1984

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

מלחמה היא שלום

חירות היא עבדות

בערות היא כוח

"B.... B..!"
~ כולנו על האח הגדול
"הם משקר-"
~ על המפלגה
"האח הגדול תמיד צודק"
~


אלף תשע מאות שמונים וארבעאנגלית: 1984, בגרמנית: 1984, בערבית:١٩٨٤) הינו ספר דוקומנטרי על חיי האדם הממוצע בשנת 1984. עלילת הספר מתרחשת בשנת 1983 1986 1984 ועוקב אחרי מהלך חייו של #196864 ווינסטון סמית. במהלך הספר הגיבור לומד לאהוב את האח הגדול, כפי שכולנו אוהבים אותו ומאמינים לו. לכאורה הספר עוקב אחרי הדמות, אך הוא באמת מספר על נפלאות החיים באותה התקופה ועל שפע המצרכים והשירותים שיש.

stalin

עלילה

ווינסטון סמית הוא עוד בורג במערכת אזרח חשוב ותורם של המעצמה אוקייניה, בלונדון. אוקייניה נמצאת במלחמה מתמדת עם איראסיה, והיא תמיד הייתה שותפה של מזרחאסיה. ווינסטון עובד במחלקת המסמכים והבדיות של המפלגה, במשרד האמת. הוא פוגש את אנדרסון האחראי לפיתוח המילון ה11 של שיחדש, השפה החדשה של אוקייניה. ווינסטון יוצר קשר עם איש בשם אובריאן, ומצטרף בעזרתו לאחווה. בזמן עבודתו פוגש ווינסטון את ג'וליה, שמעבירה לידו פתק ובו המילים "I love you". לאחר מכן שניהם נפגשים מספר פעמים, עד שהם מוצאים מקום מחבוא בקומה השנייה של חנות מזכרות ישנה אצל הפרולים, שהם שאר האזרחים שלא משרתים את המפלגה החיצונית והפנימית. לאחר זמן מה הדמויות מחליפות ביניהן דיאלוג על מותם, ולמרבה הפתע הטלויזיה שלא הייתה להם הצטרפה לשיחה. לאחר שנעצרו על ידי משטרת המחשבות, המשטרה של המחשבות. ווינסטון נפרד מג'וליה, ונלקח לאחר זמן רב של עינויים לחדר 101. לאחר מכן ווינסטון חוזר להיות אזרח תקין וחוזר לאהוב את האח הגדול.


מונחים

ארבעת המיניסטריונים: מיניסטריוןהאמת, שאחראי להפצת שקרים מדיה; מיניסטריון הרוב, האחראי להורדה בכמויות הייצור שליטה בכלכלה; מיניסטריון השלום, האחראי למלחמהשלום ומיניסטריון האהבה, האחראי לשליטה מוחלטת באוכלוסייה ולהעלמת כל התנגדותחוקי המדינה. ארבעת המיניסטריונים האלה הם הגופים השולטים והמבצעים של המפלגה והם מפלגה בעצמם.

שלוש המעצמות: שלוש המעצמות נמצאות במלחמה מתמדת, אך אף אחת מהן לא מסוגלת לצבור יתרון ולכבוש אחת את השנייה. אוקייניה תמיד נמצאה במלחמה עם מזרחאסיה, ותמיד הייתה שותפה לאיראסיה. למעשה שלושת המעצמות האלה הן כמעט זהות אך הן עדיין נמצאות במלחמה תמידית.

שיחדש: שיחדש (שילוב של שיח וחדש) הינה שפה אשר הומצאה על ידי המפלגה על מנת להגביל את יכולת החשיבה של האנשים ולמנוע פשע מחשבות ליצור שפה אחת אחידה שמתאימה לצורכי המפלגה.

משטרת המחשבות: משטרת המחשבות היא כוח השיטור הראשי באוקייניה, האחראי להעלמת כל אדם אשר עלול לחשוב על ביצוע פשע או על דברים העלולים לערער על כוחה של המפלגה לשמירה על השלום והשקט באוקייניה.

האחווה: האחווה הינו איגוד המונהג על ידי עמנואל גולדשטיין על מנת להביס את המפלגה ואת השלטון האכזרי ששלהם שחושק אך ורק בכוח מוחלט. בניגוד לרוב האיגודים שכאלו, באחווה אין לך דרך לתקשר עם שאר החברים, וללא יעזרו לך ברגע שמשטרת המחשבות ייתפסו אותך

פרשנויות

ישנם מדענים הטוענים שהספר מותח ביקורת קשה על המשטר הקומוניסטי, אשר עשה רבות ממה שמתואר בספר וזה כולל שכתוב של כל המסמכים הזמינים, צנזור, עינויים, העלמת אנשים ועוד. דמותו של האח הגדול מתוארת בצורה מאוד למנהיג הסובייטי יוסי סטלין. כמה דברים אשר המפלגה עושה אשר מקבילים לשלטון הסובייטי והנאצי הם:

  • שינוי כבד של השפה על מנת למנוע כל אפשרות של מחשבה על פשעים ומעשים אשר עלולים ליצור התנגדות.
  • שכתוב של מגזינים, רדיון ותכניות טלויזיה על מנת שיראו את כוחו האמיתי של האח הגדול.
  • צפייה באזרחים במהלך כל שעות היממ, על מנת למנוע כל התנהגות ומחשבה שגויה.
  • שטיפת מוחם של עידוד ילדים לרגל אחרי הוריהם ולדווח על כל פשע נגד המפלגה.
  • העיסוק הבלתי פוסק בסטטיסטיקה של נתוני ייצור, תוך פיברוק העובדות במטרה להראות גידול בלתי פוסק בתוצר, בעוד שבפועל ישנו מחסור במרבית המוצרים היומיומיים.
  • המוני העם וחברי המפלגה אשר חיים בעוני ובתנאים נוראיים, כשחברי החוג הפנימי מקבלים כוח בלתי מוגבל מקבלים משאבים על מנת לשלוט בשאר האוכלוסייה למען טובתם.

בנוסף, הספר דן בגבולות בין המציאות ה"אמיתית" ולבין המציאות ש"בתוך הראש", והשינוי של האחרונה על מנת שטיפת מוח ועינויים, ועל ידי כוח קבלת שליטה מוחלטת על המציאות, ולפי כך אי צורך בפיתוח של המציאות ה"אמיתית". הדבר היחיד שהמפלגה חושקת בו הוא כוח, מה שלא מבדיל אותם מכל מיני אנשים אחרים בעולם האמיתי אשר אולי טוענים אחרת.