בוב דילן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ShabtayTzvi.JPG הערה: קדוש

ערך זה הינו ערך קדוש! נא לא-

בזמן קריאתו.
כמו כן, מומלץ לא לאכול שישליק במשך 24 שעות מתום קריאתו.


רוברט אנטוניו פאולוס חסוס הורדוס שיסל (בקיצור בוב "דילן" הבנאי), יהודי, נולד ב-1566 בעירה הקטנה והשקטה לונדון. אישיותו זכורה עד עצם היום הזה כזמר האהוב ביותר על המלך ארתור. למעשה במהלך עבודתו תחת המלך, הוביל דילן למהפכה בעולם הבידור. לא עוד ליצנות חסרת ערך הייתה קריאתו המפורסמת.

רקע

רוברט נולד לאם יהודיה ולאלוהים. הוא בילה את רוב זמנו כילד קטן בחברת שני אחיו שמתו בתרם הוא נלד. כבן לאישיות חשובה כמו אמו, היצאנית הרגיש רוברט כי הוא לא מעוניין להמשיך לחיות בעירה הקטנה, וכי הוא רוצה לצאת ולהצליח. מסיבה זו בגיל 16 החל לעבוד כזמר חתונות באולם "הכתר" בקריית שמונה. לאחר 7 שנים טובות בהן הצליח לגרוף לכיסו 20,000 זוז, החליט לחזור למולדתו ולנסות להשתלט על המלוכה.

המהפך

כשהגיע לארמון המלך ניסה רוברט לחסל את המלך ולרשת אותו, ואולם, מאחר שהחליק על בננה, קיבל בהינף יד את תפקיד הבדרן המלכותי. שיסל נלקח לתוכנית המהפך עם אורנה דץ הצעירה, שם גם החליט לשנות את שמו לשם קליט יותר, ומשם עד לשם רקסי הדרך הייתה קצרה. בעיות של זכויות יוצרים אילצו אותו לשנות את שמו לבוב דילן. מאותו רגע כל מושג אותו הכיר על עושר השתנה. דילן הפך לבדרן האישי של המלך ובתמורה זכה לעושר רב ומלאי פיסטוק חלבי ל30 שנה. אך דילן לא יזכה להנות מפיסטוקים במשך 30 השנים הבאות.

לא עוד ליצן

דילן הרחיב את כישוריו, ופרט לשירה, הפך לשחקן, סטנד-אפ-יסט, והדום רגליים שאיש עד אותם זמנים לא הכיר. מהודו ועד כוש ליצנים שאפו להיות כמוהו, נשים רצו להנשא לו. הוא הוביל למהפכה ששיחררה את הליצנים ונתנה להם זכויות עובדים ומשכורת ראויה. הייתה זו מהפכת העובדים שלימים הובילה את מהפכני המאה ה-19 להיות מי שהם. ומסיבה זו בדיוק החלו לקום לבוב דילן אויבים. היו אלה מעסיקי הלצנים שהתמרמרו נגדו. נסיונות התנקשות רבים בחיו לא עצרו את דילן, ולמעשה הוא עוד המשיך לגדול ולהתחזק ולבסס את מעמדו ומעמדם של הבדרנים בעולם. ניסיון נוסף שכמעט ושבר את דילן היה ההתנקשות בחיי אימו ואביו. אך בעקבות אותו אירוע שנראה כי השביט את דילן לעולם, הוא יצא באותה קריאה מפורסמת שהובילה אלפי ליצנים ובדרנים אחרים להתנקש בחיי מעסיקיהם. ממלכות רבות בכל רחבי העולם נפלו וסידרי העולם השתנו. המלך ארתור עמד לצידו לאורך כל הדרך ועדיין זה לא הספיק.

סוף מר

אויביו של בוב דילן לאחר ניסיונות רבים הבינו כי מקור שמחתו הוא היחיד שיכול להביא אל קצו.
בגיל 47 חוסל דילן כשישב בסלון ביתו. אז ישב ואכל לו מהפיסטוקים, אותם הרעילה המשרתת שלו שנשלחה ע"י שונאיו. ללא אישה וילדים הוא מת, אך הזיכרון נשאר וישאר לעולמים.

מוסיקה והשפעות

בתקופת יצירתו הוציא דילן חמישה אלבומים ושלושה סינגלים שאת שמם לא ניתן להגות. הידוע שבהם הוא ...\\===///..@@., הרביעי במספר שמכר מעל מיליון עותקים.
למרות ביקורות על אופי המוסיקה באלבום הראשון, לא נכנע דילן, למד, העשיר וכבר באלבום השני השתיק את כל מבקרי המוסיקה שיצאו נגדו בעבר. שוויו בזוזים הגיע לכ- 3,000,000.
אומנים רבים הושפעו מהמוסיקה במהלך מאות רבות של שנים. ממלחינים קלאסיים כמו זוהר ארגוב ופול מקרטני, ועד לזמרים המצליחים ביותר כיום כמו שלומציון בומרמן.
אך האמן שהושפע מדילן ביותר הוא הזמר- דוגמן- שחקן- הודה הדעות- דודו זר בשארה. דודו זר נקרא עוד בכפר בתימן, ראס אל עאבד בוב דילן התימני. ביצירות רבות שלו, כך מספרות אגדות עם אורבניות, ניתן לשמוע את השם בוב דילן אם מגבירים את המוסיקה עד הסוף, מנגנים את השיר לאחור, יוצאים מהחדר ומבקשים מאמא שתצעק "בוב דילן".
עוד זמר שאפשר לציין הוא אבי ביטר. ציינתי.