אירלנד

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
רפוליקת הג'ינג'ים השיכורים הביןלאומית
דגל אירלנד סמל אירלנד
דגל אירלנד סמל אירלנד
המנון "יש ויסקי בצנצנת"
יבשת אירופה
מיקום אירלנד
שפה רשמית

אירית-גאלית, אירית-קלטית, "אנגלית"

עיר טקילה

דבלין

העיר הגדולה ביותר

קורק

משטר

רפוליקת ויסקי

הקמה

1929

מטבע

יורו-אירי

אזור זמן

8 וחמישה

סיומת אינטרנט

hik

אירלנד (אנגלית: I(r)sland, אירלנדית: פולאחט נא ה'איראן) היא מדינה הנמצאת באירופה ממערב לבריטניה. עיר בירתה של אירלנד היא דבלין. אירלנד מאופיינת באזרחים ג'ינג'ים ושיכורים לובשי חצאיות.

היסטוריה[edit]

התקופה הניאו-נאציתליטית[edit]

ההתיישבות האנושית הראשונה באירלנד מתועדת למאה ה-20 לפני הספירה שבה, ע"פ אמונותיהם המעוותות של מדענים, בני אדם ניאוליטים נדדו מארצות אירופה בחיפוש אינסופי אחר אוכל, אחרי שעברו דרך צרפת, גרמניה, פולין וצ'כיה ונכשלו למצוא משהו אכיל, הם החליט לחצות את הים לאנגליה שמטרה לטעום את האוכל הבריטי. כפי מאות אנשים לפניהם ואחרים, אחרי שטעמו מה"אוכל" הבריטי הנוודים ניסו להרוג את עצמם על ידי טביעה בים. כ-200 מהם נשטפו על חופיה של אירלנד והקימו תרבות מפוארת ועשירה.

תיאוריה אחרת, אשר היא הדעה המקובלת על ידי המוסד האירי הראשי למדע, אותם נוודים ראשונים שהגיעו לאירלנד הגיעו לשם כי הם ברחו מזוועות הג.יפיתיזם, פלג חדש בנצרות שטען שמריה הייתה אחותה של ג.יפית. אם כי ניתן להבין מדוע אנשים יברחו לברוח לאירלנד מאשר להשאר בעולם ג.יפיתיזמי, תיאוריה זו נחשבת "ברברית", "פשוטה מדי" ו"לא נותנת לנו נושאי מחקר ומשכורת".

תושבי אירלנד באותה תקופה האמינו באל השמש וסגדו לו בימי המשווה של החורף ושל הקיץ. ידוע שהאירים הניאוליטים בנו במשך אלפי שנים אנדרטאות ענק בצורה של גבעות ענקיות שבהן יש מנהרה באורך עשרים מטר שמגיעה לחדר חשוך, בניית מבנים אלו גרמו להזנחת הרפואה והלחימה מבחינה פוליטית וכספית מבחינת האירים הניאוליטים. מסיבות לא ברורות, האירים הניאוליתים נעלמו מאירלנד, והשאירו מאחוריהם סמלים מוזרים החרוטים על אבנים, הסמלים, שבאופן מפתיע דומים לפרופילו של זאב הרים הלועס להנאתו את גופתו של צאר רוסי מזדקן, מסמלים בעיני האירים את מורשתם העולמית, כוחם, לאומיותם, חירותם והרבה, הרבה מאוד בירה.

התקופה הקלטית-ויקינגית[edit]

בסביבות המאה הראשונה לספירה החלו שבטים קלטים להגיע לאירלנד ולהתיישב בה. הקלטים, שאיש לא יודע מאין באו (למרות שישנן תיאוריות מדעיות הגורסות כי מדובר באוכלוסית האנשים ה"מיוחדים" של אנגליה שהוגלו לאירלנד). הקלטים חיו מאות שנים באירלנד ולא עשו הרבה, כי מה האירים עושים אם אין בירה? כלום. ולמזלם, מספר שנים אחר כך פלשו הויקינגים לארצם. הויקינגים הקימו את דבלין והתערו בחברה הקלטית. שום היסטוריון אירי לא מתווכח עם העובדה שהישגם המרשים ביותר של הויקינגים באירלנד הוא המצאת הבירה והויסקי. באירלנד יש חג לאומי לציין את המאורע הזה. בחג הנ"ל האירים שותים עד שכרון חושים וקריסת כל יצרני האלכוהול בעולם. החג מתחיל ב-1 בינואר ונגמר ב-29 לדצמבר.

שימור התרבות הקלטית באירלנד[edit]

בתקופת שלטון רומא בבריטניה החליט בקטוס מריוס שהוא רוצה להשתלט על אירלנד, לכן ארגן את צבאו ויצא לסקוטלנד. בזמן ביקור בבוטיק החצאיות המקומי הוא שמע מאחד הלקוחות ששמע מחבר שלו ששמע מאשתו ששמעה מהשכנה ששמעה מבן דוד שלה ששמע ממכר שלו ששמע מהכלב של השכנים שהאירים מתכוונים לתקוף את צבאו ולהכריח אותו לאכול אוכל בריטי. מריוס, שנרתע מיידית מהמחשבה, מן הסתם, החליט לא לתקוף את אירלנד, וכך היא נשארה בתרבותה הייחודית עד בוא הנצרות.

אירלנד הקתולית[edit]

תושבי אירלנד הוסבו לנצרות על ידי הקדוש פטריק, אשר גירש את כל הנחשים מאירלנד (שוב, בעזרת אוכל בריטי) והציל את העם האירי מהדרקון הנוראי שניסה להשמיד את כולם (האוכל הפולני).

נזירה אירית טיפוסית מחלקת עלונים על חטא האוננות. תמיד תזכרו: ישו תמיד מסתכל! גוט איט ביטצ'ז?

העם האירי כולו הוסב לנצרות והתחיל להאמין באדיקות לחוקי הנצרות. אוכלוסיית המוסלמים באירלנד נעלמה באופן מיסתורי, כנסיות נבנו בכל הערים ופסלי ענק של ישו בכל כפר, אלפי נערים הפכ לכמרים ונזירים, האירים באו לכנסיה כל יום ראשון והקשיבו למילות החכמה והחוקים של הנצרות מפי הכמרים והבישופים. ב-8 למרץ 1428 החליט הבישוף העליון של אירלנד לדבר במיסה היומית על האיסור הדתי על שתיית אלכוהול.

ב-9 למרץ 1428 הנצרות נעלמה מאירלנד.

פטריק הקדוש[edit]

על פי המיתולוגיה האירית הקדוש פטריק הגיע לאירלנד לאחר שנחטף ונאנס על ידי קבוצת איכרים אירים, לאחר ארוחת הבוקר והקפה הוא חזר לביתו באנגליה. עד היום לא ידוע מה גרם לפטריק לחזור לאירלנד לאחר מכן, אך ישנן מספר השערות:

  • האירים עצמם טוענים שרוח אלוהים שרתה עליו ופקדה עליו לבוא ולהפיץ את הנצרות באירלנד.
  • מספר רב של אתאיסטים עונים לשאלה הזאת בתגובה: "נפלאות המריחואנה".
  • יש המאמינים שהוא גילה אמת מטרידה לגבי עצמו שמשכה אותו בחזרה לאונסיו.
  • ויש רבים המאמינים שהמחשב שלו התקלקל בערב שישי שקט והוא השתעמם.

לא משנה מה הסיבה, פטריק הפך לפטרון הקתולי של אירלנד ועד היום ממלא תפקיד חשוב ביותר בתרבות האירית, תפקיד ששני אך ורק לבירה, ויסקי, הומלסים ותפוחי אדמה.

המאבק הלאומי בבריטים[edit]

העם האירי נכבש על ידי ממלכת בריטניה עוד בתקופת ימי הביניים, זאת אחרי סדרת קרבות בין הצרפתים לבריטים, שמסיבות לא ברורות גרמו לכך שאירלנד נכנעה לאנגליה, הדבר נעשה בחשאיות מוחלטת ומבלי להודיע לאוכלוסיה המקומית (יש לציין שזה היה עוד בתקופה שכדי להתחבר לאינטרנט היה צריך להקריב עבד שחור), לכן זה מובן ביותר מדוע באמצע המאה ה-20, כשהאירים סוף סוף התאוששו מההאנגאובר, הם פצחו במאבק מזויין נגד הבריטים. המאבק נמשך למעלה מ-30 שנה, ובמהלכו הוקמה מחתרת טרוריסטית שפעלה לביצוע פיגועים באוכלוסיה הבריטית. מתוך כ-59 מיליון פיגועים שתוכננו רק 3 הוצעו לפועל, בעוד שכל השאר בוטלו אחרי שהמחבל המתאבד השתכר ושכח את הפצצה בבית.

המאבק הלאומי בבריטים ממשיך, אם כי כל שנה שעוברת, פחות ופחות אירים תומכים בו, זאת אחרי שהבריטים הסכימו להפסיק לייצא אוכל בריטי לאירלנד.

ההמנון הלאומי[edit]

נא לקום (ולגהק מהבירה כמובן!) לשירת ההמנון:
425

מגפת תפוחי האדמה הגדול ב1666[edit]

גינגי שיכור זרק בקבוק הלכוהול על תפוחי האדמה וזה הירעיל אותם.

ראו גם[edit]

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על אירלנד.