אריק איינשטיין

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ר' האדמו"ר אריק איינשטיין זצוקלל"הה
Arik Einstein Portrait by Yael Shahar Sarid.jpg
מחלקה אלמותיים
סוג ערפדיים
מין אוראלי
שם מדעי
Bergomi Barezzi Ancelotti Donadoni

אריק איינשטיין הוא זמר ישראלי שידוע בעיקר בשיתופי הפעולה התכופים שלו עם זמרים והרכבים מוזיקליים ישראלים. בראשית שנות התשעים יצר בצוותא עם אבא של מושון מכהן ומושון את ההומור הישראלי, ובראשית ההיסטוריה ברא במשותף עם איתי לוקץ' את השמים ואת הארץ.

ביוגרפיה

תקופת אדון תפוח

במהלך שנות השבעים והשמונים הוביל איינשטיין את הנחת הבסיס להיווסדותם של הרוק, הפופ, הרגאיי והרומבה הישראלים, תוך שהוא נעזר בכישרון ההלחנה של שותפו הוותיק ליצירה, אדון תפוח (אין הכוונה לשלמה ארצי שיהיה שותפו של אריק ליצירה בתקופת הברונכית שלו). תפוח סחף את הקריירה של איינשטיין להצלחה פיננסית מדהימה, כולל סיבובי הופעות באיצטדיון המרקאנה וחימום של ג'ורג' מייקל, ג'ורג' האריסון, מייקל ג'קסון ושרי אריסון. איינשטיין שלא ידע מה לעשות עם ההון העצום שצבר, תרם אותו בלית ברירה לאיגוד נהגי המוניות הישראלי, שידוע כיום כמוסד הגט.

מוסד הגט

מוסד הגט מייסודו של אריק איינשטיין הוא מוסד שמסייע לך להשיג דברים בקלות. הוא כולל את האפליקציות הבאות:

  • גט כלה - אפליקצייה להזמנת כלה ממולדובה.
  • גט שורטי - אפליקצייה להזמנת כינוי לאמן היפ-הופ שעדיין איננו תפוס.
  • גט קו - אפליקצייה להזמנת קו טלפון שכרגע איננו תפוס.
  • גט רב קו - גט קו בהכשר הרבנות, עם החותמת הכפולה המפורסמת של אריק איינשטיין ואדון תפוח.

תקופת פרוייקט 30

בתחילת שנות האלפיים שיתף איינשטיין פעולה במפתיע עם חבורת פרוייקט 30, המורכבת מאנשים שהיו פעם בגיל 30, כגון מלאני פרס, שמעון פרס ופיטר רוט. החבורה הקליטה יחדיו את האלבום האלמותי "רגעים" הכולל רצועות אלמותיות רבות. במפתיע, האלבום נשמע יותר זקן מאלבומו של שלום חנוך "א-לי-מות" שאותו הקליט בגיל 145. איינשטיין התחרט בדיעבד על כך שהחבורה לא עבדה מספיק על אלמותיותו של האלבום, ועל כך שלא קיבלו את הצעתו של יובל מנדלסון להעניק לאלבום את השם "אל-מו-תי".

תקופת גיי בוקאקי

לקראת אחרית ימיו, איינשטיין החליט לשתף פעולה עם אמן היפ-הופ אלמוני מטייוואן בשם גיי בוקאקי. המהלך פורץ הדרך הוליד שירים רבים שהפכו לנכס צאן ברזל של זמר עברי והזכירו שילוב בין רבקה שחורה, רעש של צאן שאונסים אותו בעזרת לום מברזל וסלים שיידי.

הפועל תל אביב

איינשטיין היה ככל הנראה אוהדה המפורסם ביותר של קבוצת הפינג פונג כיס של הפועל תל אביב, ולמרבה הצער הלך לעולמו זמן קצר לפני זכייתה המדהימה של הקבוצה בגירבוציאדת מינשנגלאדבאך 2016. עם זאת, איינשטיין נמנע בקביעות מלהופיע במשחקי החוץ של הקבוצה, בטענה שיש אנשים שאוהבים לשיר פיזמונים, אבל הוא אוהב להיות בבית.

שיתופי פעולה בולטים

אריק איינשטיין שיתף פעולה עם אמנים רבים כמו: שלום חנוך, יצחק קלפטון, יובל מנדלסון, יוני בלוך, נעמי שלמר, שמעון פרס, טל פרידמן, יצחק רבין, שם-טוב לוי, שם-רע כהן, כהן, כהן@מושון, שם אשכנזי גנרי, מיקי (טורקי) גבריאלוב, מיק ג'אגר, קניה ווסט, מכירה איסט, שמוליק (קיפוד) שטראוס ואבא של אסף אמדורסקי. כנראה שיתוף הפעולה הידוע ביותר של אריק איינשטיין הוא עם הזמר אורי זוהר ארגוב.