משל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

משל - ביטוי סיפורי חכם, המשאיר את השומע חושב. זהו גם שם משפחתו של יושב ראש ההסתדרות, ירוחם משל. משל למשל, מעולם לא ביקר בירוחם למרות שמו. משל הוא גם העבר של מושל. ומושל הוא כינוי הילדות של משה רבנו.

בעבר שלט ביהודה ושומרון מושל צבאי, שהיה מספר משלים עמוקים וחכמים לאוכלוסייה הערבית, בניהם של הכובש הערבי, אשר נהג להאזין לו לפי המשל הידוע בערבית: כלאם פאדי. מכיוון שהמושל הצבאי לא ידע ערבית, והאוכלוסיה הערבית, באותה תקופה עדיין לא ידעה עברית, הוחלף הממשל הצבאי ביהודה ושומרון, בממשל אזרחי בירוחם, שנקרא "ועדה קרואה", משום שאיש בירוחם לא באמת קרא לה. לאחר כמה שנים שבהם לא בנה מגדלים לחוף הכרמל, הגיע לעיר עמרם מוצנח, שדווקא הצליח לדבריו לקומם מנהיגות מקומית. זו אכן התקוממה, לפי המשל הידוע של החכם מכל אדם (שמעון פרץ): 'טוב ללכת לבית האבל, משבת בבית המשתה'. בעקבות זאת זכה ירוחם משל, בפרס ישראל לכלכלה, תרבות ונדל"ן. הוא גם ערך והוציא מחדש את הספר "משלי דוד לוי".

משלים ששינו את העולם

 • טוב למות בעד ארצנו - הנמשל: ר' בהמשך
 • טוב הכלב החי מן הארי המת - הנמשל: אפשר להגיד על גיבורי ארצנו כל דבר, למרות כל העדויות שאכן מת בגבורה תוך מסירות נפש, ולספר שמילותיו האחרונות היו קללה ברוסית.
 • טוב שם משמן טוב ויום המוות מהוולדו - הנמשל: כדאי לאכול הרבה ולהיות שמן. אחד מגיבורי חסמב"ה היה אהוד השמן, ובדרכו הלכו חלק ממנהיגי האומה כמו אריק השמן (שלאחרונה הלך בדרך כל בשר) וכן אהוד השמן.
 • החיים הם כמו אופניים - אם לא רוכבים עליהם הם נמסים. - הנמשל: אינו ידוע, זהו אחד המשלים התמוהים ביהדות.
 • החיים הם כמו אופניים - הם כל הזמן פותחים וסוגרים את הפה, אבל לא אומרים כלום. - הנמשל: אם אתה עמוק בבוץ לא כדאי לצייץ.
 • החיים הם כמו אופניים - אם לא שותים אותם חם, הם מתקררים. - הנמשל: הרבי חשב וחשב, ולבסוף הסביר: טוב, אולי הם לא כמו אופניים.
 • החיים הם כמו אופניים - אם שותים, לא נוהגים. - למעשה, אין מדובר כאן במשל כלל וכלל, אלא בפרסומת מוסווית.
 • החיים הם כמו אופניים - זוג מתאים אף פעם לא מוצאים. - הנמשל: מאמר פמיניסטי עכשיווי על האימננטיות של הסובייקטיב

משלים ליתר

 • ריבוע היתר שווה לריבוע הגובה וריבוע הבסיס. - הנמשל: אף פעם אי אפשר לדעת מהיכן יגיע הריבוי הטבעי, אך זהו חוק בסיסי וטבעוני. ביוון העתיקה טחנו את המשל הזה במגרסה, ואחר כך מרחו אותו על פיתה. משום כך הוא נקרא 'משל פיתה גורס'. השפעתו היתה רבה על העולם העתיק, ובגלל זה כדור הארץ כיום עגול.

משלים על אופניים

 • איש אחד אהב לספר משלים על אופניים. פתאום בום שניצל. - הנמשל: יש לרכב עם קסדה. לעולם אין לדעת מתי בום שניצל.
 • איש אחד אהב לספר משלים על שניצל. פתאום בום, הוא נפל מהאופניים. - הנמשל: יש לדבר עם דיבורית בלבד, בזמן הרכיבה.
 • איש אחד אמר: טוב למות בעד ארצנו. - הנמשל: קודם הורידו לו את היד, אחר כך הרגו אותו, ואחר כך שחטו לו את הפרה הקדושה.
 • טוב אופניים מחד אופן. - הנמשל: לא ברור. בכל אופן, מדובר כנראה על אופניים.
 • (מן התפילה) והאופניים וחיות הקודש ברעש גדול... - הנמשל: בדוק לפני שאתה מקבל שוכרים לדירה המרוהטת שלך.

משלים על דברים אחרים חוץ מאופניים

 • שני סינים סיפרו בדיחות על אופניים, עד שנמאס לאחד מהם. הוא אמר לחבירו: די! נמאס מהבדיחות על אופניים. בא נדבר על נושא אחר לגמרי. השני הסכים. הוא סיפר: "פעם היו שני אנשים שנסעו ברכבת, לא סינים ולחלוטין לא רוכבי אופניים, הם אפילו לא ידעו מה זה אופניים. האחד פונה לשני ואומר לו: 'לבן שלי יש בר מצווה, ו...'"
 • כמה בחורות פמיניסטיות לוקח להחליף אופניים? - אחת, וזו אשה, לא בחורה, וזה לא מצחיק. וזה על אופניים.

המשל החסידי

כדי להבין מהו משל חסידי אמשול לכם משל, ומעשה שהיה כך היה. לפני שנים רבות חי לו יהודי עני בהרי הקרפאטים. בכל שבת יהודי זה אכל קרעפאלאך. אז עוד לא היו ידועות למדע סגולותיו של הקרפיון, הקרעפאלאך ונייר הקרפ שמאוחר יותר נתגלו כשלושה מינים שונים למדע. כיום אנו יודעים שהחומר קריפטון משפיע לטובה על השיניים, וגורם לשיני מי שנוגס בו לנצוץ בחשיכה. כאמור, אז לא ידעו זאת, והחשיבו את התנוצצות שיני היהודי כסגולה. מנהגו ליפול ולהיפצע, ושל אשתו למרוח יוד על פצעיו, רק חיזקה את דעתם של רואיו, שמדובר בסגולה. עין סגולה, יד סגולה וגם ברכיים סגולות. בכך בלטו שיניו הלבנות הנוצצות, וקראו לו: "הבעל שן טוב" (המקור: לחן עממי). הוא היה סובב בין קהילות ישראל ומלמד אותם לצחצח שיניים, על פי הפסוק: "ושננתם לבניך" - בכל יום יהיו שיניך לבנים, כלבנה זו המתחדשת תמיד.

אגב - זהו גם המקור לשלט על בתי הספר הישנים בירושלים: בית ספר עברי - לבנים. היו שרצו להוכיח מכאן שבישראל נהג אפרטהייד כבר בראשית הציונות, אך התברר שלא משנות העובדות, ולכן אין צורך בהוכחות. בכך מוכיחים קבוצות השפויים שהם מתחשבים באחר, ואינם עוסקים בוויכוחי סרק עם החשוכים. אם נחזור לעניינינו, בית הספר העברי לבנים למעשה היה בית ספר לעוורים, והשלט שנכתב בידי השרת העיוור עם שגיאות כתיב, נועד להזכיר לתלמידים שעליהם לצחצח את שיניהם עד שיהיו לבנים.

רבי ישראל בעל שן טוב איבד במהלך השנים את רוב שיניו, וכמאמר המשל הידוע: הוא הוציא את שיניו בטוב, עד שנותרה לו רק השן האחת הנוצצת, כמאמר המשל הידוע: טוב שן משמן טוב. יום אחד הוא חייך לבריון אחד, שחשב שהוא לועג לו. הבריון פגע באגרופו בפניו של רבי ישראל, והשן עפה לו. והנמשל הוא: עדיף שן אחת בפה, משניים על העץ.

עוד משל חסידי, שבא בדרך כלל להשלים את הסיפור הראשון, ולתת הקשר יותר נרחב ובינלאומי, מספר על רבי ישראל בעל שן טוב שנסע לקוטג' הדרומי, בדרון אמריקה. כשהגיע לשם התברר לו שעל מנת לחזור הוא חייב להסביר את עצמו בספרדית במבטא ארגנטינאי. מכיוון שידע רק יידיש, והיתה לו רק שן אחת, התחיל לנסות להסביר את עצמו. העגלון בעל מזחלת הכלבים התרגז וניסה להלום בראשו של הבעל שן טוב. בנס, פרוות השועל שהיתה על ראשו פעלה כקסדה והצילה את חייו. מאז נקבע חוק בחצר החסידית, שאין לצאת לשלג, או לרכב על אופניים בלא שטריימל. ברבות השנים הנסיבות נשכחו, ועד היום צאצאי הבעל שן טוב ותלמידיו חובשים את השטריימל בימים חגיגיים, או בימי חמסין ושרב. הנמשל הוא שאכן יש התחממות גלובלית, אבל יחד עם זה יש גם התקררות מקומית, ובקוטג' יש רק 5%.

המשל על שבתי צבי

משל לשבתי צבי שראה בצעירותו אופניים. לא ברור מה הנמשל.

אופניים וזכויות יוצרים

אין תמונה של אופניים בערך זה, מפני שהם לא קשורים.

זכותם של היוצרים שלא לצרף את התמונה הנ"ל, כמאמר המשל הקדמוני: לעולם אל תקשור את האופניים לפני הסוסים.

ציטוטים

"הבית נמצא בגידם, ליד עולי הגרדום, פינת הרוגי המלכות"
~ המזמין למסיבה


משלי האילם

להלן משלי האילם, כפי ששמעם החירש

איןציקלופדיה כמשל

אם תהרהרו בכך, תוכלו לראות שאיןציקלופדיה עצמה היא משל, שאפשר ללמוד ממנו הרבה, וההסטוריה רק הרוויחה מכך. בתקופת מלחמת לבנון היותר מוצלחת, ראש הממשלה העוד אומלט למד להרכיב את ממשלתו על פי עצות אתר זה, וכך כל האנשים המוכשרים שלרשותו הועמדו במשרות של אחרים, כדי לקיים את המשל: "הפוך בה והפוך בה דכולה בה" וגם "קנאת סופרים תרבה חוכמה". מי שחלם להיות שר בטחון קיבל את משרד החינוך, ומי שתמיד רצה להיות השר לאיכות הסביבה, היה לשר הבטחון.

בהוראה מיוחדת שר הביטחון האמיר פרץ, למד על המצב היומי מתוך הדף איש אחד באתרנו זה.

המשל על כך שאיש אינו יודע את סופו

קורא יקר, אם הגעת עד כאן, עליך להבין שאתה אחד הגאונים של דורנו, וראוי להנהיג. אנא פנה למפלגתה של צי פיליבני לקבלת מספר. עמכם הסליחה, עקב תקלה ערך זה מסתיים כעת.