אירופה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"גן עדן זה מקום בו הטבח צרפתי, מעצב האופנה איטלקי, המשורר אנגלי והמהנדס גרמני. גיהנום זה מקום בו הטבח אנגלי, מעצב האופנה גרמני, המשורר איטלקי והמהנדס צרפתי"
~ שבתאי צבי על אירופה


אירופה - יבשת השוכנת בין אסיה, אפריקה ואמריקה ושוכנות בה כמה מהערים התרבותיות בעולם כמו בודפשט, וינה ונירנברג אירופה נוצרה ע"י ג'ורג' אירופה שחתך חלק מאסיה ושם אותם במקום אחר וקרא לה "אירופה" על שמו.

ג'ורג' אירופה


החיים באירופה[edit]

רוב תושבי אירופה הם יהודים חוזרים. אירופה התפרסמה באנשיה התרבותיים אשר שומעים מוזיקה קלאסית, רואים תיאטרון ואוכלים זאכרטורט או שטרודל בבית הקפה ברחוב זייברליצשטראסה 16 בדיסלדורף (בין המכולת של וילי פלדרמאוס לחנות הפרחים של בריגיטה אונטרהאכטנג). האירופים אינם מקפידים על הפרדת השטרודל מהשניצל - מאכל עשוי מעוף מכובס, ונקרא על שם 'הילד (הילדר) שניצל', שניצל את הולנד ואחר כך השתין על בלגיה. פסלו ניצב בכיכר הותיקן, בירת האג. בהאג יש גם את בית המשפט המפורסם: "סליחה, אולי ראית איפה שמתי את האג שלי?". עיר הבירה נקראת גם באדוייזר, על שם הנזיר הרב מנחם (מינכן) באד וייזר. לאנשי אירופה חשוב במיוחד הכבוד לנשים והם נוהגים לנשק את ידי הנשים וגם אם קיללו אותן להתנצל בתואנה שהמתנצל הוא ג'נטלמן אירופי. בישראל חיה קהילה אירופית קטנה אך דינאמית המורכבת בעיקר מזקנים ממורמרים שמתגעגעים לימים שהם הזמינו כל יום טארט דובוש בבית הקפה של מיקלוש בשדרות קישצ'להאנפלצ'האזה פינת מולנאר בבודפשט. האירופים משוכנעים שתרבותם היא הנעלה בתרבויות ומכנים כל תרבות אחרית לבנטינית בין הבולטים ביניהם בישראל הוגה הדעות ההונגרי טומי לפיד.

אירופה הקלאסית[edit]

על שם המוסיקה הקלאסית. כינוי שהומצא בידי סוכני נסיעות ישראליים וכולל את כל החלקים באירופה שמותר היה לישראלים לבקר בהם בשנות השמונים, כלומר החלק המערבי - ביקור באירופה הקלאסית אמור לכלול 5 ערי בירה בחמישה ימים. הבירה מוגשת בכוסות זכוכית גדולים, ובירה נשר לא נחשב, למרות הסמל המעורר מחשבה וזכרונות יפים, בקרב תושבי ערי הבירה באירופה. תושבים אלו גוזזים את שערות ראשם ומחדירים חלקי מתכת לתוך גופם ומקעקעים את זרועותיהם על מנת להביע את צערם על הדבר שלא קרה לפני זמנם והזדהותם עם אותו העניין הלא נעים שאין להם או למי ממכריהם או משפחתם כל קשר אליו.

בשנים האחרונות בישראל הקלאסית מחקים את אירופה הקלאסית, ונוהגים גם כן להחדיר חלקי מתכת ולקעקע את עצמם, וזאת לאחר שישראל בחרה בדרך השלום שידידיהם מהארצות השכנות בקשו וקראו אליו כל השנים, ושני הצדדים הפסיקו להחדיר את חלקי המתכת זה לגופו של זה, באופן מסודר, אלא רק במסגרת "ארועים" בהפתעה, או במסגרת מבצעים מיוחדים עם הנחות סוף עונה. רוב הישראלים כיום גם הם מקשיבים למוסיקה מזרחית קלאסית, ובתכניות טלוויזיה קלאסיות כמו דה וויס והאח הגדול 8 - תכניות המציגות את החיים בימי הביניים החשוכים והקלאסיים כפי שאכן היו.

גיאוגרפיה[edit]

אירופה נמצאת בין הרי אורל במזרח לבין תעלת להמאנש במערב (שמפרידה בינה לבין בריטניה), בין עגן הים התיכון בדרום לקוטב הצפוני בצפון. אירופה היא היבשת הקטנה ביותר אך יש בה הכי הרבה מדינות.

מדינות באירופה[edit]

 • המדינה הגדולה ביותר: וותיקן
 • המדינה השמחה ביותר: בלגיה
 • המדינה שזכתה באירוויזיון הכי הרבה פעמים: ישראל
 • המדינה הכי משעממת: שווייץ
 • המדינה המיותרת ביותר: לוקסמבורג
 • המדינה שבה אסור להתכופף: טורקיה
 • המדינה שכן נמצאת באירופה (לידיעת אלון מזרחי): ספרד
 • סתם מדינה: קנדה
 • המדינה המוסלמית ביותר אחרי מכה: מדינה (באמת מכה)
 • המדינה המוסלמית ביותר: אנגליה המוסלמים הפקיסטנים אוהבים את אנגליה כי כדי להגיע לאירופה מהבית שלהם צריך לעבור במנהרה
 • המדינה הקלאסית ביותר: ליכטנשטיין שבירתה 'ודוזה' על שם דוזה פואה המנחה הקלאסית של האירוויזיון

היסטוריה[edit]

אירופה היא כאמור ערש התרבות. באירופה המציאו את הגלגל, את הלחם הפרוס ואת אנה פרנק. תמיד היו מלחמות באירופה ולכן נתנו להן שמות, כמו: מלחמת מאה השנים (שארכה 115 שנים) מלחמת העולם הראשונה (שהיתה השניה), מלחמת העולם השנייה ומלחמת העולם השלישית. הסכם ריבנטרוב פנתרוטוב פתר חלק מהבעיות אך יצר אחרות.

אישים[edit]

מספר אישים נולדו באירופה כדלהלן, ולכולם אותו מכנה משותף: היותם תרבותיים!