איןחדש:הבלתי אפשרי קרה: הדמוקרטיה של מאוריציוס איכשהו מתפקדת

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
EinDavar.png

הכתבה הזו היא חלק ממיזם איןחדש. החדשות הטריות ביותר, רק אצלנו! כי איןחדש תחת השמש!

הכתבה נכתבה ב-30 בינואר 2023 (ח' בשבט ה'תשפ"ג)

בעולם המודרני נראה שכל הדמוקרטיות מפרקות את עצמן מבפנים, כתוצאה מפילוג, תאווה לכוח, והיהודים המסריחים האלה עם האף הארוך שמתערבים בסדר הטבעי של העולם. אבל היום (חמשישי) זה התברר כמוטעה, כשממשלת מאוריציוס סיימה קדנציה מלאה בלי אף תקלות.

"לא חשבנו שזה אפשרי", אמר מיקי בוגנים, כתבנו לענייני גיימינג ועכשיו גם לענייני פוליטיקה כי יש מחסור בכוח אדם ומסתפקים במה שיש, "הדעה הרווחת הייתה שהדמוקרטיה מתה כבר מזמן". מאוריציוס היא מדינת איים במזרח אפריקה, והעובדה שהדמוקרטיה שלה מתפקדת כמו שצריך מפתיעה שוב ושוב אנשים ברחבי העולם. "לראות מערכת פוליטית עם בחירות הוגנות ומלאות, בלי פילוג, בלי שחיתות, בלי נסיונות לפורר את המערכת מבפנים, ובלי דיכוי אזרחים על ידי אלפקות עם עיניי לייזר (כמו שקרה בצ'ילה לפני מספר שבועות) - לא ראינו דבר כזה כבר כמה עשורים".

שאלנו את סטפן לגר, כתבנו לענייני אפריקה, אם יש סיבה שדווקא מאוריציוס הצליחה לקיים דמוקרטיה יציבה. הוא השיב: "תקשיבו, אני לא יודע שום דבר על מאוריציוס. הם מדברים צרפתית נראה לי, אבל מעבר לזה כלום. אני אפילו לא כל כך סגור איפה זה. אין לי מושג למה בחרתם בי לתפקיד הזה. זה שההורים שלי מטוגו לא אומר שאני יודע משהו על אפריקה. בחרתם בי לתפקיד הזה רק כי אני שחור? מה זאת אומרת 'כן'?!?"

בסוף, עם מספיק שכנועים, סטפן הסכים לנסות לבדוק איך הדמוקרטיה של מאוריציוס שורדת. התשובה: יש שם רק אזרח אחד, אז אין שום חילוקי דעות. אבל איכשהו עדיין יש שם 54 מפלגות. אולי הדמוקרטיה שם לא עובדת כל כך טוב.