סבתא ג'מילה

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

סבתא ג'מילה היא חלק מניסוי שיווקי לשווק מוצרי היגיינה ובריאות בעזרת זקנה דרוזית. הניסוי בא במטרה לשחזר את הצלחה של משרד הפרסום של ג. יפית המשתמשת גם היא באותה שיטה: שיווק מוצרים בעזרת נשים - "זקנות ומלוכלכות" כלשון המפרסמים.

ילדותה של ג'מילה והכמיההּ לערבוב חומרים

סבתא ג'מילה מהכפר הערבי דוּביא, הייתה שונה משאר הנשים הדרוזיות בכך שבמקום להישאר בבית ולטפל בילדים התמסרה כולה לתחביב אותו אימצה מאז ילדותה - הכנת עוגות בוץ, והפקת חומרים מגעילים מהטבע. מאז ילדותה נהגה לטחון בעלי חיים קטנים יחד עם סוגים שונים של צמחי מרפא ותכולת סיר הלילה שלה.

"מאז שאני קטנה אני אוהבת לערבב חומרים משונים. גם אם אין לזה מטרה." בעלה, בתגובה לעצלותה ועצם היותה נטל על הבית, ניסה מספר פעמים להתגרש ממנה. אך לרוע מזלו, בשל העובדה שהיה נשוי לאחד-עשר נשים אשר נראות אותו הדבר כאשר הפנים שלהן מכוסות, נאלץ לוותר מאחר ולא ידע ממי מהן להתגרש.


הפריצה הגדולה לשוּק

בתחילת שנות התשעים ביקר התעשיין סטף ורטהיימר בכפר דוּביא במטרה לעקור ממנו את התושבים ולהקים במקומו גן תעשייה לרווחת הציבור. כאשר ביקר בכפר, בעודו מחפש פוטנציאל כלכלי שיצדיק הקמת גן-תעשייה שפכה עליו ג'מילה תערובת המורכבת בין השאר מן הכלב של השכנים לאחר שנטחן במטחנת הקפה שלה, מרק המוּלוּחיה שלא נאכל כבר שלושה ימים, ענפים וחול מן הגינה, כמה כפות מתעלת הביוב ומרכיבים נוספים.

סטף כמעט והקיא את נשמתו מהתערובת שנשפכה עליו, אך מיד התעשת ושאל, "למה החומר הזה משמש?" ג'מילה שירדה מביתה ענתה: "אין לזה שימוש. אני סתם אוהבת לערבב כל מיני חומרים ולראות מה קורה". לאחר הרהורים שאל סטף אם החומר עשוי מרכיבים טבעיים, לאחר שהשיבה לו בחיוב הבטיח לחזור אליה, ועוד ביום למחרת חזר לכפר והודיע שיהיה מוכן לסייע לה לשווק את העיסות שלה בכמויות מסחריות, כמוצרים להיגיינה וטיפוח העור. כעת היה צריך רק למצוא שם למותג. לבסוף נבחר השם "אמא ג'מילה", בגלל תגובתו של סטף להצלחת המוצרים. (להלן: "ג'מילה, תעשי לי ילד!") אך שונה לאחר מכן, עקב גילה של ג'מילה והתרחבות המפעל ל"סבתא ג'מילה".

המפעל כיום

בימים אלו עדיין עוסקת ג'מילה בערבוב חומרים ומכירתם, בתוך מפעל גדול הנמצא בגן תעשייה דוּביא. כיום העיסות המיוצרות משווקות ב-101 מדינות ברחבי העולם, ומאות אנשים מגיעים לישראל מדי שנה כדי שיתאימו עבורם עיסה בהתאמה אישית. לאחרונה קנתה החברה חלק ממניות אתר הפסולת רמת חובב, במטרה לקחת משם פסולת כימית ורדיואקטיבית לצרכי ערבוב ושיווק. השימוש בפסולת רדיואקטיבית ובחומרים חריפים אלו-ואחרים הנחילה מכה לשוק מסירי השומנים, מאחר והיא מצליחה לייצר חומרים המתעלים עליהם בחריפוּת ובטעם. כיום מציע המפעל של סבתא ג'מילה חומרים במגוון ריחות, טעמים, קרינה רדיואקיבית ורמת חומציות חסרת פשרות. אולם המפעל מצוי בסכנה עקב מספר רב של תלונות מהורים מודאגים שאומרים שילדם אמר כי התקלח עם סבתא ג'מילה. ייתכן והמפעל יסגר עקב התלונות וסבתא ג'מילה תאסר בגין ניצול מיני.

ג'מילה בטקס הדלקת המשואות

ביום העצמאות האחרון ג'מילה זכתה להדליק משואה ואף התבקשה להדליק את זה עם חומר דליק שתכין בעצמה. ג'מילה נענתה לבקשה, יצרה חומר והדליקה את המשואה.