אלון הלל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"טם טם טם טם טם טם טם טם טם טם טם"
~ אלון הלל על כל דבר
"ותמיד, תמיד נמצא בעניי... טם טם טם טם טם טם טם טם טם טם טם"
~ אריק איינשטיין על אלון הלל
"בלאט חרש חרש אט אט תופף עוד."
~ מאיר אריאל על אלון הלל
"מבלי להפריע את שלום הציבור!"
~ סבתא זקנה על אלון הלל
"אני יותר בנוי, בעצם, ללילות שקטים."
~ שלום חנוך על מכתב הפיטורין שלו לאלון הלל


אלון הלל הוא שם פיקטיבי המופיע על תקן מתופף באלבום שבו המתופף מסרב שינציחו אותו, משום שאינו שלם עם התוצאה הסופית.

התפשטות השימוש בשם

במשך שלושים שנה זכה "אלון הלל" לקריירת תיפוף מפוארת, שכן כל מקרה דומה של סכסוך בין מתופף, זמר ואולפן ניתן היה לבקש כי הקרדיט על התיפוף יינתן ל"אלון הלל".
השם "אלון הלל" התפשט עד כדי כך שרבנים ואנשי רוח רבים דרשו במפגיע את צנזורו או לפחות הלבשתו בבגדים. בשנת 1979 הובא אלון הלל לפני שופט לענייני משפחה אשר הורה לו להפסיק לתת קרדיט להרכבים שאינם משתפים פעולה עם הצנזור הראשי או הראש הצנזורי. בין השנים 1980-1999 שמו של אלון הלך ודעך בהדרגה בשל כניסת מתחרים בענף הקרדיטים כמו איש אחד ומישהו.

איסור השימוש

עם הזמן, הפכו השם ומטרתו למוכרים יותר ויותר, ומוזיקאים מסוימים אף החלו לדון בו תוך הפרת קוד השתיקה. ב-1998 יצא אלבום הקונספט "המיטב של אלון הלל". גיבור האלבום, אלון הלל, מנסה ללא הצלחה להתנער מתוארו כמתופף, משום שהשם הבדוי היחיד בו מותר לו להשתמש הוא שמו שלו. זמר אלמוני שהוציא את הדיסק הסתכסך עם המתופף שדרש להסיר את שמו מכל הקטעים. כך נרשם כי המתופף הוא אלון הלל. האלבום נכשל הן כלכלית והן ביקורתית, אך פרסום בעיות הפקתו משכו תשומת לב רבה.

בעקבות המקרה, מאז שנת 2000 נאסר על פי חוק שימוש בשם זה, לאחר שה"סוד" נחשף לציבור הרחב, והוא דורש, במקרה של סכסוך מסוג זה, להשתמש בשם במה ייחודי לאותו אלבום. למרות זאת, ישנם אלבומים הממשיכים להשתמש בקרדיט זה.

מעשה בחמישה אלונים

אמא של רותי הביאה מתנה, שמחה וששון לכל ילד- אלון. לשלום- אלון אדום, לשלמה- אלון ירוק, למאיר- אלון סגול לשאר הזמרים- אלון הלל. למעריצים הייתה אורה ושמחה, דיכאון ופסיכיאטר יקר.