סמרטפון מסרטן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"סמרטפון מסרטן זה מסרטן זה מסרטן"
~ הבאבא בובה על סמרטפון מסרטן שמסרטן שמסרטן


הבאבא בובה מבצע את "סמרטפון מסרטן" בביצוע ההיסטורי בוודסטוק 2013, שהיה כל כך איכותי עד שתאי הגוף שלו שוכפלו בצורה מדוייקת ויצרו שיבוט של עצמו תוך כדי ביצוע השיר.

"סמרטפון מסרטן" הוא שיר של הראפר הישראלי הבאבא בובה משנת 2011, שנחשב לשיר ההיפ-הופ הראשון בשפה העברית. השיר שודר לראשונה בערוץ היוטיוב של הטלוויזיה החינוכית, ולאחרונה גם באתר הפורנו PornHub, תחת קטגוריית "לונדון את קירשנבאום".

השיר נחשב לשנוי במחלוקת, בעיקר בגלל השורה "כל הזמן אתה מדבר עם סמרטפון, תביא מישהו עם ביצים, עם ביצים, עם ביצים, תביא מישהו עם ביצים". השורה גררה תביעת-ענק ייצוגית של כל חברות הסלולר בישראל (כולל "טיסלם" של יאיר ניצני שהוקמה במיוחד לשם מטרה זו) כנגד בובה, כאשר כל אחת מ-851 החברות תבעה את הראפר בסכום ממוצע של 51 מיליארד שקלים. בובה, שהפסיד בתביעה, נאלץ לעבוד בשטיפת כלים ללא תמורה כספית בביתו של ירון ברלד למשך שארית חייו.

השפעה

לשיר "סמרטפון מסרטן" השפעה עצומה על ההיפ-הופ העברי. כך למשל, חלוץ ההיפ-הופ העברי סאבלימינל טען שהשיר סייע לו במאבקו בן השנים הרבות להיפטר מהג'ל שלו, שהעניק לו "תדמית מלוקקת" לדבריו, ומנע ממנו להתפתח כאמן גנגסטא-ראפ קשוח. לדברי סאבלימינל, בעקבות האזנת-יתר יומיומית ל"סמרטפון מסרטן", הוא התעורר בוקר בהיר אחד עם גוש חלקלק ושמנוני שבלט מתוך פדחתו, ופידח אותו קשות. גם אמנים מז'אנרים אחרים של זמר עברי, כגון שימי תבורי, ציינו את השפעתו של השיר עליהם. תבורי, שבמהלך הקריירה שלו ניסה להגיע פעמים רבות לאירוויזיון אך נכשל, על אף העובדה ששיריו היו טובים יותר מכל השירים שזכו אי-פעם באירוויזיון גם יחד - נאלץ לגלות יום אחד שבנו, שאותו גידל במשך כל חייו, נבחר להיות אחד משופטי הקדם אירוויזיון שנוא-נפשו. תבורי ציין שמאחר וכל חייו הוא זילזל בפומבי ב"סמרטפון מסרטן", על אף העובדה שבאמת ובתמים העריץ את השיר בסתר ליבו, אלוהים העניש אותו וגרם לו להידרדרות זו בקריירה.

ראו גם

Bouncywikilogo.gif