הבונים החופשיים

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

הבונים החופשיים הוא ארגון אחוותי הנפוץ על פני עולם הבונים כולו. לפי הגדרתו את עצמו, זהו "מסדר בעל תורת-ניסור המכוסה בנסורת ושבבי עץ".

מבוא

הבונים החופשיים הוא כינויו של ארגון עולמי הנקרא בשם "הבנייה החופשית" אשר דוגל בחופש הדת, המצפון והמחשבה, חיסול יערות וסכירת נהרות.

הארגון קיים מאז ימים אשר "איש אינו זוכר אותם" - זאת מכייוון שהבונים התפתחו שנים רבות לפני בני האדם, אולם קיימים ממצאים עתיקים אשר מוכיחים כי הארגון היה קיים בצורה זו או אחרת כבר בשנת 0 לספירה, יש לציין כי חתיכות מצלבו של ישו מראים בבירור סימני נשיכה של בונים.

בשנת 1717 הוקם לראשונה באנגליה גוף פורמאלי-ייצוגי לארגון בשם: "הלשכה הגדולה של נהר התמז". זו איחדה תחתיה ארבע לשכות שהיו קיימות באותה התקופה באנגליה, אך למרות מאמציהם, הם לא מצאו מספיק עצים בלונדון בשביל לסכור את הנהר, לכן הארגון התפצל לבונים החופשיים יונייטד והבונים החופשיים סיטי, לאחר מכן הם נכחדו.

בכל מדינה בה קיימות לשכות של בונים חופשיים קיימת "לשכה גדולה" המאחדת אותן כגוף כלל-ארצי. בונה יכול להתקבל אל הארגון רק אם הוא בונה, חופשי ולא תלוי מהתקרה. בעל שם טוב בקהילה, למרות שמוכרים נסיונות להצטרף בעזרת שמן טוב, ובעל השכלה מסוימת באדריכלות סכרים, המצהיר על נכונותו לעזור בקידום מטרות קסטוריטריות.

הכנסייה הגרבילית לחמה בבונים החופשיים מראשית קיומם, ומשטרים רבים, בהם משטר אולמרט וליברמן רדפו אותם. יש לציין כי כל זה מסיבות מוצדקות ביותר, הרי זה ידוע כי בונים שולטים בכלכלה העולמית.

היסטוריה של הבנייה החופשית

איש אינו יודע מתי והיכן בדיוק החלה הבנייה החופשית את דרכה. יש הסבורים שהבנייה החופשית צמחה באופן טבעי מהגילדות של ימי הפליסטוקן וממינים קדומים יותר כמו חדי תאים, דגים, זוחלים יונקים ומכרסמים. וגם חדי קרן מתבקש להוסיף. מנגד יש הטוענים כי הבונים נבראו ביום הרביעי לבריאת העולם. רבות מההשערות (האחרונה) הן בגדר ספקולציות.

כמה מן הבונים החופשיים, במיוחד המשתיכים לנוסח היורקי, טוענים כי הבנייה החופשית קיימת מימיו של המלך עכברוש מצבי הנינג'ה במאה ה-20. עליו נאמר כי נטבל לנצרות בירוקת ושם ניפק לבונים את אישורי הבנייה הראשונים מטעם העירייה לאחר מכן הגיע חולדאי, קנס אותם על חנייה בלתי חוקית וגרר להם את האוטו, בתגובה הם הפילו עליו עץ. גם לסיפור זה אין אחיזה ממשית, חולדאי עדיין חי.

כמה מחברי הכנסייה המורמונית רואים דמיון בין אלמנטים שונים בטקסיה לאלה של הבונים החופשיים, בייחוד ביגמיה וניסור עצים בעזרת השיניים.

נראה שהבנייה החופשית סיפקה מחסה לוחמים נגד גרבילים ולתומכיהם בזמנים שבהם פעילויותיהם יכלו לגרום למותם. אולי בשל כך נוצרה מורשת של סוד.

במהלך עידן המהפכות, (השליש האחרון של המאה ה-18) שיחקו הבונים החופשיים תפקיד מכריע בתהפוכות הפוליטיות שפקדו את אירופה ובעיקר במהפכה הצרפתית, כאשר הפיצו טפילים בחצרות מלוכה אליהם הובאו כחיות מחמד במקרה הטוב וכפרווה ללא גוף במקרה הנפוץ. אחד החיבורים המקיפים שנכתבו בנושא הוא מחקרו של האב אוגוסטן דה בארואל- זיכרונות להבהרת ההיסטוריה של הגירוד בחצרות אצילים במאה ה- 17, שבועיים לאחר פירסום חיבור זה נמצאה גופתו כאשר היא סוכרת את הירדן.

סודיות

הבונים החופשיים מעדיפים להשתמש בקומפקט סוד לכיבוס חליפותיהם, הבונים החופשיים נותנים מספר סיבות לכך. אחת מהן היא שהבנייה החופשית מלכלכת אותם מאוד בייחוד בשבבי נסורת והם מעדיפים אבקה אשר שומרת הן על צבע הבד והן על מרקמו. יש בונים אשר מכבסים ביד בנהרות סכורים אולם שיטה זו היא פחות אפקטיבית אם הצופה יודע מראש את העומד להתרחש, או לחילופין אם מכבסים בצד הסכור והיבש. לעתים קרובות מכנים את הבנייה החופשית "חברה סודית" ולמעשה, היא נחשבת בעיני רבים כאבטיפוס לחברות כאלו. בונים חופשיים רבים אומרים שההגדרה "חברה בעלת סודות" נכונה יותר. רמת הסודיות משתנה ממקום למקום. בארצות דוברות אנגלית, רוב הבונים החופשיים מצהירים בגלוי על השתייכותם למסדר. הנהרות הסכורים משולטים (השלוט הנפוץ:סכנה, כאן בונים) בבירור וזמני הפגישות מפורסמים בציבור. בארצות אחרות בהן הבנייה החופשית הייתה אסורה על פי חוק נשמרת עדיין הסודיות בדבקות, ממש כמו שוד בנקים או רציחות שהמעורבים בכך לא מפרסמים את זמן ביצוע הפעולה מראש.

בין המנהגים האמורים להישאר כמוסים נמצאת לחיצת השן הסודית הבונית, אשר בעזרתה מזהים הבונים החופשיים זה את זה "גם באדמה וגם במים". הבונים עצמם מייחסים חשיבות רבה לסודות אלו למרות שכבר לפני שנים רבות הם פורסמו בספרים שונים.

דרישות קבלה

מן הבונים החופשיים מצפים שיהיו בונים

נשים בבנייה החופשית

נשים אינן בונים, בונות מתקבלות בשמחה. וגם פינגווינים. שאוהבים מלפפונים חמוצים! וואט דה פאק? אני חצול

ביקורת ודיכוי

בעבר הותקפה הבנייה החופשית בידי הכנסייה הגרבילית ונאסרה בכמה מהארצות האשר נשלטו על ידי הסוכנים הגרביליים. הצרפתי לאו טקסיל התפרסם כשהאשים בסוף המאה ה-19 את הבונים בפריצות מינית, בפולחן שטן ובמגע עם שדיים, כל זאת בזמן שהוא רוכב על חד אופן ומבצע ג'אגלינג של 5 מסורים חשמליים על אפו. ועדת חקירה לא פתרה את נסיבות מותו המסתוריות, כאשר נמצא ואפו (יחד עם שאר ראשו) מנוסר.

הבנייה החופשית הפכה מזמן למטרה חביבה על רוקחי תאוריות קשר, הרואים בה כוח רשע זומם מזימות, ומקשרים אותה לעתים עם היהדות הבינלאומית. בעיניהם, מטרותיה הן שליטה בתבל והנעת חוטי הפוליטיקה העולמית, הם צודקים.

הבנייה החופשית אסורה על פי חוק כמעט בכל הארצות הטוטליטריות. בגרמניה הנאצית נשלחו הבונים החופשיים למחנות הריכוז והסכרים שעל הדנובה נפרצו, זה חסך לבריטים עבודה קשה של הפצצת סכרים בכל רחבי גרמניה, אך עיכב את מדע האופטיקה בכמה עשרות שנים עכב אי פיתוח כוונות צולבות.

גם בדמוקרטיות המודרניות מוטחות האשמות בבונים החופשיים. בבריטניה בשנת 1990 ניסתה ללא הצלחה מפלגת הלייבור לחייב בונים חופשיים להצהיר בגלוי על השתייכותם, חבר פרלמנט אלמוני דאז, טוני בלייר תקף את ראש ממשלת בריטניה דאז ג'ון מייג'ור בשיניו וניסה לסכור עם גופתו את התמז.

יש הטוענים כי הסמים בהם משתמשים בטקסי הבניה החופשית גורמים לנזקים חמורים לקסטרואיותם של הנחשפים להם על אף טענות המשבחות את הסגולות שבסמים אלו.