בטהובן

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search
"כול כלב ביג'י יומו"
~ אום כולתום על בטהובן


ב. הובן (בטהובן)
ארוחת ערב עם ניוטון ומשפחתו


מקור {{{מקור}}}

שנות פעילות 1770-1827 (שנות כלב)

ז'אנר מוזיקה קלאסית, שירי ילדים

חברת תקליטים {{{חברת תקליטים}}}

חברי ההרכב {{{חברי ההרכב}}}

אתר {{{אתר}}}


בטהובן הוא שם העט של הכלב "בוקי הובן", אשר נודע כמלחין ופסנתרן.

ילדות[edit]

בטהובן הומלט בשנת 1770 למשפחת הובן, כגור מגזע סן-ברנרד. הוא נקרא בוקי הובן (בקיצור ב. הובן), ואחיו נקראו טוסטר הובן (ט. הובן) ואיינד הובן (א. הובן).
בגיל חצי שנה הופרד מאימו באכזריות, ואומץ על ידי הפיזיקאי הידוע אייזיק ניוטון. ניוטון קרא לו בשם "לודוויג ון" (על שם סבו של בטהובן), ואהב להשליך תפוחים על ראשו. התפוחים גרמו לו לפגיעות ראש, אשר הובילו במהרה לחירשות.
החירשות לא הפגיעה ללודוויג לאהוב את המוזיקה אהבת נפש, והוא נהג לבלות שעות בצפיה בתקליטים מסתובבים (החביבים עליו היו הגבעטרון וחסרי הקצב).

יצירות מוקדמות[edit]

לאחר מותו של ניוטון משעמום, יצא בוקי לדרכים וניסה למצוא את מקומו. נדודיו הביאו אותו לאוסטריה, וערב אחד חיפש מחסה מהקור בכנסיה כפרית. הכומר המקומי דרך על זנבו, מה שגרם לבוקי לפתוח בסדרת יללות. המתפללים שנכחו בכנסיה חשבו שמדובר בסימפוניה חדשה, והצטרפו לשירה בהתלהבות. בעקבות זאת, אימץ הכומר את בוקי, והחליט לפרסם אותו, תחת השם "ב. הובן" (לימים שובש האיות ל"בטהובן", וכך הוא ידוע עד ימינו). היללות שפלט בערב זה מפורסמות היום כסימפוניה הראשונה של בטהובן.

עלייתו לתהילה[edit]

בטהובן התפרסם לראשונה כשהוציא את הקלטת לילדים "בייבי בטהובן" אשר נמכרה במיליונים. עם זאת, לאחר שהמתחרים באך ומוצרט נכנסו לתחום, נאלץ להוריד מחירים ושקע בדיכאון.

ההצלחה שבה להאיר לו פנים כאשר התבקש להלחין את המנון האיחוד האירופי. ההימנון שחיבר, הידוע גם בשם "האודה לשמחה" (?Shall I thank Simcha) נהיה להיט מטורף, ועקף את ג'סטין ביבר בראש מצעד המכירות.

מותו[edit]

בשנת 1827 (בשנות כלב) הלך בטהובן לעולמו לאחר מאבק ממושך במחלת הכלבת.

תודה רבה לערס החמוד ששיתף את כולנו במידע הנחות הזה. להבא ממליץ לקחת ספר הדבר הזה עם הדפים או לפחות לגמור את כיתה ב סוף סוף.

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על בטהובן.