שבתץ

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
שבתץ מצוי
שבתץ מצוי
ממלכה: יונקים תת משפחה: מתוסבכים
שם מדעי
Reduncinae

שבתצים (Saturanius), תת-משפחה במשפחת המתוסבכים.


יונק ממשפחת המתוסבכים, הדומה בצורתו החיצונית לצבי ארץ-ישראלי מצוי. הבדל ניכר הוא שראשו עגול ומגודל, ומקיפה אותו טבעת העשויה משנהב, כך שראשו מזכיר את כוכב הלכת שבתאי. על פי מאובנים שהתגלו, השבתצים חיו בערבות גרוזיה הצפוניות עוד מלפני תקופת הקרח. מקורם של השבתצים, הוא כאמור בצפון גרוזיה, על אף שמדענים רבים סוברים כי העובדה שראשם של השבתצים עגול כמעט לחלוטין מפריכה סברה זאת. השבתץ הוא חייה צמחונית, אך בין השאר ניזונה גם מאשפה, וידוע על פי מחקר כי טיטולים משומשים, עגבניות רקובות ושאריות משחת שיניים הם מזון הערב לחיקו של השבתץ. צבעו של השבתץ הוא חום עם צבע בהיר יותר מאחור וצבע לבן בבטנו. לזכרים קרניים עקומות שמצביעות אחורה והם עשויים לשקול עד 75 ק"ג. הזכרים מגיעים לגובה של 85 עד 95 ס"מ והנקבות לגובה של 69 עד 90 ס"מ. לשבתצים הזכרים שריקות מיוחדות ולנקבות קול דמוי קרקור צפרדע.

הסבר אטיולוגי לשבתץ

על פי תורת השבתאות מקובל להאמין כי שבתאי צבי החליט להכניס עניין בתהליך הבריאה, ובערך ביום השישי לבריאה לקח שבתאי צבי כמה מאפיינים מכוכב הלכת ההוא עם הטבעת שקרוי על שמו, וכן הצבי, שקרוי על שמו גם הוא כך שיצר לבסוף את השבתאיצבי, או בקיצור - שבתץ. זהו ההסבר היחיד כיום להיווצרות חיה מדהימה זו.

שבתצים בשימוש האדם

כבר באלף החמישי לפני הספירה ניצלו הפיניקים את השבתצים למאכל, והשתמשו בקרניהם דמויות הטבעת למשחקי פריזבי. מנהג זה השתרש מאוחר יותר ליוון העתיקה והפך לדיסקוס - משחק באולימפיאדה. בשל קרניהם המיוחדות ניצודו השבתצים עד שבמאה ה-19 כמעט נכחדו כליל. בתחילת המאה ה-20 הוכרזו כחיה מוגנת ומאז הפסיק הציד של חיות אלו. כ-50 שנה אחר כך, גילו שלשבתצים יש כשרון יוצא דופן לפתור תשבצים (מסתכלים במילון) ולכן אמצו אותם כדי לפתור תשבצים.