שמאל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

שמאלני הוא אדם נבלה בוגדנית עם פוסטר של אבו מאזן בחדר הדואג לערבים ואוהב אותם יותר מאשר את אמא שלו והיה מוכן להקריב את ארצו ואת עמו למען הערבים.

רקע היסטורי

שמאלנים שהקדימו את זמנם

סמל השמאלנים שהושחת ע"י ימני

האדם הראשון הידוע בהיסטוריה, שאפשר ליחס לו מה שנקרא היום "דעות שמאליות", היה האפיפיור בנדיקטוס ה-2, שחי בשנת 200 לספירה, שטען שזכותם של כל בני האדם להיות נוצרים, ללא קשר לדת אליה נולדו. בהיות שטבעי שאדם שנולד בדת אחרת ירצה להישאר באמונת אבותיו, דבר שמפלה את אלו שלא נולדו נוצרים לרעה, החליט בנדיקטוס, מתוך דאגה לחלשים, ליצור אפליה מתקנת ולעודד פוגרומים נגד בני דתות אחרות, בכדי לשכנעם לעבור לנצרות ובכך לחלוק עמם חסד ניצחי.

אולם, בנדיקטוס היה אדם דגול שהקדים את זמנו, ופרט אליו לא היו שמאלנים רבים. הניצנים הראשונים של השמאלנות המודרנית היו בתקופת אירופה הקולוניאליסטית, בתחילת המאה ה-16, כאשר אירופאים שמאלנים שבאו לטיול באמריקה ריחמו על האינדיאנים הבורים והחליטו שמסוכן עבור האינדיאנים שהם יסתובבו חופשי והעבירו אותם לשמורות טבע. האירופאים אף לא הפלו בין ילידי אירופה לילידי אפריקה, והחליטו לקחת איתם למסע לאמריקה ילידים אפריקניים, בכדי שיוכלו האחרונים לממש את חלומם לנסוע לאמריקה. בכדי שהאפריקנים הבורים לא יצטרכו לדאוג לפרנסתם האישית, דבר שהנו מעל לכוחותיהם וליכולתם הקוגניטיבית, התנדבו האירופאים לקחת אותם לעבדים, למרות הטירחה הכרוכה בדבר.

אולם, עד המהפכה הצרפתית הייתה השמאלנות נחלתם של יחידי סגולה בודדים.

המהפכה הצרפתית

עם תום המהפכה הצרפתית וכינון הפרלמנט הצרפתי, התיישבו הצירים ע"פ מפתח מפלגתי. הצירים הלאומיים, שהבליטו את יחודה של האומה הצרפתית, ישבו בצד ימין של אולם הפרלמנט, בעוד הצירים שהיו חשובות להם זכויות כלל בני האדם, בלי קשר להיותם או אי היותם צרפתים, ישבו בצד שמאל של האולם. הצירים השמאלניים, שהיו רוב בפרלמנט, החליטו שזכותם של כל האירופאים להיות צרפתים, ומינו את נפוליאון בונפארטה לקיסר, כאשר המנדט שניתן לו היה לעזור לכל בני האדם לממש את זכותם להיות צרפתים. נפוליאון כמעט והצליח במשימה זו, אולם קומץ של כמה מתנחלים צרפתים הפיל את ממשלתו ברגע האחרון ומנע את השלמת פעולתו של נפוליאון.

המהפכה האמריקאית

במקביל למהפכה הצרפתית, התרחשה באמריקה המהפכה האמריקאית. המושבות הבריטיות באמריקה מרדו בבריטניה והכריזו על עצמאות. מכיוון שתושבי המושבות הבריטיות באמריקה באו מארצות שונות, האומה האמריקאית לא הייתה למעשה אומה, ולכן העניין הלאומי לא היה חזק אצלם והם הגדירו את המדינה שהקימו, מועצות הברית, כמדינה שמאלנית. האמריקאים אף הגדילו לעשות ובכניסה לניו יורק, העמידו פסל גדול בשם "פסל החירות" ובו כתבו "הביאו אלי את החולים, העשוקים והנדכאים". ואכן, הובאו לאמריקה מאות אלפי נדכאים אפריקניים, שזכו לכבוד הגדול לשמש כפועלים בהתנדבות במטעי הכותנה של תושבי מועצות הברית.

ברית המועצות הקומוניסטית

התנועה שלקחה את רעיון השמאלניות לקיצוניות המירבית הייתה התנועה הקומוניסטית. תנועה זו טענה שאין בכלל דבר כזה שנקרא לאום, ועל הפועלים בכל העולם להתאחד נגד המעמד הבורגני המנצל. הרעיון מומש לראשונה ע"י יוסי סטלין, שהפך את רוסיה הצארית הימנית, לברית המועצות השמאלנית הקומוניסטית.

התנועה הסובייטית טענה שכל האזרחים שווים לחלוטין ויש לשמר את זכויותיהם בכל דרך. כך זכותם של האזרחים להנהגה הנאורה הקומוניסטית הפכה לזכות עליונה, ומי שדיבר בסתר או חשב נגד המשטר נעלם באורח פלאי. יש הטוענים שאנשים אלו תוגמלו ע"י המשטר האציל וקיבלו וילות במועצות הברית. הקומוניסטים גם השתלטו על מדינות אחרות בשם השמאלנות והשוויון, בכדי שגם תושביהן יזכו להיות תחת השילטון הקומוניסטי. התנועה הקומוניסטית גם טענה שצריך לצנזר כל מידע המגיע מן המערב, בכדי לשמור על זכותם של האזרחים לא להיחשף למסרים מבלבלים. מי שדיבר נגד המשטר בגלוי נתלה בכיכר העיר, מתוך חמלה, בכדי לשמר את זכותו שלא להיות ממתנגדי המשטר הנאור.

השמאל בישראל

עוד מלידת העכוז שממנה לא התאוששו רוב כוהני הדת שיצרו אותו היה ברור שהרך הנולד יגדל כפרא חסר דרך ארץ. הוא נישל אחרים מהזכות להעיד על מסכנותם וכל הרעבים, התששושים, המדוכאים והמקופחים באמת. הוא הפך לדובר נלהב של עצמו.

השמאל הצטיין באסיפות חברתיות שם משך תשומת לב בשל השימוש התכוף במילים ארוכות שהסתיימו באיזם. הנאוריזם הפך במהרה לאחד מהכינויים הרבים של הדת החדשה.