מתנ"ס

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search


מתנ"ס (ראשי תיבות של: מוסד לתיקון נכשלוּת סוציאלית) הוא מבנה עירוני בלתי חוקי הסובל בדרך כלל מליקויי בטיחות חמורים ומהיעדר תקציב, בו מתקיימות פעילויות להכשרת אוכלוסיות נכשלות לחיים מודרניים במטרה לקרב אנשים אל בסופו של דבר אריועים מהסוג הזה מסתיימים במלחמת אחים או בתדחוקת הקהל.

מאפיינים כלליים

מבנה

המתנ"ס מוקם בד"כ בלב שכונות עוני, ומתאפיין במבנה מוזנח בעל בעיות כלכליות חמורות. הסיבה הבלתי-מוצהרת להזנחה היא לגרום למתנ"ס להיות חלק מן הנוף המוזנח של שכונת העוני. לרוב סובל הבניין מליקויים בטיחותיים חמורים. לו נועדו לצמצם את כמות האנשים בני המעמד הנמוך המשתמשים במתנ"ס. כאשר אדם מקפ"ח את חייו עקב ליקוי בטיחותי במתנ"ס עושה המתנ"ס שימוש במוניפולציה תקשורתית בכדי להטיל את האשמה על הרשות המוניציפלית שלא תקצבה את המתנ"ס במטרה שיימנע את הליקויים.

כוח אדם

פדופיל עובד מתנ"ס מצוי

מטרת המתנ"ס היא להכשיר אוכלוסיות נכשלות לחיים נורמאליים ומודרניים תוך ניצול מצוקתן של קבוצות מסוימות כדי לפתור את מצוקותיהן של קבוצות אחרות. לשם הגשמת מטרה זו מייבא המתנ"ס מהנדסים בכירים, דוקטורים, פרופסורים ומרצים מברית הארצות ותוך ניצול העובדה שלאור הבדלי התרבות הם מתקשים להתאקלם בארץ, דואג המתנ"ס להעסקתם בתפקידים זוטרים כגון ניקיון, תחזוקה והנחיית חוגים או פעילויות. למטרה זו חשיבות כפולה, כי כך בעצם מצליח המתנ"ס לפתור את המצוקה שיצר לעולים מחו"ל, בכך שהוא מוצא להם מקום תעסוקה, וכן למקומיים בני האוכלוסיות הנחשלות, בכך שהוא מוצא כוח אדם זול ועושה בו שימוש לתחזוקת המתנ"ס, ולהנחיית הפעילויות המתבצעות בו.

פעילויות

המתנ"ס, בשונה ממחנות עבודה ומוסדות חינוך מחדש נוקט בגישה עקיפה של פעילויות הכשרה לנוער, בכדי למנוע את הידרדרותם לפשיעה ולסמים. בין השאר פותח המתנ"ס חוגים ברמה נמוכה ובמחיר שווה לכל נפש ובכך לקרב את בני המעמד הנמוך לתרבות ואמנות. בין השאר מציע המתנ"ס שירותים שונים. בהם מופיעים:

  • אוּלפן המכשיר עולים חדשים לדבר במבטא מוזר.
  • חוג קראטה המאפשר לבני נוער להרוג זה את זה ביתר קלות בקרבות רחוב.
  • חוּגים כמו בלט, ניתנים כסיוע לאוכלוסיה ההומולסבית
  • הזמנת הרצאות בנושאים שונים במטרה לסייע לנוער להשלים שעות שינה.
  • עידוד יוצרים מקומיים לממש את הפוטנציאל שלהם, כך שיופיעו בכנסים לגיוס תרומות עבור המתנ"ס.
  • שילוב עולים חדשים שיובאו ממדינות זרות בשוק עבודות הניקיון.


שם המתנ"ס

המתנ"סים, עקב היותם קורבנות הזנחה מהווים קרבן קל לאנשי עסקיםהמבקשים לקרוא על שמם את המתנ"ס לאחר שתרמו לו סכום כסף. כך נפתרת בעיית שם המתנ"ס, ושמו נקבע על שם האדם התורם לו. קיימים מספר מקרים חריגים בהם השלטון המקומי מבקש להנציח אדם דגול שמת בכך שהוא קורא על שמו את אחד המתנ"סים. מקרים אלו כמובן נדירים מאחר ונוח הרבה יותר לראשות העירונית לחכות שמישהו יממן את המתנ"ס ויקרא אותו על שמו, ובתוך כך יתרום לו סכום נכבד של כסף, מאשר שהיא תממן את המתנ"ס בעצמה.

סכנת סגירה

רבים מהמתנ"סים בארץ עומדים בפני סכנת סגירה עקב ליקויים ביחותיים חמורים שנתגלו במבנה המתנ"ס והיעדר מימון. למרבה התדהמה, דווקא סכנת הסגירה המרחפת מעל ראשי המתנ"סים מהווה את עורק החיים של המתנ"ס, מאחר והיא גוררת הבעת סולידריות שאינה מותירה ברירה לראשי השלטון אלא להמשיך ולתמוך במתנ"סים.