בולבול

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
ערך זה עוסק בציפור; לערך העוסק בפירוש השני לבולבול, ראו זין.
לא לילדים
אזהרה!

התוכן בערך "בולבול" לא מתאים לילדים!
ילדים יקרים, אנא הפסיקו לעשות ביד והסתירו את עיניכם. אין לצעוק בזמן הקריאה קולות כמו: אוואוואווו, זה עוושה לי את זה, אהאה יווותר חזק!

"מה בא קודם, הביצה או הבולבול?"
~ שבתאי צבי על בילבולים
"הציפור המז...נת הזאת חירבנה עלי!"
~ שמעון פרס על הבולבול
"ילדים נורמאלים משחקים עם הבולבול!"
~ שבתאי צבי על השיר הדפוק שבפלאפון


בולבול - ציפור שיר נפוצה, בעיקר במקומות בהם נמצאים ריכוזי אוכלוסין גדולים. הבולבולים, על אף כמותם הגדולה (על פי מחקרים אוכלוסיית הבולבולים גדלה ביחס ישר לכמות הזכרים), הם כמעט ואינם מוצגים בפומבי. אך למרות זאת ניתן לראות בולבולים רבים במקלחות משותפות, שם הם מסתובבים חופשיים, או מככבים בקליפים של מוזיקה פורנוגרפית, כמקהלת ליווי. אורכו של הבולבול נע בין 8 ל-20 סנטימטרים, והוא בעל שק הממוקם בצווארו. הפעילות החביבה על הבולבול המצוי היא תחיבת ראשו לחורים, ונענוע ראשו בהם במטרה לחפש מזון. עקב מיעוט מחקרים ידוע לנו מעט מאוד על בעל חיים מיוחד זה.

סוגי בולבולים

  • "הבולבול המצוי" - בולבול זה הוא בצבע ורוד בד"כ ואורכו ויכולת מתיחת הצוואר שלו הינן ממוצעות. בולבולים אלו פעילים בלילה, וכדי להשיג מזון בחורים הבולבולים פיתחו יכולת להתיז ריר על החור בזמן שראשם בתוכו, ובכך לגרום למזון לזרום מהר יותר אליהם מבלי שיצטרכו להאריך את ראשם עד מאוד. אך עם זאת, התנהגות זו אצל בולבול לא בריא יכולה לגרום לחיידקיו להתפשט בתוך החור ובכך לגרום לבולבולים אחרים שגם ירצו להיכנס לחור להידבק בחידקים אלו. תופעה זו נקראת בלועזית "STD" - או StripTease for Dicks.
  • "הבולבול השחור" - בולבול זה הוא בצבע שחור והוא ארוך מהממוצע ובעל יכולת מתיחת צוואר גבוהה מהרגיל. בולבול זה נודד הרבה, בעיקר מפני שרגליו ארוכות במיוחד והוא יכול לזוז גם על הקרקע במהירות גבוהה. תופעת הנדידה שלו נקראת בשפה המקצועית גם "בגידה" או "סטוץ". אין הסבר לתופעה זו. משום מה, בעיקר באיזורים שבהם הבולבול נפוץ, שהם אפריקה אמריקה ואסיה, אנשים צדים בניגוד לחוק בולבולים שחורים. ציד בולבולים אסור בתכלית האיסור, בעיקר בתקופתנו שנחשבת ל"עידן היציאות מהארון" (שמשמעותו שיש אנשים שמתעללים בבולבולים בכך שהם לוכדים אותם וכולאים אותם בניגוד לחוק בתוך ארון עם מעט אוכל. דבר זה לא מצליח במיוחד ולכן הרבה בולבולים יוצאים מארונות בזמן האחרון), מפני שהיציאה מהארון של הבולבולים הוכחה כמשפיעה באופן דרמטי על ציד הבולבולים ככלל.
  • "הבולבול הנשוי" - בולבול זה הוא בולבול אשר לא מותאם לחיי הטבע מפני שגדל בחברת בני האדם, ולכן תפקודו בעולם הפתוח מוגבל והוא עצמו חלש. כיום נעשה מאמץ לנסות לשקם את הבולבולים הנשואים, ולהחזירם לטבע (מה שיהפוך אותם ל-"רווקים" או "גרושים").

רבייה

לפי שעה, האופן שבו מתרבה הבולבול המצוי הוא בגדר השערות בלבד. במחקרים שנעשו נמצא כי לבולבול אין איברי מין בכלל, ולמעשה לא ברור אם מינו הוא זכר או נקבה. למעשה, הבולבול מבלה את רוב זמנו, מלבד פריטים מסוימים, במנוחה וברפיון או בחיפוש אחר מזון בחורים הנקרים בדרכו. היעדר מאפיינים מיניים אצל הבולבול מפריכים כל עדות לקיום יחסי מין.

הרגל מוזר האופייני לבולבול בלבד, הוא יכולתו להאריך את צווארו כאשר הוא חש מאוים, כך הוא נראה גדול יותר ומבריח טורפים. הנשק העיקרי של הבולבול הוא התזת שתן, ומינים מסוימים אף עושים שימוש בשתן בכדי לסמן טריטוריה. המדענים סוברים כי הארכת הצוואר ותחיבת הראש לתוך חורים מסוימים נועדו בכדי להקל על הבולבול לחפש מזון. ידוע שלבולבול ישנו רפלקס המאפשר לו להאריך את צווארו כל אימת שיראה חור מזדמן. זוהי התנהגות שגרתית של הבולבול - לדחוף את ראשו לחורים תוך כדי שהוא יוצא ונכנס אליהם. המדענים אינם יודעים עדיין להסביר התנהגות מוזרה זו.

בולבולים ובני אדם

מאז ומעולם נחשבו הבולבולים לחיה טמאה, והמתעסקים בחיה זו נחשבו לסוטים. אך למרות זאת, החל מתרופת הרנסאנס, החל זרם חדש באומנות לצייר בולבולים בתנוחות שונות. זרם זה עדיין ממשיך גם היום לצייר את בעלי החיים הללו. כיום, המחקרים הנעשים על הבולבולים הם מועטים יחסית.

הסבר אפשרי לתופעה היא שהתצפיות הנעשות על בעל החיים בסביבת הגידול הטבעית שלו – המקלחות המשותפות – נחשבת להטרדה מינית ועבירה על החוק, ולעיתים אף מסכנת את מעמדם של החוקרים בחברה. לרוב לאחר מחקר מקיף מוקעים החוקרים מהחברה בטענה שהם "פדופילים", "מציצנים" ו"סוטים". לפי שעה קיים רק מספר מצומצם של מקרים שבהם חקרו בולבולים לעומק.

מנת משכל

אין; בולבול הוא טיפש

קישורים חיצוניים