, ומכונה לעיטים גם "קטיון" בשל משיכתו הבלתי מוסברת לקתודות. התופעה שפקדה אותו סמוך ללידה והפכה אותו ליוני, נקראת "יינון". לתהליך זה דרושה אנרגיה, המשתנה על פי גודלו של יוני.

היונים הם אנשים חיוביים ונוחים לשיחה. אך עם זאת אופיים שנוי במחלוקת, והם נוטים להסתבך עקב משיכתם לדברים שליליים. ההשערה המקובלת על הפסיכולוגים שחקרו את אופיים של טיפוסים העונים לשם "יוני", היא שהם איבדו במהלך הינתקות חבל הטבור חלק שלילי מגופם, ההופך אותם לתלותיים ומניא אותם להימשכות בלתי מוסברת לדברים שליליים בכדי לחפש את אותו חלק שלילי שישלים אותם ויהפוך אותם לניטראליים ורגועים, כך שיוכלו לשנות את שמם.

ישנם מקרים מיוחדים, בהם כתוצאה משינויים גנטיים מקבל יוני חלק שלילי נוסף, ההופך אותו לאדם שלילי מטבעו ופסימיסט. יוני מסוג זה מכונה לעיתים "אניון", מאחר ויש לו משיכה בלתי מוסברת לבצל(onion). היוני הפסימיסט הוא אדם טעון, עם הרבה ביקורת. ידוע שיונתנים שליליים מתחברים בקלות עם יוניים חיוביים, למרות ההבדלים בינהם. לאחר המפגש הופכים שניהם ניטראליים ומשנים את שמם.

בסיפור דוד ויהונתן (המכונה בקיצור "יוני") קיימת עדות ראשונה ומוצקה למשיכה בין שני יונים עם מטען הפוך. כעת נבדקת ההשערה אם לדוד היה מטען חיובי, או שמא יהונתן הוא היה בעל המטען החיובי. המדענים עדיין חלוקים לגבי השאלה, מדוע לדוד, אם הוא בעל מטען שאינו נייטראלי, לא קוראים "יוני". אחת ההשערות היא שבתקופת התנ"ך לא היה נהוג כך, אך אפילו כיום אנחנו יכולים לראות דוגמאות ליונים שליליים המתכחשים לכך. כך לדוגמא יגאל תומרקין.

טיפול[edit]

הטיפול בתופעה הוא פשוט: משדכים יוני שלילי עם יוני חיובי, ובתום המפגש הופכים שנים נייטראלים ולעיתים גם משנים את שמם. ישנם מקרים בהם הטיפול אינו יעיל, כי יכולים להיות יונים בעלי חיוביות גבוהה יותר, ואז נדרשים שני יונים חיוביים ויוני שלילי לדוגמא, בכדי שכל אחד מהם יהפוך לניטראלי. תופעת לוואי שכיחה היא קיום יחסי מין הומוסקסואליים בקרב המטופלים, הנקראת גם "קשר יוני" בשפה המדעית.

אין לנסות לשדך יוני שלילי עם יוני שלילי או יוני חיובי עם חיובי. כידוע, רק יונים הפוכים נמשכים זה לזה, ויונים זהים נגעלים אפילו להתקרב זה לזה.

יונים והומוסקסואליות[edit]

כיום נבדק אם היונים הם הגורם להפצת נגיף ההומוסקסואליות. המחקר נערך על יונים חיוביים בלבד, מאחר והיונים השליליים מסרבים לשתף פעולה עם המחקר.

יונים מפורסמים[edit]

דוגמאות ליונים חיוביים דוגמאות ליונים שליליים
יוני נתניהו יהונתן גפן
יונתן הקטן יונה וולך
יונתן (מדוד ויהונתן) דוד (או להיפך?)