המן הרשע

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
המן 'הרשע' מנדלבויים
Nopicture.png
תאריך לידה כ"Y בכסלו עש"ו


מקום מגורים שושן, פרס
השכלה ישיבת "תודה לתורה"
מקצוע רב ראשי
יועץ פוליטי
שר
דת יהדות
תואר דוקטור בכלכלה
גזע יהודון
ידוע בעיקר כ- המן הרשע


המן מנדלבויים היה יהודי שומר מצוות שהתגורר בפרס בתקופת מלכותו של אחשוורוש. הוא נודע בעיקר בכינוי המן הרשע, זאת בעקבות הוצאת דיבה כנגדו מטעמים אנטישמיים. המן היה עוזרו האישי של המלך תקופה מסויימת, אך היחסים בין השניים התדרדרו כאשר התחתן המלך עם אלמונית בשם אסתר, שהייתה אנטישמית והושפעה מספרים כמו מיין קאמפף והקוראן. אסתר, בעזרתו של דודה התחמן מרדכי, הסיתה את המלך כנגד המן ובסופו של דבר הוא נתלה על עץ יחד עם בני משפחתו, כחלק מטיהור אתני שהתבצע באותו זמן וכונה "פורים". תוצאות האנטישמיות שרכש בית המלוכה הובילו לעליית משטר האייתולות שנים מאוחר יותר, ולתכנית האיראנית לחיסול היהודים.

ביוגפיה

המן נולד לחדווה וחזי מנדלבויים, שני יהודים שהתגוררו בעיר שושן, לימים טהרן. המן התחנך בבית ספר הדתי-יהודי "תודה לתורה", והקפיד על הליכה לבית כנסת, הנחת תפילין ואכילה כשרה. האדיקות הדתית שלו הובילה אותו להיות ראש המועצה היהודית של פרס. בתפקיד זה, נפגש המן עם בכירים שונים בממשל הפרסי, וביניהם אחשוורוש.

אחשוורוש ראה בו יועץ טוב, ועם כל הפוליטיקלי קורקט הזה הוא היה צריך איזה יהודי לשים בשלטי חוצות. לכן, קיבל המן תפקיד כיועץ מקורב לאחשוורוש. הו אף ביקר כמה פעמים במשלחות לארץ ישראל, היה בכותל (אף על פי שהיה אז בית מקדש הוא התעקש לנשק את הקיר משום מה) ובערים הקדושות ואף הצטלם עם פוליטיקאים מקומיים כמו דוד המלך ושמעון פרס.

אלא שהכל השתנה כאשר אחשוורוש דרש מושתי, אשתו בעלת השורשים היהודיים, להתגרש לאחר שסירבה לשמש כזונה לחבריו המיוזעים. על כן, פיתח המלך אנטישמיות קלה, שהתגברה עם כניסתה של אסתר לחייו. אסתר, בחורה צעירה ויפת מראה שהייתה חברה בארגוני ימין קיצוניים והייתה אנטישמית מאוד, שנאה שנאת מוות יהודים, זאת לאחר שיהודים הרגו לכאורה את שני הוריה. על כן, היא החלה להסית את אחשוורוש כנגד המן, ונגד יהודים אחרים. היא גרמה לאחשוורוש להאמין ששני שומריו היהודים, בגתן ותרש, רוצים לחתור תחתיו כמו יתר יהודי העולם וליצור רשת גלובלית של שלטון פקידים יהודי, ובעקבות כך הוא תלה אותם.

אסתר רק חיכתה להזדמנות לגרום להמן לעלות על חבל התלייה. היא נצלה את הפתח שנוצר כאשר הגיש המן את הצעת החוק לבטל את אזרחותם של 150 ארמנים ששהו בפרס באותה עת, כי הם עסקו בסחר לא חוקי בקפאין. אסתר, שהייתה בעלת שורשים ארמניים חלקיים, אצה אל אחשוורוש והטיפה לו על כך שהמן מנסה לפגוע בעם שלה כי הוא יהודי והוא מנסה להרוס כל מה שלא בא לו טוב. אחרי שהיא מצצה לו, הכריז אחשוורוש על תליית המן.

המן נתלה על עץ בפאתי שושן הבירה יחד עם אשתו הרבנית זרש מנדלבויים ועשרת בניו.

מורשת

לזכרו של המן הופצו בישראל ממתקים המסמלים את מורשתו המכונים "אוזני המן". האוזניים נועדו לשמור על זכרון המן כאדם חביב ומתוק, בעל אוזניים ייחודיות מאוד.

ראו גם