ככה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

ככה היא הצורה המפורשת של התשובה האולטימטיבית לכל שאלה, כפי שהתגלתה לשבתאי צבי. ומאז השתרשה לשפה העברית. בשפה האנגולית למשל, עקב היותה פרימיטיבית, לא קיימת גרסה למילה "ככה", ובמקומה נעשה שימוש במילה "בגלל". ידוע שהמילה אפקטיבית ביותר כלפי הלמות למיניהן, ואף כלפי הגרסאות הפרימיטיביות של הערס. במקרים מסוימים המילים גורמות למנוסתן של הלאמות ואף לעיתים להעלמותן. כיום, הערסים המפותחים יותר מבחינה אבולוציונית וקוגנטיבית נוטים להשתמש בלחש הנגדי שפותח ע"י ועד ההורים בשלהי המאה ה-19. בצורתו המפורשת הלחש מבוטא כך: "ככה זו לא תשובה". הלחש נועד לבטל את השפעת המילה "ככה" ומנטרלת את יכולתו כלפי הלאמות. חכמי חלם מצאו לחש נגדי לפני מספר עשורים: "למה זה לא שאלה" ובכך מכריחים את טובי הערסים למצוא לחש נוסף. מאז בקרב הערסים ידוע שהלאמה כבר לא מגיעה לבד, מחשש לפגיעות אלא בתוספת מלים אחרות: "למה מה קרה?!" או"למה מה הבעיה של אמא'שך?!".

ההיסטוריה

המילה "ככה" התגלתה לשבתאי צבי כשניסה לגלות את התשובה האולטימטיבית. שבתאי צבי שהיה ידוע בעקשנותו לא הפסיק לחזור ולבקש, כך על פי האגדה. וכשאל את אלוהים מדוע הוא לא מגלה לו את התשובה, ענה לבסוף, בטעות - "ככה". זו האגדה על פי תורתו של שבתאי צבי. על פי דעותיהם של בשלנים בכירים, המילה "ככה" מקורה בשפה העברית הקדומה, ולא התגלתה בפני שבתאי צבי, שגילה אותה רק בגלגולו הלפני אחרון נכון לכתיבת שורות אלו. ההסבר לכך הוא ככל הנראה שהשימוש במילה "ככה" בתקופות קדומות היה שונה, מאחר ואם ילד היה עונה תשובה שאינה ראויה בפני הוריו בימי קדם, היה מוצא להורג בסקילה. "אם היה ילד מתחצף להוריו ומגדף את רביו ומוריו סופו שיקבל בנא ויפלו עליו אבנים מהשמיים וייתן דין וחשבון בפני הקדוש סרוח הוא רחמנא לצלן!!!" כפי שהובא מפירושו של הרב ואבי תנועת השסיזם - עובדיה יוסף לפיד.

"ככה" בעברית המודרנית

בתרבות המודרנית, עקב הגידול שחל בצריכת הקונדומים, חל פיחות במגפת ההריון שתקפה את האנושות. תופעת לידת ילדים, (שהיא כאמור תופעת לוואי הקשורה בהריון) הלכה והצטמצמה. הדבר הביא לשינוי ביחס שניתן לאותם ילדים, והביא את ההורים להיות פחות נוקשים בחינוכם. מסיבה זאת החלו אותם ילדים להשתמש בשנית במילה "ככה", ולמעשה הפיצו את השימוש במילה זו עד שהפכה לחלק בלתי נפרד מהשפה העברית.

גרסאות עתידיות

כיום מפתחים גרסאות עתידיות למילה ככה, העושות שימוש בהיגיון על עקונותיו השונים בכדי להשיג את אותה התוצאה. שיטה נפוצה היא לענות "כדי שיהיה לך מה לשאול". שיטה זו מדמה פרדוקס, התולה את עצם שאילת השאלה כתשובה לאותה שאלה. תשובה זו אף יוצרת קשר ברור של סיבה ותוצאה בין השאלה לבין הסיבה לשאילת השאלה, קשר לוגי האופייני ליחסי הגומלין בין שאלות ממשפחת ה"למה" לבין התשובות שלהן. אי לכך, השיטה הזו אינה אפקטיבית כלפי לאמות, או ערסים למיניהם. כאשר ערס נתקל בפרדוקס, כדי למנוע מצב בו תתחולל אצלו מבחינה לוגית לולאה אין סופית, פיתח הערס פקודה לקטיעת הלולאה, בשם "עזוב אותי באמאש'ך". שיטה זו גם עלולה להעביר את הערס מלתקשר בשפת האם שלו לשפת האב שלו - המכות.

ראו גם