מזג אוויר

From איןציקלופדיה
Jump to navigation Jump to search

מזג האוויר הוא יצירה פיקטיבית שאין לה אחיזה במציאות, אשר הומצאה (פוברקה) על ידי האצילים הדניים במאה ה13 כדי להעסיק את הנתינים שלהם במשהו להעביר איתו את הזמן במקום לחשוב על אכילת ראשו של השליט, שבממלכת דנמרק היא נחשבת עד היום לעבירת היגיינה מאז שהתברר שהדבר הרקוב בממלכת דנמרק, שעליו הצהיר הנסיך המלט היה ראש אשר לא נשמר בקירור, מכיוון שטרם הומצא הקרח.

מזג האוויר בעולם

בשנת 1422 הזמינה שליטת דנמרק המלכה וילהלמינה השמנה הראשונה אדריכל איטלקי בשם בניטו דה קפוצ'יני שייעצב בעבורה ערכת מזג אוויר מונומנטאלית, הכוללת עננים, אובך, סופות ושלג נטול קרח, שהיה מקובל באירופה שלפני גילוי הקרח. האדריכל עבד על עיצוב מזג האוויר המהפכני במשך 13 שנה, אז נקרא על ידי שר האוצר האיטלקי, בניטו דה נתניהו, אשר זיהה ראשון את הסכנה של גניבת הקופות שפשתה באיטליה כנגע ממאיר, והצטרך בדחיפות לשירותו של האדריכל כדי לעצב קופות סופר-טנקר לשמירת אוצר הממלכה האיטלקית. פרוייקט עיצוב מזג האוויר נותר בלתי גמור בעיצומו של יום חמסין, ובהמשך נלקח על ידי מלווים בריבית יהודים שהמלכה היתה חייבת להם הלוואה שלקחה לקניית עגלות קרם הבוואריה שהיו מזונה היומי של המלכה.

מזג האוויר בירושלים העתיקה

מזג האוויר האבוד נמצא בירושלים במאה ה17 על ידי התייר נילס הולגרסן אשר הביא אותו לאירופה, שם כבר פרצה המהפכה התעשייתית ואפשרויות הייצור התעשייתיות של מזג האוויר הוזילו את מחירו ואיפשרו את נגישותו גם למעמד הפועלים הפשוט, בעיקר מאז שנת 1830 בה תבע שר הדואר הפולני ז'בינגייב (שמעון) פרסקי (שמעון פרס) את האמירה "מזג אוויר לכל פועל", ובמשך 280 שנה חיו פועלי העולם באושר רב ובהרמוניה עם מזג האוויר, עד להמצאת מסך הפלסמה והקניונים אשר גרמו לניתוק בין הפועל לבין הטבע ומאידך לשואה האקולוגית של ריבוי מדריכי האושר, וכיום אין מעמד הפועלים והאדם הפשוט חווים את מזג האוויר, אשר שרידים מועטים ממנו נשארו וחלקם מוחזק על ידי נזירים בעמק המצלבה בירושלים, וחלקו האחר חבוי במחסנים התת-קרקעיים של בנין עיתון 'הארץ'.

מזג האוויר בישראל

עד שנת 1979 לא היה מזג האוויר ידוע בארץ, אך בשנה זו ביקר בישראל האמן ובונה מטוסי המיראז' הפרנסאווי ז'אן לוק פונטי והפתיע את המדינה כאשר ביקש מן המשורר והמלחין הצעיר והאלמוני שלמה ארצי לכתוב עבורו שיר על שינויי מזג האוויר. ארצי הביישן נענה לבקשתו וכתב שיר של שינויי מזג האוויר שנקרא שינויי מזג האוויר. הצלחתו של השיר היתה מיידית, ותוך שבוע גבר הביקוש ההיסטרי בכל רחבי הארץ לאנציקלופדיות שיסבירו לעם מהו מזג האוויר, מה שהביא לכתיבתם תוך שלושה חודשים של 32 כרכי "האנציקלופדיה הגדולה למזג האוויר" שנחטפה כלחמניות טריות, ואפילו ראש הממשלה מנחם בגין הצהיר בזכות האירוע ש"אנחנו עם הספר", הצהרה שבעקבותיה נאלץ לפרוש מראשות הממשלה כדי להתמודד עם תביעת המיליארדים שהגיש נגדו הסופר והכרטוגרף טל ברודי שטען נגדו על פלגיאט של משפטו המפורסם "אנחנו על המפה".

האנציקלופדיה הגדולה למזג האוויר

הוצאת "האנציקלופדיה הגדולה למזג האוויר" שינתה את הקונספטים הידועים בעולם בתחום תיעוד מזג האוויר ואילצה את המטאורולוגים לחשוב מחוץ לקופסה, דבר שהם לא אוהבים. נקמתם היתה קשה. בשנת 1988 הופיע על מסכי הטלויזיה החזאי העיראקי הכריזמטי ששון וקרא לאנשים לעזוב את האנציקלופדיות ולהתחיל לצפות בטלויזיות, שם הוא הגיש את התכנית "שבשבת" והבטיח שמי שיצפה בו יזכה לכך שיהיה לו חם במישור החוף. העם נהה אחריו מיידית, מה שהביא לפשיטת רגל מיידית של בית ההוצאה של "האנציקלופדיה הגדולה למזג האוויר" אשר נהרס ועל חורבותיו התחילו בבניית איצטדיון הבית של הפועל רמת גן. בשנת 1991 הודח ששון מתפקידו כמשיח מזג האוויר על ידי החזאי הצעיר דניאל רופ, הפיכה זו לוותה במהומות אלימות שגרמו לסדאם חוסיין להתערב ולשלוח טילים על ישראל (מה שנודע כ"מתקפת הבום בום הגדולה" שכונתה גם נחש צפע על שמו של איש הרוח וההוגה אבריאל קווסטלר-קוסטולוס, היות וסדאם היה אהבל ומטומטם ולא ידע חשבון ולא הבין שששון הוא בכלל לא עיראקי. בדיעבד התברר שששון לא היה עיראקי בכלל אלא סוכן יפאני בשם מוטו יאקוזה שפעל מטעם חברת סוני שהתמחתה בייצור מכשירי חיזוי מזג אוויר, ונפגעה קשות מהאמון שהעביר העם לאנציקלופדיה, ונשכר על ידי איגוד המטאורולוגים העולמי כדי להחזיר את עטרת הענף ליושנה.

מזג האוויר כיום

בשנת 1994 נקבעו תקנים חדשים לחזאות מזג האוויר, ובין השאר נקבע שחזאית מזג האוויר חייבת להיות בהריון קבוע, על מנת להגביר את האמינות של הענף ואת הפוריות הכרוכה בגשם גם בימי קיץ. שנה אחר כך הומצא האינטרנט ודרכו דלפו סודות רבים שהיו שמורים עד אז, ובהם שמו של ראש השב"כ, מידותיה של בר רפאלי וכן קיומן של קהילות מגיבי מזג אוויר בכל רחבי העולם. אולם רק בשנת 2006 הוקמה אגודת מגיבי מזג האוויר הישראלית וגם זה רק לאחר שראש הממשלה אריאל שרון פרש מתפקידו. מאז מתערבת אגודה זו בכל שנה בבחירת החזאית וכתוצאה מכך עבר מזג האוויר הישראלי שורה של תהפוכות המעמידות את עתידו בסימן שאלה.

מזג האוויר עכשיו

תחזית מזג-אוויר

Wave1.png

הערב

סיכוי של 0.5% ל-

סקס

Sun3.png

שלישי

סיכוי של 11% ל-

טורנדו

Wave2.png

בימים באחרים

סיכוי של יותר מדי % ל-

שמחה