קניידלעך

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"בדרך כלל הם חונקים אותי, אני שונא אותם."
~ שבתאי צבי על אשכנזים
Stop crap.png
אזהרה: חרא

ערך זה מריח מוזר.

ShabtayTzvi.JPG הערה: קדוש

ערך זה הינו ערך קדוש! נא לא-

בזמן קריאתו.
כמו כן, מומלץ לא לאכול שישליק במשך 24 שעות מתום קריאתו.


היסטוריית הקניידלעך

הקניידלעך הומצא על ידי ג'ון קנייד, בשנת 1798.

הקניידלעך הומצא בטעות, לאחר שקנייד, המדען המטורף שיחק עם כמה חומרים לא יציבים במעבדתו, ובעיקר עם רעל עכברים,שהוא גם המרכיב שנותן טעם לקניידלעך.

הקניידלעך שימש בעבר ככדורים ליידוי ממרגמות, בגלל תכונתו הנפלאה-כשחושיפים אותו לביצים חיות הוא מתנפח ומאפשר מכה חזקה יותר, וגועל רב יותר לאויב. מה שאנשים רבים לא יודעים, שהמבנה המפורסם בקנדה,מגדל האופילויר, נפל בגלל מרגמות שיידו לעברו קניידלעך.

הקניידלעך מאוד נפוץ בישראל, מפני שהוא כשר לפסח ומהווה עונג רב לשומרים כשרות, וגם הקניידלעך נחשב למאכל תנ"כי, כלומר מאכל שגרסאות קודמות שלו נאכלו בתקופת התנ"ך ושימשו את אבותינו [ כמו לדוגמה, סנדלים תנכ"יים ששימשו מקור מצויין לחלבונים בימי מלוכת שלמה ].

מקובל להוסיף את הקניידלעך למרק עוף או מרק צח ובתוספת חזרת (הנקבה של החזיר).

מקור שמו ופירושו

מקור שמו של הקניידלעך הוא שם משפחתו של ממציא הקניידלעך, ג'ון קנייד, והסיומת 'לעך' היא סיומת ביידיש,שאף דובר יידיש לא יודע, בעצם מה משמעותה.

המוזר בקניידלעך האגדי,הוא שאין לקניידלעך צורת יחיד. רבים מהאוכלים מתבלבלים וקובעים כי צורת היחיד של המאכל 'קניידלעך' היא קניידלע. משום שתופעה זו נפוצה מאוד, וכמובן גם מפני שסבתות רבות דוברות יידיש אהבו את המאכל וכינו את נכדותיהן בצורת היחיד שלו, ממנו נגזר כינוי החיבה 'מיידלע', כי עם השנים הק' והנ' הוחלפו במ' בגלל ליקויי שמיעה.

פירוש שמו בארמית עתיקה, הוא כדור המוות, בגלל שימושו בעבר ככדור למרגמה.

הכנה

המרכיבים להכנת קניידלעך, שנלקחו מן הספר "כדור המוות", שכתב שבתאי צבי:

200 גרם של רעל עכברים.

3 ביצי תנין.

1 כוס של קיא של גור עקרבים צעיר[רצוי להשרות את הגור ב100% אלכוהול טהור לפני שגורמים לו להקיא].

250 מ"ל ליקר שוקולד.

100 גרם עופרת [ אין להתבלבל בין עופרת העפרונות לעופרת רגילה, העופרת הרגילה אומנם עשתה את עבודתה נאמנה ועזרה במשקלה להפוך את הקניידלעך לנשק קטלני בתקופת התנ"ך וימיי הביניים אך אם תשימו עופרת רגילה בקניידלעך הקניידלעך יהיה כבד מדי ויקומו חשדות נגדיכם שניסיתם לרצוח את סבתא שושי התמימה, לכן השתמשו בעופרת עפרונות ]

וכמובן, שלוש כוסות קמח מצה על מנת שהקניידלעך התמים יהיה כשר לפסח.

אופן ההכנה

מערבבים את הליקר ואת הקיא בקערה, מערבלים במערבל{בשמו הלועזי, מיקסר}, מוסיפים לתערובת את קמח המצה ובוחשים עד לקבלת על מנת שרעל העכרבים יצלול פנימה לבדו, ואופן לערבב את התערובת כשרעל העכברים בפנים, כי אם עכשיו, לאחר שהבצק נראה כמו בצק עוגות ולא כמו בצק ציאניד, הוסיפו את עופרת העפר תוך כדי שהם הופכים את המרקם של התערובת לקליל ואוורירי הרבה יותר.

חובה להוסיף את הביצים רק בסוף, כי הקניידלעך מתקשה ותופח רק כשבא במגע עם ביצי תנין. מעסים את התערובת בידיים, ורצוי לא לשים לב לנשירת הצפורניים החריפה,שנגרמת משום שהחומצה בקיא גור העקרבים משפיעה על החומר שגורם לציפורניים להיות קשות,טרכלילוריסטן, וגורמת לו לימוס.

אחרי העיסוי בידיים מגלגלים את הקניידלעך לכדורים קטנטנים, כי במגע עם ביצי תנין הוא תופח כפי 3 מגודלו לפני הפגישה עם ביצי התנין. שוברים את

קישורים חיצוניים