כלב

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"הוא לא עושה כלום..."
~ בעלי כלבים
"יא בן כלב!"
~ ילד שמפחד מכלבים על כלב


הכלב הראשון בהשראת קבנוס

אזהרה: אנשים בעלי רגישות לכלב ומוצריו צריכים להימנע גם מלבנה, גבינה (צהובה או לבנה), וכן משוקו, תה, או קפה עם כלב. קיימים תחליפי כלב כמו כלב סויה, וכן גבינת טפו.

כלב הוא צעצוע ביולוגי בעל שלוש רגליים שהומצא לקראת סוף המחצית הראשונה של המאה ה-20 בגרמניה. לכלב חוש, וגם ריח חריף. הכלב נמצא אצל כל היונקים ומזין את הגורים שלו בשלבים הראשונים של החיים. (לא מדובר בסתם חיים, אלא בהחיים - מהמוסך)

היסטריה[edit]

כלב הוא צעצוע ביולוגי בעל שלוש רגליים שהומצא לקראת סוף המחצית הראשונה של המאה ה-20 בגרמניה.

כיום מקובל לייחס את ההמצאה לארסנט פון-ראט, שיחד עם פרידריך ארסנט בנץ היה ממפתחי החתול המודרני. השוחד ניתן במזוודות ובהן שטרות של מאות דולרים בכסף מונופול בחבילות הקשורות בגומיה. הגומיות היו עשויות סגסוגת פלטינה וזהב וכך הצליחו לעבור את הבדיקה בתחנה המרכזית.

כיום ידוע שהכלב נוצר בהשראת החתול, ולמעשה היווה את אחת הגרסאות הראשונות שלו. למעשה ובעצם, הכלבים הראשונים היו מדגם "P.U.S.S.Y 0.8.1", שהיה בעצם אחד הפיתוחים הראשונים של החתול. בשלב זה נוצרה מחלוקת בין ארסנט פון-ראט לבין פרידריך ארסנט בנץ באשר להמשך פיתוח החתול. שניהם היה מעוניינים להכין מוצר שישמש הן כמכונת לחימה והן כחיית מחמד, אך ההבדל היה בכך שארסנט פון-ראט העדיף שבעל החיים יהיה קשור יותר לבני האדם ויידע לשמור עליהם ופחות על עצמו. כתוצאה מאותה מחלוקת התפצלו דרכּיהם של שני המדענים ושניהם המשיכו בפיתוח שתי חיות שונות. ארסנט פון-ראט פיתח את הדגם P.U.S.S.Y 0.8.1 ל-D.O.G 0.9.0 שהיה דגם מוקטן של המוצר המקורי. הוא עדיין היה בגודל של חתול, יילל כמו חתול, אך נראה כמו כלב לכל דבר. לסוג זה קרא ארסנט פון-ראט בשם "פינצ'ר". מאז שופרה הגרסה עד שהפכה לפינצ'ר המוכר לנו היום - מדגם D.O.G 0.9.1. בגרסה זו תוקן עניין היללות, הומצאו הנביחות לראשונה, בהשראת השפה הגרמנית, ונוסה לראשונה מנגנון לסימון טריטוריה בעזרת שתן, עליו ארסנט פון-ראט רשם פטנט מספר שנים לפני-כן.

הכלב בסביבה הביוספרית[edit]

משפחת הכלביים נפוצה כיום באזורים אורבניים, אך בעבר כלבים היו בעצם חיית בר לכל דבר, אשר שיחרה לטרף באופן חופשי. מהמאה ה-19 החל ביות כלבים ואילופם לצורך ציד, ומאז הכלב הפך לחיה ביתית בהדרגה.

בהיבט הביוספרי, מערכת הנשימה של הכלב מורכבת בשונה משאר היצורים, ולכן הוא מייצר פוטוסינטזה בצורה עצמאית. בהשוואה לצמחים, חילוף הגזים אצל כלבים נמוך משמעותית מאצל צמחים, אך משפחת הכלביים הם היונקים היחידים בעולם אשר מבצעים פוטוסינטזה, ולכן יש להם נקודות ירוקות בין הציפורניים.

גרסאות[edit]

גרסת הבטא של 6.6.6 S.A.T.A.N - ה"פודל"[edit]

הפודלים... פלא העולם ה-0.666 שזכה לייצור המוני בשביל לעורר הסלמה לסגידה של בעלי הפודלים לשטן. כן, הפודלים משתייכים לכת השטן הקיצונית ביותר בשל צורת פרוותם המזעזעת שכלבים אחרים קוראים לה "זה שאין לנקוב בשמו" (ראו ערך פוחלצ: אהוד וולדמורט).

גרסה 0.9.1 - ה"פינצ'ר"[edit]

"הפינצ'רים" זכו לשמם מאחר שלא היה להם שימוש מעשי. היה קשה לאלף אותם בשל מוחם הקטן, הם היו בעל אופי סוער ולא ממושמעים, והיו בעלי מגבלות פיזיות מאחר שהיו קטנים מאוד. כל אלו תרמו לכך שהגרסה החדשה היתה מרגיזה במיוחד, מה גם שאותה גרסה לא כללה מנגנון כיבוי או אתחול, ולמעשה הייתה נטולת כל ערך צבאי. לכן הדרך היחידה לכבות אותם הייתה לדרוס אותם. ארסנט פון-ראט המציא ענף ספורט חדש בו ניתן לדרוס פינצ'רים, תמורת תשלום, והדבר הגיע כמעט לממדים של ספורט לאומי. אך לרוע המזל בשל מבנה גופם של הפינצ'רים, עצמותיהם החדות, כאשר נשברו, פינצ'רו את גלגלי המכוניות. ומכאן שמם - פינצ'רים.

הפינצ'רים ממשיכים להימכר לצרכי ספורט מוטורי גם היום, אך היום קיימת תופעה בה מגדלים פינצ'רים גם למאכל במסעדות גורמה תאילנדיות ולעיתים גם כמו כלבים רגילים בבתים. ואייל הוא סוג של כלב.

הכלב המודרני[edit]

הפינצ'רים היוו הצלחה מסחרית, והעלו את התקציב לפיתוח הכלב המודרני. כתוצאה מההצלחה הוגברו המאמצים וארסנט פון-ראט אף הצהיר כי הם הולכים לפרוץ לשוק עם מוצר מהפכני. כשנתיים לאחר מכן פותח D.O.G 1.0 - הגרסה המסחרית הראשונה של הכלב.

הכלב הוצא לשוק כשנה אחת לפני החתול המודרני, בשלל גרסאות, ובגדלים וצבעים שונים. כך למשל הוצא כלב הזאב, האמסטף, וכלב הפיטבול שהיו הגרסראות הצבאיות של הכלב המודרני. גרסאות ביתיות יותר של הכלב היו הפודל - שענה בעיקר על דרישות השוק של צרפת. למעשה, הפודל הוא גרסה 0.9.1 בתוספת פרווה, "שיהיה ניתן לטפח" - כפי שאמר ארסנט פון-ראט מאוחר יותר.

גרסאות נוספות היו כלבי המזחלות, שהותאמו במיוחד לאקלים הקיצוני בתל אביב. בשנים הראשונות לפיתוח הכלב המודרני נעשו מאמצים אדירים בפיתוח המוצר, בעיקר נוכח הדי המלחמה שנשמעו בגרמניה.

הכלבים במהלך המלחמה[edit]

ייצור הכלבים כמעט נפסק במהלך מלחמת העולם השניה, כאשר אדולף היטלר הלאים את המפעל לטובת המלחמה. היטלר הגביר את ייצור הכלבים התוקפניים, ואילו בפינצ'רים התשמש בתור תחמושת. כך התגלה שכלב הפינצ'ר יעיל ביותר נגד חי"ר כאשר יורים אותו מטווח קצר. הוא גם שימש לציד ברווזים, כשזרקו אותו לגובה. מכיוון שלגרמנים לא היו הוראות מדוייקות בעניין זה, הופסק הנוהג, והם עברו לשיטות ברבריות יותר.

הגרמנים גם נהגו להצניח פינצ'רים הטבולים בחומר זרחני, וכך למעשה הומצאה פצצת התאורה. ניתן היה להשתמש בפינצ'רים בתור פצצות צבע, וכך למעשה היה. נעשה שימוש בפינצ'רים גם כן בתור מחסומי דוקרנים, בשל יכולתם לפנצ'ר את מכוניות האויב. נעשה שימוש בפינצ'רים גם בתור סוג של מזון לחיילים במהלך הפלישה לרוסיה. זאת עד שריכארד לוי ז"ל תרם את גופו למנות הקרב, עליהן כתוב: "בולי ביף - בשר ריכארד לוי", ומאז הוא משמש למנות הקרב הן של החיילים והן של הכלבים.

הכלבים תרמו כל-כך הרבה למאמץ המלחמתי עד כדי כך שברוסיה נעשה נסיון לחקות אותם. הגרסה שפותחה הייתה קטנה יותר, בעלת עיצוב שונה, המזכיר יותר את החתול, והייתה מתודלקת בעזרת וודקה. הגרסה הרוסית, כאמור, נחלה כישלון חרוץ, ונקראת גרישה.

כלב מגרסה 1.1[edit]

כלב מגרסה 3.7.46.05

מיד לאחר המלחמה יוצרה גרסה 1.1 של הכלב, בה הוכנסה פונקציית התכנות האישי, או ה"אילוף", בה ניתן לעשות שימוש במטרה לתכנת את הכלב לעשות דברים מסוימים. היתרון בכך שהבעלים יכול היה להתאים את הכלב שלו לרצונו האישי. בנוסף, עקב מחלוקת קשה בין ארסנט פון-ראט לבין פרידריך ארסנט בנץ תוּכנת הכלב לתקוף, או לפחות להתגונן מחתולים.

כלב המחשבים[edit]

שלא כמו העכבר הממוחשב - שמפעיל את מחשבו של האדם, ושלא כמו החתול הממוחשב - שסורק את גוף האדם, הכלב הממוחשב הוא ידידותי למשתמש. תפקידו לנבוח כשהאדם פותח את המחשב, ללקק את ידו כשהוא נוגע בעכבר, לרחרח כשהוא עושה חיפוש בגוגל, ולהביא בחזרה את העט שנפל. בשאר הזמן הוא צריך לשכב ולהביט במבט מטומטם ולא לעשות כלום.

ישנם גם כלבי אנטיוירוס מסוכנים, אך אלו ידועים כתוקפניים מדי, ומומלץ להתרחק מהם.

כלבים נוספים[edit]

  • כלב דגול - זהו כלב שאכל דוגלי בכמות גדולה
  • כלב גזעי - מיוצר מעץ ברוש
  • צ'יוואווה - מכרסם מגודל שבטעות נחשב לכלב
  • בן כלב - צאצאו של הכלב המצוי (בטעות נחשב כקללה)
  • הכלב שלי - הדבר הכי חמוד בעולם

חיי הכלב[edit]

האדם בשירות הכלב[edit]

כלב חם[edit]

סבתות יהודיות נוהגות להכין תרופה עממית לדלקת גרון על ידי הוספת ביצה חיה (כלומר לא מבושלת, לא שיש אפרוח בפנים) בכלב שהוחם קצרות. תרופה זו נקראת גם גוגל מוגל. איש אחד עשה מזה עסק, ששמו 'גוגל' וכיום הוא הבעלים של אחת החברות העשירות בעולם.

הכלב החשאי[edit]

הכלב עוסק גם בריגול (היצמדות לרגל בעליו) ונמצא בארגון המוסד הסגור (כי אסור לו לשוטט סתם כך בעיר) אבל אסור לו להיות בשב"ך כי זה מפחיד את היונים. כשהכלב נמצא במוסך הסגור, תמיד הוא דורש בשלומו של חיים, אף על פיל ששלמה של חיים כמעט אף פעם לא נמצא במוסך. אבל כך זה עם כלב - ידידו הטוב ביותר של האדם, כי אדם שנובח אינו נושח, וכל כלב בא יומו, הכי טוב עם קצת כלב וחצי כפית סוכר.

הכלב וארץ ישראל השלמה[edit]

כלב (בן יפונה) הוא גם שמו של נשיא שבט יהודה ומלך חברון הראשון, ולכן מפנים פעמים רבות את היהודים מחברון. כדי למנוע זאת, אחת מתושבות העיר, רות ויילר, חשבה על כלב בהקשר לעיר שלה, והחלה להניח פינצ'רים בכניסה לדרך השו-הדא. כאשר מחבלים בני הדת שאין-להגיד-את-שמה רוצים לפגוע בישוב היהודי, הם רואים את הפינצ'רים, אך לא עוצרים, ורק שואלים: שו הדא? (שזה בערבית: מוֹת קדושים, כי הם נזכרים בפרשת השבוע: אחרי-מות קדושים) לפני שהם מספיקים לצעוק 'מפלצת האטריות היא העכבר!' מתפנצ'רות להם האופניים ויוצא להם כל האויר. הגב' ויילר הציעה את שיטתה לצה"ל, וכרגע מפתחים פינצ'ר צבאי גדול שיעמוד בתקן. הפינצ'ר החדש יכנס לתקוף בעוד שבועיים.

משחקי כלבים[edit]

ישנם משחקי הימורים הנעשים באמצעות כלבים, ואנשי חינוך עם הורים מודאגים משתדלים למנוע זאת. בעיר גאס ולאס, כמעט בכל מקום נמצאים משחקים בכלבים, כשהכלב המנצח נקרא אס. (ובגרמניה הוא נקרא אס אס) ישנם שני צבעים של כלבים: אדום ושחור, וארבעה סוגים: תלתן, יהלום, לב, ועלה. ישנם ערכים לכלבים, מאחד עד עשר, ואחריהם נסיך, מלכה ומלך (וכאמור - א"ס שפירושו: אין סוף והוא מונח מהקבלה).

כמו כן יש כלב צוחק שנקרא בלע"ז טשאהקער (או באנגלית: ג'וקר). כלב זה הוא למעשה צבוע, גדל לממדים מפחידים בטבע, ויש לו פסים על עורו, רגליו הקדמיות גבוהות מהאחוריות, והוא טורף חיות גדולות ומסוכן לאדם, בנוסף על היותו אוכל נבלות, כשאר הכלביים, אשר להם פה בצורת מקור ארוך שהתפתח בהתאם למנהגם לנבור בתוך עצמותיהם של נבילות גדולות.

כלבים מפורסמים[edit]

שבתאי צבי והכלב המדבר[edit]

נוריס - חתולו של צ'אק, אוהב לרדוף אחרי שבתאי הצבי של. מה שמציל את הצבי הוא הכלב המדבר - שנקרא כך על שם מדבר סיני. הכלב המדבר אוהב לאכול שניצל. למזלו, שבתאי, הצבי שניצל מנוריס, אוהב גם הוא שניצל אבל בתנאי שהוא צמחוני. שניצל לא עמד בתנאי, מה שהציל אותו משיני הכלב המדבר. (ולכן הוא נקרא שניצל)

הכלב האנגלי[edit]

הכלב האנגלי נקרא גם דוג. הוא חי במים, ובטבע אפשר לצפות בו באקווריום כשהוא שוחה להנעתו ומכשכש בזנבו. הכלב האנגלי פותח את הפה וסוגר אותו לסירוגין אך אינו משמיע קולות נביחה כי באנגליה כולם מתורבתים ומנומסים. לכלב האנגלי יש גם חוש וגם ריח חריף יותר. הכלב האנגלי משמש גם כמזון לאנגלים, עם טוגנים והוא נחשב בעיניהם מעדן (באנגלית: פִּיש אין שיפּס - שפירושו כבשים ושתן - ומכאן הביטוי: 'מאיפה הדג?')

בישראל, האשכנזים נוהגים לאכול את הכלב האנגלי עם סוכר, וזה נקרא מגעילתא-פּיש (שפירושו מובן) לכבוד השבת. לעומת זאת הספרדים (שנקראים גם עדות המזרח למרות שרובם מהמערב בכלל או מהדרום, ואלה שבמזרח ובדרום לא היו אף פעם בספרד) אוכלים את הכלב האנגלי עם פלפל חריף, וזה נקרא חריימה (שפירושו באמהרית: לא חרם?) על הפסוק המפורש: החרם תחרימם עד אבדם. (שם שם)

הכלב הציקלופ[edit]

אין כזה

זיהוי כלבים[edit]

בשנים האחרונות, על מנת לזהות כלבים פותחה שיטה חדשה בישראל. מאלפים את הכלב להגיד את שמו וכתובתו, ואין צורך בכל אמצעי נוסף. השיטה פועלת היטב ברגע שהכלב אולף. הבעיה היא שאולף הלך לאיבוד וכנראה נמצא באיזה קיבוץ. הם ראו שהוא הכלב המדבר ולא רוצים להודיע על מציאתו, למרות השמעון פרס הגבוה שהוצע.

השימוש בכלבים כיום[edit]

לאחר המלחמה החלה התופעה של שימוש בכלבים להתרחב, וכיום משתמשים בהם למגוון מטרות: חיות מחמד, כלבי נחיה, כלבי מאכל, קורבנות התעללות בחיות וכן הלאה. פונקציית הייחום שהוכנסה בכלבים מגרסה 1.1 איפשרה ליצור כלבים מסוגים חדשים, או "מעורבים". מאחר וניתן לתכנת את הכלב, ניתן לעשות בו מגוון שימושים. השימוש הנפוץ ביותר כיום הוא שימוש בכלב כחיית מחמד.

הכלב נחשב למרכיב מרכזי באחת השיטות היעילות ביותר הידועות כיום להפיכת בונזו לשערות על השטיח (ניצולת 37% ומעלה). nn:Hund