איןמילון:אמא שלך

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

שים לב- הערך קיים גם באיןציקלופדיה, אך הוא מתייחס לבעל החיים "אמא שלך" ולא למונח המילולי "אמאש'ך".
אמאש'ך הוא ביטוי רב שימושי בשפה הערסית הארצישראלית. הביטוי, בניגוד לדעה הרווחת אינו קשור כלל לאמא של האדם שאליו פונים ברוב המקרים אלא שמשמעותו משתנה מביטוי לביטוי. למשל, בביטוי "אני אזיין את אמא'שך" פירושו, בניגוד למובן המילולי ניסיון בלתי מוצלח לאיום ולא משיכה מינית לאמך. בביטוי, "אמא'שך בת זונה" מתקיים ניסיון להעליב או לפגוע בכבודך וכו'...

ניתוח דקדוקי
כתיב מלא: אימא שיייילך
הגייה:* Ima shelcha
חלק דיבר: כינוי
מין: לא ברור, זה עגול ומלוכלך
שורש: אמך
דרך תצורה: בליעת גלולה אמורה לעזור
נטיות: אני נוטה לאמאש'ך

השפה הערסית הארצישראלית[edit]

בשפה הערסית משתמשים בביטוי "אמא'שך" פעמים רבות. השפה הערסית היא שפה קשה שלא פועלת לפי יסודות מילוליים ואין שום דרך לפענח אותה למי שאינו מיומן בתחום.למילים אין משמעות קבועה עד כדי בלתי ברורה או מובנת. בדר"כ הביטוי אמא'שך יבוא עם ביטוי מיני או זנותי כלשהו כמו: אמאש'ךזונה,אני אזיין את אמאש'ך, שכחתי לשלם לאמאש'ך וכו'. בשפה הנ"ל הביטוי אמא'שך נאמר פעמים רבות ואנו נדגים חלק מהפירושים הבסיסיים פה:

  • אני אזיין את אמא'שך או אני אדפוק את אמאש'ך- ביטוי כעס או זעם
  • אמאש'ך בצירוף קללה או שם תואר מעליב כמו זונה ו\או כלבה- ניסיון העלבה כושל
  • כוס אמאש'ך-ביטוי שמתאר כעס או התפרצות זעם על האדם שעל אמו מדובר ולא, כצפוי באחוריים של האמא המדוברת

לרוב, הערס המצוי אפילו לא מכיר את האמא המדוברת ובטח שלא קיים איתה יחסי מין כמו שאמר. השימוש באמהות האחר ניתק כל קשר לאמהות עצמן וכיום הוא רק ביטוי נפוץ ביותר.

מקור הביטוי[edit]

דוד המלך, כמדובר הערס הראשון המציא את הביטוי. דוד נכווה בלשונו מארוחת הצהריים ולכן היה לו קשה לבטא את האותיות ל' וס'. באותו הערב בא אליו אחד מילדיו הרבים ושאל אותו איפה אמו. דוד שאל: "מי?" ובנו אמר: "אמא שלי אנכי בנך ובן חזקאלה בת מיכאלה בת גרון" ודוד שלשונו נכוותה ולא יכל להגיד למד אמר: "אמא'שך מאחור". וכך נוצר הביטוי אמא'שך.הביטוי אמא'שך הפך לקללה כשדוד המשיך להשתמש במילה כנגד אויביו במלחמה.

בימינו[edit]

בימינו, הביטוי המדובר הפך למילת קישור רב שימושית שמצטרפת כמעט לכל מילה. למשל הנה משפט של אדם רגיל:"הלכתי למכולת וקניתי גלידה בטעם תות". והנה משפט של ערס מצוי:"אמא'שך הלכתי למכולת של אמא'שך וקניתי באמא'שך גלידה בטעם אמא'שך תות. כיום כל מי שלמד במשך שנים בבית הספר לערסים לא יוכל לקבל את התואר ו\או את השרשראות בגודל חריג עד שידע כיצד לומר לפחות שבע עשרה אמא'שך במשפט אחד כמחווה לדוד המלך וכמשהו שיצטרכו בעתיד.

ראו גם[edit]

הביטוי "אמאש'ך" במילון ערסי