מבוכים ודרקונים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"מבוכים ומה?"
~ שבתאי צבי על מבוכים ודרקונים


"זה לא מידת חזייה?"
~ שבתאי צבי על המילה D&D

מבוכים ודרקונים הוא ככל הנראה המשחק המשוחק ביותר בעולם כיום. בסקר אחרון שנערך במדינת ישראל ע"י שר האוצר דוד זר נתגלה כי רק בישראל משחקים במשחק יותר משני מיליארד אזרחים (ובינהם גם מרוקאים, אפרו-אמריקאים, דובי נמלים וקיפודים ארקטים מצויים). המשחק הוא משחק בעל השפעה גלובלית על הכלכלה, מדיניות, גיאוגרפיה, פיזיקה, ומדעי החברה בכל העולם, וכמו כן על המחול האקזוטי בכמה ארצות עולם שלישי.

מקור המשחק

קוביות ששימשו במלחמה נגד האויב הטיבטי

הדעה הרווחת היא שהמשחק הומצא לקראת סוף שנות השלושים של המאה ה-12 בעיצומם של מסעות הצלב. חקר מקיף בשלדים רבים באזור מסעות הצלב גלה כי רוב הלוחמים הנוצרים והמוסלמים כאחד מתו משעמום במהלך השנים, ולא מנפילת קוקוסים על ראשיהם, כפי שמקובל לחשוב. עובדה זו מהווה בסיס לחשד כי מקור משחק המבוכים והדרקונים הוא בימים ישנים אלו. כמו כן נמצאו בקברים של נוצרים רבים מהתקופה שרידי חשיש וגראס, דבר המצביע בהחלט על האפשרות לקיום המשחק בתקופה. על אף ממצאים אלו, ישנן עוד שתי דעות מרכזיות בנוגע למקור המשחק:

הדעה הראשונה היא שמבוכים ודרקונים הינו מישחק אשר שוחק ע"י האצילים השוויצרים שעלו מגרמניה הצפונית בשנת 45- לספירה לאחר שהושמד עמם ע"י הפורטוגזים מטיוואן. בתחילה שוחק המישחק כדי לתכנן מילחמות מול צבא הטיבטים של עודד מנשה ככה שהם לא ידעו זאת. האוטושוויצרים היו מגולמים ע"י הרפאתקנים, כינוי לאנשים שהיו מטומטמים מספיק כדי לצאת ולהילחם בצבא האויב כדי להשיג כמה מטבעות זהב. צבא הטיבטים גולם ע"י מיפלצות, כינוי ליצורים שהיו מספיק מפגרים כדי לחשוב שהם לבדם יכולים להרוג את ההרפתקאנים. אך בשנות השבעים כמה אנשים שהיו מספיק מפגרים כדי לחשוב שהם יכולים לעשות מהמישחק הזה פופולארי הלכו וכתבו שלושה ספרים שניסו להסביר כיצד לשחק במישחק אשר קיבל את הכינוי "מוברחים מהקינים" אך ביגלל שהשחקנים שהיו מספיק מפגרים כדי לנסות ולשחק במישחק הזה היו לרוב עילגים הם כינו את המישחק מ"בורחים מהדקונים", לאחר מיכן פרופסורים שניסו להבין את היגיון השם היגיעו למסקנה שהמילה היא "מבוכים ודרקונים".


הדעה השנייה והשנויה במחלוקת והפחות מקובלת היא שמבוכים ודרקונים הינו משחק שאותו המציאו חבורת חנונים מחוצ'קנים שקראו לעצמם TSR (Try Some Russian drugs) TSR נוצרו בשנת 1945 מיד לאחר מלחמת העולם השניה לאחר שחבורת החנונים הנ"ל לקחה מנת יתר של LSD, חשיש ועוד מיני סמים שנכחדו מהעולם. בשנת 1962 אזל ל- TSR הכסף והם לא יכלו לקנות עוד סמים וסגרו את החברה. המצב נראה שחור עד שעוד חנון מחוצ'קן בשם ג. ר. ר. טולקין יצא מהמרתף של אימו למרות הסכנה שישרף באור יום וכתב סידרת ספרים בשם "שר הטבעות" מכיוון שעישן וכשפלט את העשן הוא יצא בצורת טבעת. הספר סיפר על המסע של חבורת גמדים עילגים בשכל להתאבד על הר געש תוך זריקת טבעת עשן לשם בזמן שהמון אנשים מפגרים (לא הקללה, הפגות) שקראו לעצמם אורקים חסמו להם את הדרך כי הם עברו לה במאורת החשיש. לאחר יציאת הספר לעולם עוד חנונים מכל העולם יצאו מהרתף והקימו את חברת WIZARDS OF THE COAST מכיוון שאהבו להסניף על החוף.

מבוכים ודרקונים במאה ה27

כיום, חברות רבות ממשיכות לפתח את המשחק. תאגיד פלאפל קריית מוצקין מוציא בשנים אלה ספרים מופלצים כדי לספק לחנונים רבים שעות מופלאות של הנאה, וכמובן, כדי לקדם את האקונומיה הסוצל-דמוקרטית באזור קו המשווה. הספרים שהחברה הספיקה להוציא הם: המדריך למסניפן: המדריך המלמד כל שחקן מבוכים ודרקונים איך להסניף כך שהחומר יכנס עמוק יותר וישפיע חזק יותר. המדריך למזריק המבוך: המדריך לכל מסטול מקצועי, המסביר איך ואיפה לתקוע את המזרק, מוסיף מקצועות חדשים כגון- מזרק הזדון שמזריק לאויביו ומטשטש אותם, נרקומנסר שמשתמש בהזיותיו כדי לבלבל את האויב, וסטלן הקודש שמזמין חומרים מיוחדים בEBAY בכדי לחזק את הקבוצה. הספר בא עם מזרק, אבקה לדוגמה וערכת עזרה ראשונה. כמו כן הספר החשוב ביותר שהוציאה החברה עד היום הוא מגדיר האקסטות: בספר זה אפשר למצוא יותר מ350 סוגי אקסטות ושאר סוגי כדורים שהמה"ם (מזריק המבוך) יכול לשלב בהרפתקאותיו.

השפעה המבוכים ודרקונים על מצב החסה בשטחים

מאז פרוץ האינטיפדה בקיבוץ עין-השומרון בשנת '57 , משחק המבוכים והדרקונים נהפך נפוץ מאוד באזור המרכז בישראל. בעקבות הכרזת יום הבוטן הבין-שנתי, והכרזת העצמאות לרפובליקת הבוטנים במושב עין-חרודרו, נהפך המשחק למרכיב חשוב בקבלת החלטות בדיוני כנסת, וזאת בעקבות הצפת לשקת הבוטנים. כיום, מקובל לפתוח כל דיון בכנסת ישראל במשחק מבוכים ודרקונים קצר, ולאחריו שירת המנון באורך של כשלושתרבעי השעה של הלל לשר התשתיות כאילו מהמחסן של כאילו. בשנת 2657 ב37/13 השתלט כמוני (עוזרו האישי של כאילו) על כל כנסת ישראל, וקומם בה את חוק המבוכים והדרקונים. חוק זה הכריז רשמית על שטחי יהודה ושומרון כאזור מבוכים ודרקונים רשמי, שינתן לפלסטינאים בו הם יוכלו לשחק מבוכים ודרקונים כאוות נפשם. מאותו יום שונה שם האזור מיהודה ושומרון למבוכה ודורקון, והאזור הפך למוקד העליה לרגל החשוב ביותר של חובבי המבוכים ודרקונים מכל העולם. מצב החסה באזור הושפע מכך ישירות, מכיוון שהפרשותיהם של מיליארדי העולים לרגל כיסה לגמרי את אדמות האזור, דבר שהוביל ליצירת הרים ועמקים באזור. רק בשנת 2659 החסה שיקמה את עצמה לחלוטין, ונוצר הסופרגזע החדש של החסה, הידוע יותר לכולנו כשמעון פרס.