דדיה בת תור

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"בבית המרקחת, פגשתי צלחת. נתתי לה שתי נשיקות בתחת."
~ שבתאי צבי על דדיה בת תור


דדיה בת תור היא משוררת, לשונאית, ואייקון תרבות. כמו סלבס רבים בישראל גם בת תור החלה את דרכה בערוץ הילדים, עוד בתקופת החשמונאים, שבה הוא נקרא הטלויזיה החינוכית (על שם חכם חנוכה). דדיה בת תור הייתה בין הראשונות שחלו בסוכרת.

ביוגרפיה

Lite5.gifטיפ

פעם דג רקד על גג

סיפור חייה של דדיה בת-תור נראה כלקוח מספרי האגדות.

היא נולדה במיטה אחת לא כל כך גדולה עם ארבעה אחים ואבא טרללללה שנטש אותם בילדותם. לאמא שלה קראו ניצה אבל פעם אחת היא הקפיצה פיצה ומאז אבדו עקבותיה. דדיה נאלצה לטפל בארבעת אחיה הקטנים עד שהם גדלו ולולילו.

בתחילת דרכה בעסקי השעשועים, היתה בת תור ידועה בעיקר כזוגתו של שקשוקה, קקטוס כריזמטי שהיה אז מגה-סטאר בהתהוות. שקשוקה ניצל את קשריו בעולם התקשורת הישראלי כדי לסדר לבת תור פינה בתוכניתו היומית. השמועות שהוא השתמש לשם כך באיום לחשוף את העובדה שרקרגע הוא בעצם בחורה, לא אושרו מעולם. כך או כך, נאלץ שקשוקה להסתפק בכך שבת תור תנגן בגבה למצלמה על הפסנתר שמאחוריו הוא הסתתר כדי שלא יראו שהרגליים שלו מלאות קוצים. בת-תור שנעלבה עד עמקי נשמתה מכך שלא ראו את פניה, נפרדה משקשוקה, שהפך מיד להיות הצמוד של הבלונדינית-ההיא-איך-קראו-לה שהשתתפה אתו בתוכנית. למרות המשבר שחוותה המשיכה בת-דור להשתתף בתוכנית בלית ברירה בגלל שאז אי אפשר היה עוד לעבור לערוץ 10.

Lite5.gifטיפ

פעם חווה רבה עם גויבה

כאשר ירדה תוכניתו של שקשוקה מהמסך, הפכה בת-תור למובטלת חסרת בית. לילה אחד כאשר ישנה על ספסל ציבורי בדיזנגוף, חוותה התגלות שבה, לטענתה, נמסר לה מפי חוצנים הרעיון של ה-שמוז (ראשי תיבות של "שיו מה זה השטות הזאת!"). בת-תור מיהרה לגשת לבית הקפה הסמוך ולכתוב מספר שמוזים על מפיות ניר, בעזרת עט שהשאילה מאחת המלצריות ושלטענת אותה מלצרית לא הוחזרה לה מעולם - דבר שהפך עילה לתביעת מליונים. בת-תור מיהרה להציג את השמוזים בפני מספר הוצאות לאור אולם הן דחו אותה בבוז. בסופו של דבר הסכימה הוצאת ספרים קטנה בשם "בובין" להוציא את ספר השמוזים הראשון לאור. הספר שהפך ללהיט ענק בין לילה, נחשב מאז לאחת התופעות המדהימות ביותר בתולדות הספרות. הוא הוליד סדרה של ספרי המשך שחלקם גם עובדו לקולנוע והפך את דת-דור למולטי-מליונרית, ואת הוצאת "בובין" לאחת מהוצאות הספרים הגדולות בעולם.

בשנים האחרונות עושה בת-תור נסיון לפנות לקהל בוגר יותר, אולם מאמצים אילו אינם עולים יפה, כנראה משום שהיא אינה מבינה את ההבדל בין משחקי אצבעות של ילדים לאלה של המבוגרים.

היצירה של בת תור

Lite5.gifטיפ

פעם בקבוק הלך לשוק

בת-תור נחשבת ליוצרת של שירים פשוטים במובן הטוב של המילה. היא מעולם לא שכחה כי שיר הוא בסך הכל שיר: כמה משפטים עם חרוזים. ברבים משיריה קשה למצוא הגיון כלשהוא מלבד ההתעקשות לשמור על חריזה ומשקל כמעט ילדותיים, והשירים נשמעים כאילו איזה גננת משועממת המציאה אותם כשבת-תור עברה במקרה בסביבה.

Lite5.gifטיפ

פעם אוטו זבל קפץ בחבל


היו שביקרו את בת-תור על הפשטות הרבה של שיריה. מבקרים הצביעו על ההתפתחות המזערית שבה ניתן להבחין אצלה מימי החשמונאים הראשונים ועד ספרה האחרון. שירי ילדים פשוטים ואיגיון בסיסי היו המתכון בתחילת הדרך ובסופה.

אף שיש מידה של צדק בביקורת זו, היא עושה עוול עם בת-תור. השירים שלה פשוטים לא מחוסר יכולת אלא מתוך הבנה עמוקה של הפורמט המוסיקלי שבתוכו היא יוצרת (קלטות ילדים שעל כל אחת אמיתית שנמכרת מהן, נמכרות עשרים פיראטיות). שיריה הם פשוטים כי היא יודעת ששירים צריכים להיות פשוטים, והמבנה והעיבוד צריכים לשרת את הכישרון המוגבל של המבצעים, הקמצנות של המפיקים והפרסומת הסמויה שצריך לדחוף בכל פריים שני כדי להרוויח מכל העסק כמה גרושים. את דעתה זו הביעה בת-תור בגלוי במספר הזדמנויות (כמו למשל בשירה, "אבל עני תמיד נשאר עני").

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על דתיה בן-דור.

קישורים חיצוניים

מבחר שמוזים