לאונרדו דה וינצ'י

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
Hammer.jpg יש לשפר ערך זה
לערך "לאונרדו דה וינצ'י" אין יש עתיד, אבל עדיין צריך לשפר ולהפוך אותו לערך פטישי. אל תהיה מניאק, אם יש לך רעיון אתה מוזמן לכתוב אותו.
""
~ שבתאי צבי על לאונרדו דה וינצ'י


לאונרדו דה וינצ'יאיטלקית: Leonardo da Vinci) היה צייר, פילוסוף, פסל,, מהנדס, , ממציא, מדען, , מחבר רב המכר הנודע "צופן דה וינצ'י" הם רק חלק מהכינויים שהאיש הגדול הזה זכה להם במרוצת השנים.

שנים מוקדמות

לאונרדו נולד לאמו ואביו בכפר אורגנו בטוסקנה. אחד מהאירועים שעיצבו את חייו התרחש לאחר שנפל לתוך פיר באר פתוח ושבר את רגלו. בעת השכיבה הממושכת בבאר גילה כי הוא יודע לצייר וכך עם מקל קטן החל לשרבט על רצפת הבאר, נס אלוהי בדמותם של להקת עטלפים העלו את לאונרדו המתנגד מהבאר. במהלך המעוף למעלה לאונרדו ראה יצירתו ששירבט בגואנו ומאז ניסה כל חייו לשחזר את פאר היצירה.

התלמדות ועבדות

בגיל 14 נמכר לאונרדו לעבדות/התלמדות בסדנתו של המאסטרו אנדריאה דל ורוקיו וזה החל מיד לנצל את כישרונו של הנער בכך שהטיל עליו לנקות את בתי השימוש ולפלות כינים משיערם של שאר השוליות/עבדים בסדנה. לאחר שנה הורשה לאונרדו למרוח ציורים בשחור לבן ובשנה שאחר מכן הוא כבר עבר למריחה בצבעים. בסיום הכשרתו בסדנה בגיל 17 ויציאה לחופשי כיבד לאונרדו את מורו ביצירה הגדולה ה""Masterio Grande spreadio שהיה ציור בתלת מימד של המדונה הרוחצת בואדי. בעת טקס שחרורו ושבירת האזיקים המסורתית ניפץ לאונרדו את משקפי התלת מימד שיצר בכדי לחזות ביצירה וברח. מגודל האכזבה כי לא יראה עוד לעולם את המדונה הרוחצת עצמה בואדי בתלת מימד נפטר ורוקיו משברון לב לאחר מספר חודשים.

עבודה עצמאית

לאונרדו הקים סדנה עצמאית בפירנצה בה שקד על מספר מועט של יצירות ומריחות. את מרבית כספו הוא יצר באלכימיה ופיתח מספר המצאות כגון: פקס, מכונת כביסה, מדיח כלים, מקרר, ספה ממונעת, נורת חשמל ומפעל ליצור חשמל בשיטת ביקוע גרעיני.

אצל ספורצה

בעת עבודתו על מכונת הגילוח החשמלית הכיר את הדוכס ממילאנו לודביקו ספורצה וזה הציע שלאונרדו ירתום את גאוניותו הרבה ויפתח עבורו כלי ירי אוטומטיים וחצי אוטומטיים ויעזור לו ללחום באויביו. לאונרדו החליט ששינוי האווירה מפירנצה הטחובה למילאנו היוקרתית יועיל עבורו. כך ב1482 הוא ארז את חפציו הרבים ועבר לגור בטירתו של ספורצה, שם שוכן במרתף רחב ידיים. שם יצר שיריון מכאני מברזל בעל יכולות מתקדמות עבור ספורצה, אך לאחר ויכוח שפרץ בין השניים החליט לשבור את החליפה ולברוח בחזרה למילאנו.

ציורים

לידתו של שלומי, קוף המחמד של ליאונרדו שגידל וטיפח עד שנדרס בידי כרכרה


לאונרדו צייר מספר לא מבוטל של רישומים רפואיים וציורים מקסימים של פרוצות. המריחה המפורסמת "מונה ליזה" הינה דוגמה מצויינת לשילוב בין שני תחביבים אלו. לאונרדו צייר במשך כל חייו, משום מה נהנה במיוחד לצייר גופות מתות של אנשים. מרבית הציורים של האומן נמצאים היום במוזאונים שונים ותיירים שלא מבינים כלום באמנות מתלהבים מזה שרואים אותם בסוף. בנוסף לציור על בד ונייר, לאונרדו גם צייר על קירות ותקרות. הציור "הסעודה האחרונה" נחשבה במשך הרבה שנים כהשחתה, אך בסוף הוכרזה כיצירת אומנות. בזמן קישוט תקרת הקפלה הסיסטינית, לאונרדו נפל מספר פעמים מהסולם, את רגשותיו בעקבות האירוע ניתן למצוא ביומנו:

.עגופ רתוי אצוי הככ ,יומס רסמ םע תונומת רייצל ףידע ,ידמ ישפיט הז אל ?םיינרק ושיל רייצל ילוא .בוט רתוי הברה םלוע איצממ יתיה ינא ?הזה קופדה דבוכה חוכ לע בשח טוידיא הזיא !וילע דמועה תא ותיא דחי בחוסו דצל עונל ליחתמ םלוסה לכ ,דבוכה זכרמ יוניש תובקעב .דצל הטונ םלוסה לע דמועה רשאכ זז דבוכה זכרמש וב תיזכרמה היעבה !בוט רתוי הברה אצוי היה אוה םלוס איצממ יתייה ינא וליא ?ותוא איצמה טוידיא הזיא !הזה ןבצעמה םלוסה

יומנו של לאונרדו דה וינצ'י, 1514


כאשר לאונרדו דה וינצ'י צייר את המונה ליזה, הוא חשק בה, אך לא יכל לזיין אותה, כי הייתה אשתו של סוחר הסמים העבריין, יכל לרצוח אותו, וגם לא היה יכול לקחת ממנו יותר סמים כגון-חשיש, קוק וזהו...