וולפגנג אמדאוס מוצארט

From איןציקלופדיה
(Redirected from מוצרט)
Jump to navigation Jump to search
"אם הוא היה חי היום, הוא היה מתהפך בקברו"
~ ביקורת על המוזיקה המודרנית


וולפגנג אמדאוס מוצארט הוא זמר רוק גרמני שחי בשנות ה-70. ידוע בתור אחד מקימי הז'אנר המוזיקלי הנקרא כיום "רוק כבד". מוכר גם בכינויו "וולפי".

ביוגרפיה

ילדות

ילדותו של מוצארט הייתה קשה, הוא גדל בבית עם משפחה מרובת ילדים, בו היו עוד 5 אחים ואחות אחת (לימים זמרת הבלוז הראשונה, עברי לידר). אביו של מוצארט גסס מטרטרת נפוצה, שבה הוא טרטר אנשים בטלפון עד זוב דם. לעיתים קוראים למחלה "סוקר טלפוני". למזלו של מוצארט, אביו מת בגיל צעיר וחסך ממנו את המבוכה. למרות זאת, החיים עם אימו לא היו קלים, אימו לא הצליחה למצוא עבודה או מטפלת ולא הצליחה לתפקד כאם חד הורית ולכן נהגה להכות את ילדיה. למזלו אמו נהייתה חרשת מצרחות, מה שאפשר לו להוציא את תיסכוליו על ידי הטחת כעסו בגיטרות, תופים ומיתרי קול עד הפיכתו לצרוד.

להקתו הראשונה

בגיל ההתבגרות החל מוצארט לקרוא לעצמו וולפי, מה שסיפק לו את ההשראה כדי לייסד את להקתו הראשונה, "legend of the wolfmens". את הלהקה הוא הקים ביחד עם אחיו, מורטי ספייד וספייד רייסר, וחברו הטוב ביותר, הארי פוטר. שלושת אלה היו גם הם ילדים מוכים ובחרו להוציא את כעסם בעזרת מוסיקה, במקום בעזרת אונס קבוצתי, כנהוג בארצות תרבות.

הלהקה התפרסמה בזכות הלהיט שלה "החגורה של אבא", מחאה מודרנית על האפנה המכוערת של אביזרי הכאה לילדים.

הלהקה הפכה לפופלרית ביותר בקרב הנוער במזרח התיכון. וכל השירים שלה, או "סימפוניות" בשפתו של מוצארט (שככל הנראה מוחו נפגם בעקבות התעללות קשה), התפרסמו כג'ינגלים היעילים ביותר באל ג'זירה. הסיבה שבגללה הוא קרא לשיריו סימפוניות ולהפרידם בעזרת מספר, לטענתו של מוצארט, היא:

"סימפוניה עושים עם מספר או לא עושים בכלל"
~ ההוא מהפרסומת לצבר על סימפוניה


להקתו השניה

אחרי חמש שנים של הצלחות צולעות, הארי פוטר נחטף על ידי חייזרים, ושני החברים האחרים גילו שהם גרמנים ולא אוסטרים כמו אחיהם, מה שגרם להם לאבד את כל הזהות שלהם, להיכנס לדיכאון עמוק ולהתאבד באמצעות אכילת תפוח אדמה מורעל. אחרי שנתיים שבה מוצארט ניסה להצליח עם הלהקה, שבהן גילה שהקהל לרוב לא מגיב טוב לאדם מוזר עם זקן ושני שלדים שמנגנים רוק ממוצע בגרמנית, בחר לפרק את הלהקה. רבים חשבו שזה סופה של הקריירה המוזיקלית של מוצארט, אך כמו נבל-על בסדרת ילדים, סרטן הערמונית או בנימין נתניהו, פשוט אי אפשר להפטר ממנו. הוא חזר אחרי שלושת חודשי הפסקה (שבמהלכם ניסה למצוא את המפלצת מאגם לוך נס בכנרת, ונכשל.) מוצארט הקים להקה חדשה בשם "הרקוויאם מוינה". הלהקה הזאת הייתה פעילה במשך 21 שנים וכתבה שירי מחזמרים בעיקר. בין מחזות הזמר המפורסמים ביותר שנכתבו ע"י להקתו של מוצארט:

  • הכוסית מן הארמון
  • גירושי פיגארו
  • דון ג'ואן
  • כן עושות כולן
  • בואי ואראה לך את חליל הקסם
  • וואי אני מקווה שהתוצאה שלילית

כיום כמעט ולא ניתן למצוא את מחזות אלו, בגלל שכמות המילים הבוטות שהשתמשו בהם (כגון: אהבה, חיבה, ידידות, מין אנאלי וכו') גרמו לצנזורה הגרמנית לשרוף כל זכר אליהם, שריפה שנערכה על ידי סטודנטים גרמניים ב-1933.

מותו

ב-3 לפברואר 1991 נמצאה גופתו הקרה של מוצארט אוחזת ברובה ציד ללא כדורים ועם חור ענקי בראש ולידה שקית אבקת כביסה. הנתיחה שלאחר המוות הדהימה את החוקרים. התוצאות הראו כי האבקה הייתה "פרסיל ולא אקסטזי", דבר ששינה לחלוטין את ראיית העולם של מחצית מאוכלוסיית העולם. אחרי חקירה ממשוכת החוקרים הגיעו למסקנה כי מאחר ולא היו כדורים ברובה, לא יכול להיות שהרובה הוא כלי הרצח. מכאן החוקרים הגיעו למסקנה שמוצארט נהרג אחרי שאמר "בלאדי מרי" שלוש פעמים מול מראה בחושך. תיאוריה זו הוכחה כנכונה, מאחר ואין מראות בדירה של מוצארט.

ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על מוצארט.