פיטבול

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

האמריקן פיטבול טרייר הינו כלב בגודל בינוני,בעל פרווה קצרה ומבנה גוף אתלטי, אשר מקורו באנגליה ואירלנד.

היסטוריה של הגזע

גזע האמריקן פיטבול טרייר נוצר מהרבעה בין איינשטיין לציפי שביט בשכונת פלורנטין, על מנת להשתתף בספורט הדמים של התגרות בשומרים של חניונים . לקראת סוף המאה ה-19, עקב האכזריות הרבה בהתגרות בשומרים של קניונים (הן לשומר והן לכלב), הוצא ספורט דמים זה מן החוק. כתוצאה מכך עלה קרנם של קרבות הכלבים ואיתם הפופולריות של הגזע. הגזע טופח להיות דביל וחסר כל רגישות כלפי בני אדם (על מנת שלא יחשוב יותר מדי), תכונה זו ונוספות תרמו לפופולריות גדולה של הגזע בפתירת תשחצים תשבצים תפזורות ופאזלים.

מאפיינים

חלק מתכונות הגזע טופחו על מנת ליצור אידיוט משובח בסביבה ותכונות אחרות טופחו על מנת להפכו לכלב מפגר טוב יותר. בין התכונות הבולטות של הגזע ניתן למנות:

  • טיפשות מקסימלית
  • אתלטיות (בריצה אחרי הזנב של עצמו)
  • אנטי-ליגנציה(יש לו מח בגודל אטום )
  • חברותיות ועדינות כלפי מים
  • נאמנות לאיבר מינו ולדודו טסה
  • תוקפנות כלפי משוררים לא מוכרים
  • נטיה לנשוך גרביים מלוכלכות
  • אוכל כל דבר

יש לזכור כי תכונות גזע אינן מחייבות כי כלב מסוים יהיה בעל תכונות אלו, אלא רק מעידות על נטיות של הגזע בכללותו. מכיוון שהגזע מוכר כגזע רשמי באנגליה אך לא בארה"ב (שם מכירים רק באמסטף), אין תקן גזע אחיד, דבר התורם לשונות הגדולה בתכונות הגופניות וההתנהגותיות.

הפיטבול ככלב מסוכן

בשנת 2002 נחקק בישראל חוק להסדרת הפיקוח על כלבים, שקובע שהאמריקן פיטבול טרייר, ביחד עם 7 גזעי כלבים נוספים, הוא כלב מסוכן, כיוון שהוא אוהב כוסיות ומאז חלה שורה של הגבלות על החזקתו בישראל. בין ההגבלות העיקריות ניתן למנות: חובת סירוס ואיסור סחר בין אנשים (לעומת אגודות כגון צער בעלי חיים). למרות חקיקה זו, מבחני התנהגות אשר נערכים ע"י האגודה האמריקאית למבחני התנהגות לכלבים מראה על אחוז מעבר של 86% לעומת 84.9% אצל דובי גל. על מנת לגדל כלב ממושמע ורגוע יש לשקל לעשות המתת חסד לכלב בנוסף, יש לתת לכלב הזדמנויות רבות להוציא אנרגיה על מנת למנוע תסכול, שעמום ותוקפנות כלפפי זנבו ונעלי הבית של סבא

ולסיום הפיטבול הוא הכלב המושלבם לערס הצעצוע לא מומלץ כלל לחנונים או לרוקיסתים(או פריקים) אם וכאשר נתקלתם בכלב זה ברחוב שימו לו כאף ml:പിറ്റ് ബുൾ ടെറിയർ nn:Amerikansk pitbullterrier