צניעות

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"אם דתיות שומרות כל כך על צניעות אז למה הן הולכות חצאיות?"
~ שבתאי צבי על דתיות


ערך הצניעות נוצר בצנעא, עקב רצונו של גברסלאסי הקדום לרוץ בלי להסתכל אחורה. במשך השנים החליטו כל שאר תושבי צנעא שהדרך הטובה ביותר לרוץ היא בלי להסתכל הצידה. תחילה, באימוני משטרת צנעא ולאחריה חדירה לכל העם. צאצאי משטרת צנעא כיום משומשים כשוטרי משמרות המהפכה באיראן והלבקנים שביניהם כשוטרי משטרת הצניעות במאה שערים.


הטמעת הצניעות בצנעא (עיר הצניעות) ויציאתה לשאר העולם

אנשי צנעא התחילו את ערך הצניעות כשלנשים בלי שיניים נאסר ללכת ברחובות כאשר משהו רץ, על מנת שלא תפגע ביעילות הריצה. אמנם, לאחר שקיים עובר אורח ביזנטי יחסי מין.

משמרות המהפכה
משמרות הצניעות בתהלוכה

כשעיניו קשורות עם בת המקום, וכשקם ראה את הקרציות שעל ראש הנערה, החליט כי על כל נשות ביזנטיון יהיה כיסוי ראש, עקב מצבו הנפשי הקשה שנוצר בעקבות קרציות ראשה של הבחורה. דבר זה אמנם לא יתקיים בצנעא, אך במשך השנים חדר לכל תרבויות המזרח התיכון. עקב הטראומה, ברח גברסלאסי הקדום לאתיופיה, והקים שם זן של אצני על, וביניהם האצן האתיופי האגדי, היילה גברסלאסי.

צאצאו של ממציא ערך הצניעות

חדירת הצניעות ליהדות

השפעתו של עובר האורח הביזנטי על היהדות הייתה מכרעת. עובר האורח הביזנטי, סימונוס סיליוס, התחבר עם הקהילה היהודית וסיפר להם על המראה הנוראי שראו עיניו. עקב כך, החליטה הקהילה היהודית, שאנשיה רצו מצנעא ועד אירופה, כי אשה נשואה עליה לספר את שיערה בטענה שהוא מושך, אך למעשה, טענה זו מסתירה עבר אפל שכולל את שיערה האיום של אשת צנעא. עם הזמן הדבר הלך והחריף, ונשים יהודיות חויבו ללבש שמלות ארוכות ולגלח את רגליהן, על מנת שקללת אשת צנעא הקדומה לא תחדור אליהן ואל ילדיהן! על מנת שקללה נוראית זו לא תחדור לגברים, נאסר על גברים לראות נשים, מסיבה מוסתרת וסודית! בהמשך, התנגד הרב עובדיה נחרצות לשימוש בפיאות כשהוא לא מציין את קללת אשת צנעא הקדומה.

פחד דתי קדום
עד היום הטראומה קיימת באיסלאם הקיצוני

חדירת הצניעות לאיסלם

קללת אשת צנעא הקדומה לא חדרה לאיסלם, אך רצונם של הכובשים המוסלמים להצליח לרוץ היטב בכיבושיהם ולא לפזול הצידה ואחורה, גיבשה אצלם מדיניות צניעות חדשה. האירוע המכונן של תרבות הצניעות האיסלאמית היה, כאשר נסעו לגרוזיה, וראו נשים שעירות מכף רגל ועד ראש! מאז ועד היום, גרוזיה נשארה נוצרית עקב שעירותן של נשות המקום! בעקבות האירוע המכונן, נאלצו נשות האיסלאם הקיצוני, נשות הכובשים הקדומים, ללבוש מלבוש צניעות המכסה את כל גופן.

צניעות בעולם המודרני

עד היום בעולמינו ישנה השפעה של הצניעות. אמנם מקורה מעולם לא נחשף, אך בחברות דתיות היא עדיין מתקיימת. הטענה של אנשי הדת כיום, שהסיבה להתנוונות האדם, מצויה בכך שבני האדם לא ממלאים אחרי ערך הצניעות, ולכן מסתכלים כל הזמן הצידה ואחורה, במקום להתרכז במטרה!