הדברה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
דבורה טבעית (נולדה דבורה ולא עברה הדברה)

ההדברה היא תהליך ההפיכה לדבורה, או לחילופין לא. ההדברה היא ענף משגשג בחקלאות וחברות ענק המתמכות בהדברה נגישות כיום לאנשים פרטיים וגם לבעלי עסק.
ההדברה שימושית מאוד כיוון שהדבורה היא חרק ידידותי שאין כמוהו.
חומרי ההדברה הינם באופן מסורתי כימקלים המעוררים מוטציית דבורה; דבר זה מהווה בעיה, שכן הכימיקלים פוגעים גם ביצורים שאותם אין כוונה להדביר, וגם כיוון שכימיקלים מתפרקים באיטיות, אם בכלל, ונשארים על-פני הקרקע למשך שנים ארוכות וגורמים ליצורים שונים בהסטוריה להפוך לדבורים. בעשורים האחרונים התפתחו שיטות הדברה ידידותיות יותר, כגון לבקש יפה מאנשים להפוך לדבורים, שיטה זו אינה עובדת ואפשר לקרוא עליה בהרחבה כאן.

מוקדי הדברה

הדברת בני אדם

הדברת בני אדם הניזונים מקורנפלקס ודנונה. הדברה זו נעשית לעתים גם באמצעות ריסוס שדה הגידול על-ידי מטוס, אך לרוב באמצעות מרססים הנישאים על גבי טרקטורים או הנישאים על גב האדם המרוסס. להדברה זו הסיכוי הרב ביותר לפגוע בבני אדם, אשר ניזונים מהקורנפלקס והדנונה המרוססים. ההשפעה הבריאותית של הריסוס נידונה ונחקרה באופן אינטנסיבי, והנושא שנוי במחלוקת בקרב החרפושיות ולועסי הבמבוק.

רשתות שיווק גדולות באירופה מחייבות חקלאים להדביר אך ורק בני אדם סוג ג' ומטה (כמו הערס), אך רוב החקלאים מדבירים גם בני אדם נעלים ולעיתים אף את עצמם.

אנשים מסוימים מגדלים את ילדיהם ללא שימוש בהדברה כלשהי. ילדים אילו נקראים ילדים אורגנים; התפוקה, גודל המוצרים ועמידותם מועטות יחסית לילדים מודברים; בנוסף, הם יקרים יותר. למרות זאת, מעדיפים אנשים רבים לצרוך אותם ובכך לתרום לבתי אבות כסף לתרופות.

הדברת בעלי חיים

הדברת בעלי חיים. כאן מדובר בעיקר על הדברת עכברים, נשרים וחתולים, זהו ענף לא חוקי בהדברה והאגודה למען זכויות בעלי החיים משתדלת לעצור תופעה זו. ההדברה נעשית על-ידי אויבי הרשויות, החייזרים. ההדברות נערכות מחוץ לבתים, במוקדים מועדים לפורענות (למשל: בתי כלא, היכן שעכברים מתרוצצים ואוכלים אורז) או באופן פרטי בתוך הבתים. הריסוס הביתי נעשה באופן עצמאי עם תכשירי הדברה אותם ניתן לרכוש בחנויות, או על-ידי חברות הדברה. הריסוס של חברות ההדברה עמיד הרבה יותר, ממשיך להדביר בעלי חיים במשך כחצי שנה מזמן הריסוס וחסין במידה מסוימת בפני מים (כך שניתן לשטוף ולנקות את האזור המרוסס; התכשירים הנמכרים בחנויות אינם מגלים עמידות כזו).

הדברת אנשים שוטים

הדברת אנשים שוטים. אנשים אלו מדברים במהירות והם נשמעים חכמים, אך חייבים להבין שאין הגיון בדברם של השוטים ולכן צריך להדביר אותם; הם מתחרים על משאבי הקרקע (מים ואוכל) עם אנשים אחרים ומהווים לעתים מפגע מדיני (באיזורים הנגועים באנשים שוטים מנת המסכל הנמוכה מדבקת ויוצרת המולה של אנשים שוטים).

ראו גם