עידן רייכל

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

עידן רייכל הוא זמר ישראלי סוג ז' הידוע גם בכינוי "ההוא עם הפרעושים בראסטות". בין הישגיו הבולטים של רייכל ניתן למנות את הצלחתו בהחדרת שירים גרועים לרדיו וכמחליפו של שלמה גרוניך בתפקיד מנצל הילדים האתיופים הישראלי הגדול של כל הזמנים.

עידן רייכל הוא בנם המשותף של איש התקשורת הנודע גדעון רייכר והזמר התימני יזהר כהן.

פרטים ביוגרפיים

קשה מאוד לעקוב אחר המידע הביוגרפי על חייו של רייכל משום שהאיש אינו יודע קרוא וכתוב וכל קורותיו מסופרים בעל פה בלבד. על פי מחקרים גנטיים התברר כי הוא קרוב משפחה של החוליה החסרה, וכי מדובר בצאצא ישיר של האדם הניאנדרתלי. סימוכין לכך ניתן למצוא בשער הסמיך המכסה למעלה מ-90% מגופו של רייכל, בראסטות הדוחות של ראשו ובקולות החרחור והרשרוש שהוא משמיע כשהוא "שר".

כשהיה בן 10 סולק רייכל מבית הספר בחשד שהדביק את כל הילדים וצוות המורים במנדבושקס. עקב כך הוא כתב את השיר "ממעמקים" המספר על ילד שניסה להטביע את הכינים שלו בים ללא הצלחה. המשפט הזכור ביותר משירו זה אומר "הו לולולולו הו לולול היי", שבשפתו של רייכל - אבוריג'ינית כורדית - אומר "עקצה אותי כינה בתחת, מה הפלא שאיני יושב בנחת".

הקריירה המוזיקלית

רייכל פרץ לתודעה הציבורית ב-2002, כשכלא עשרים וחמישה ילדים אתיופים במרתף והכריח אותם לשיר איתו שירים לאלבומו החדש. כמה מהילדים שהצליחו לשרוד את התופת סיפרו לעיתונות כי רייכל האכיל אותם בקליפות של אגוזי מלך וחצץ גרוס, והכריח אותם לשיר מסביב לשעון. חלקם אושפזו בבתי חולים פסיכיאטריים, אחרים לא שרדו ומתו מתשישות נפשית ופיזית.

בשנת 2008 תבע הזמר שלמה גרוניך את רייכל בטענה שהאחרון גנב לו את המנדט על ניצול ילדים אתיופיים לעשיית מוזיקה. גרוניך טען בבית המשפט כי הוא זה שהמציא את הרעיון המבריק של לשיר עם כושים, ואילו רייכל טען כי הוא קנה את האתיופים מהוריהם במיטב כספו ואף הציג קבלות על סך 180 ש"ח, סכום אותו שילם עבור עשרים וחמישה ילדים ועוד שני תינוקות אותם - כפי הנראה - בישל ואכל יחד עם הזמרת התימניה המהוללת מרגול.

אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של רייכל כלל עשרה שירים ובהם "הסבון בכה מאוד", "שיער ארוך לי עד ברכיים" ו"היי הג'יפה". ארגוני זכויות אדם דרשו למנוע את הפצת האלבום בטענה שהוא נוצר תוך התבססות על עבודת ילדים וכן טענו שהשמעתו עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לציבור. חבר השופטים שנאלץ להאזין לאלבום כדי להכריע בפרשה איבד את שפיותו וקבע כי רייכל יקבל את פרס ישראל ואף ידליק משואה בטקס יום העצמאות שנערך באותה שנה.

בטקס הצתת המשואה עלה רייכל באש לאחר שלהבה אחזה בשערותיו המג'וייפות, והוא הפך לסנה שבוער ואינו אוכל. בעקבות זאת הוא חתם עם הד-ארצי על אלבום שני, שנקרא "אש בעיירה", על שם העיירה הציורית פרדס חנה שבה גדל והתחנך רייכל בצעירותו.

יחסיו עם אמנים ישראלים

במהלך הקריירה שלו קיים רייכל מספר מערכות יחסים מעוותות עם יוצרים ואמנים ישראלים שונים. בין היתר הוא נודע ברומן שלו עם מוג'דה ילדת הפלא, שכיום הנה בת 85, לאחר שרכש אותה ממיקי גבריאלוב תמורת שתי מנות פלאפל בכרם.

יחסיו עם מוש בן ארי

במשך שנים ארוכות עסקה התקשורת בשאלת היחסים המוזרים בין רייכל לבין זמר ישראלי אחר, מוש בן ארי, אף הוא צאצא של משפחת הקופים. תחילה נחשדו השניים שהם הומואים אבל הסברה הופרכה לאחר שהתברר שאף אחד מהם לא אוהב את מדונה וששניהם לא התקלחו מאז הטירונות.

רק לאחר שנים ארוכות של ספקולציות, תמה הפרשה והאמת יצאה לאוחר לאחר שהעיתונאי החוקר גל אוחובסקי פרסם תחקיר מיוחד ובו התגלה כי השניים אחים למחצה, ושצ'יפופו הוא אביהם המשותף. הגילוי עורר סערה בישראל ובעולם, ובעקבותיו זכה אוחובסקי בפרס פוליקר לעיתונאים הומואים.

הסכסוך עם עברי לידר

בשנת 2009 פרץ סכסוך מתוקשר בין רייכל לבין הזמר העליז עברי לידר, שטען כי קנה את הראל סקעת מצביקה הדר כדי שיהיה הביץ' שלו. רייכל טען כי לידר משקר, ושהראל סקעת הובטח לו על ידי הדר בתמורה לחוזה הקלטות. התקשורת סערה בעקבות הגילוי, וצדי צרפתי יצא מהארון כדי להסית את הדיון למקומות אפלים עוד יותר, אך ללא הצלחה.