אנרגיה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

אנרגיה (לפי היכולת המוגבלת של בניי האדם להגדיר מושגים מופשטים) היא למעשה היכולת הפוטנציאלית לבצע עבודה.


אנרגיה גרעינית

אנרגיה ככלי שימושי ויום יומי

תחילה נבהיר שניתן להוציא את האנרגיה מעולם המושגים המנותק והסגור של הפיזיקה. משמע, ניתן לנצל אותה למהלכים מרגשים ואף מדהימים עד מאוד! ניצול שכזה הוא אינסטינקט בסיסי אצל כל אורגניזם בעל תודעה (גם אורגניזם חסר תודעה מנצל אנרגיה, אך בלי לדעת זאת).

  • לדוגמא, אם גוף אנוש X ייתקדם לעבר גוף מוצק Y במהירות Z ותאוצה Q אז גוף אנוש X יהיה ב- פחות שמח.
  • דוגמא נוספת ויותר ממשית, אם ניקח ילד די קטן ונפיל אותו יותר מדי פעמים מגובה המותניים, נקבל תגובה פסיכולוגית היסטרית משמעותית מבחינת הילד. הדבר יכול להתבטא בבעיות פסיכולוגיות חברתיות ונפשיות.

האנרגיה ביקום

האנרגיה ביקום מתבטאת בצורות גוונים ומרקמים שונים. אנו נעמוד על שניים מהעיקריים שבהם:

האנרגיה בחלל

אין אנרגיה בחלל !

אנרגיה בכדור הארץ

האנרגיה שהיתה בכדור הארץ היא שרידים ניכחדים מן המפץ הגדול, בו שוחררה אנרגיה אין סופית ואיתו החל להיווצר המימד והזמן. בגלל שעברו מיליארדים של מיליוניי שנים מאז, האנרגיה היתה חלושה ונמצאה בסכנה ממשית. לכן עם תחילת הפיתוח המדעי בני האדם המציאו את חוק שימור האנרגיה, לפיו אנרגיה לא נעלמת אלא רק משנה צורות וריח. ומאז אין יותר בעיה בחוסר אנרגיה, האנרגיה נמצאת רק צריך למצוא דרך לנצל אותה!!

אנרגיה מתחדשת

אנרגיה מתחדשת הינה ביטוי מטעה שאומץ על ידי הקהילה המדעית, בעקבות לחץ וסיוע כספי של האלפיון העליון, של תאגידים בינלאומיים ושל ילדות בכיתה ו' שעושות פרוייקט מדעי לבית הספר ורוצות להרשים בביצועים אבל אין להן מה להראות עדיין. בהגדרתו מדובר באנרגייה שתישאר זמינה גם לאחר השימוש בה, אבל כאמור ישנה כמות סופית של אנרגיה ביקום.

אנרגיה "מתחדשת" מחולקת לכמה סוגים:

  • אנרגיה גאותרמית- שימוש בהפרש החום מבטן כדור הארץ לטמפרטורה הנמוכה יותר שעל פני השטח כדי ליצור מפל טמפרטורות וביצוע עבודה (כאמור זוהי קונספירציה- לכדור הארץ אין באמת בטן). הציבור החרדי מחזק תיאוריה זו, בטענה שביום השישי אלוהים השאיר את החמין בתנור ושכח לכבותו מאז (בראשית ד"י, פסוק י"ה).
  • אנרגיית רוח- שימוש ברוח להנעת טורבינות ויאכטות של שרי אריסון. ניתן להבחין בנקל בפער הלוגי בסוג אנריה מתחדשת זה, כיוון שרוח היא תוצר של סיבוב כדור הארץ סביב עצמו, ולכן כל שימוש ברוח למעשה מאיט את כדור הארץ. למעשה, האטת סיבוב כדור הארץ מאריכה את משך הימים, מה שגורם לקצב ההאטה לגדול בקצה מעריכי.
  • אנרגיה סולארית- שימוש באור השמש כדי לייצר חשמל באמצעות פאנלים סולריים ולחימום הדוד. בפועל חוקי הפיסיקה מבהירים שהדבר היחיד שאור השמש מחמם זה האוטו שלכם, ועדיין חברת החשמל תגבה מכם פיצויים עם ריבית על כל שימוש לא חוקי במשאבי הטבע. בסופו של דבר השמש תהפוך לענק אדום ותבלע את כדור הארץ, כך שתביא עמה מים חמים סוף סוף ובשורות טובות.
  • אנרגיית אוגרים- שימוש באוגר הרץ בתוך גלגל כדי להפעיל גנרטור ולהפיק חשמל. זוהי למעשה השיטה היחידה שיכולה ליצור אנרגייה מתחדשת, אבל חיכוך יגרום לכשל מכאני בציר הגלגל ולקריסת המערכת. ניתן להחליף את האוגר בגרביל, אבל פלט האנרגיה יהיה גדול מהאנרגיה המושקעת, מה שיוביל בסופו של דבר לפיצוץ מהיתוך גרעיני של הגרביל, שיגרום למיליוני הרוגים, רעב גדול למיליארדים וסבל ארוך-שנים.

האנרגיה ככלי מסוכן בידיים בלתי מנוסות

לאחר ההסברים המפורטים שנזכרו למעלה ניתן לחשוב שהאנרגיה היא משחק ילדים וכל אחד יכול לעשות בה שימוש כרצונו או סתם "ליצור אנרגיה", אך זכרו כי לאנרגיה רצונות אפלים משל עצמה והיא מנצלת את האדם לא פחות משהוא מנצל אותה. לדוגמא, הפיסיקאי הידוען אלברט איינשטיין עשה משחקים ילדותיים ולא אחראים כלל עם אנרגיה ויצר את הנוסחה הקטלנית הבאה: ולמעשה פתח את הצוהר לעולם האנרגיה האטומית !

בעולם העתיק והלא מפותח אירן חי לו הקוף הגרוזיני מחמוד אחמדיניג'אד ישרף בביתו לאחר אכילת שעועית ירוקה, שהוא זה שהגה,עמל וניסה חשוב על פרוייקט חשוב ולא יוצלח: יצירת פצצת אטום.